Tag: pobudzenie

Nie panikuj. Jest to powszechny problem i często ma całkiem jasną ścieżkę do rozwiązania. Najważniejsze: jeśli twój pies czasami odmawia jedzenia, nadal możesz stosować szkolenie oparte na pozytywnym wzmocnieniu. To nie jest problem nie do rozwiązania!

Dużo piszę o tym, jak możemy pomóc psom radzić sobie z ograniczającymi życie lękami poprzez odczulanie i przeciwwarunkowanie. Zawsze ważne jest, aby kontynuować czytanie "Mój pies odmawia jedzenia poza domem!".

Ilu z was, którzy mają szczeniaki, chciałoby czasem przełączyć przełącznik, aby je wyłączyć, tylko na chwilę? Złapać oddech, pozmywać naczynia, usiąść na chwilę?

Mam całkiem dobre informacje, że większość szczeniąt również doceniłaby wyłącznik! Podobnie jak ludzkie dzieci mogą się nakręcić, nie wiedząc, jak samodzielnie zejść na dół, szczenięta też się nakręcają.

Niektóre z przekazywanych rad są nietrafione. Właścicielom psów o wysokiej energii mówi się, aby ćwiczyli je coraz więcej, aby spalić energię. Za każdym razem, gdy pies wychodzi z domu, musi się wybiegać lub pobawić. Podczas gdy stymulacja i ćwiczenia są niezwykle ważne, same w sobie mogą w rzeczywistości zaostrzyć problem bycia zranionym. Pies ćwiczy wzorzec pobudzenia.

Dlatego też nauka relaksu i wyciszenia jest ważną umiejętnością życiową. Moim zdaniem Marge jest naprawdę dobra w uczeniu tego. Uczy "relaksu" jako zachowania, tak jak uczy siadania, siadania i przychodzenia. I to jest wygrana/wygrana dla szczeniaka i opiekuna.

Zasoby

Istnieje wiele, wiele zasobów na ten temat. Wiele z tego, co Marge robi ze swoimi psami, w tym to, co zobaczysz z Zipem, pochodzi z pracy Leslie McDevitt (Control Unleashed, Control Unleashed- The Puppy Program, Control Unleashed Seminar DVD) i dr Karen Overall.

Wielu innych trenerów ma również metody nauczania tego zachowania. Sue Ailsby uczy tego w swoim programie Training Levels. Nan Arthur ma metodę w Chill Out Fido, Laura VanArendonk Baugh ma całą książkę na ten temat, a Emily Larlham ma kilka filmów. Mam też kilka zasobów tutaj na blogu. Możesz przeszukać bloga pod hasłem "1,000 Treats", aby zobaczyć postępy Clary w relaksacji.

Celem wszystkich tych metod jest coś więcej niż tylko skłonienie psa do pozostania w bezruchu. Jest nim nauczenie psa, jak się wyluzować i zrelaksować.

Od praktyki do świata rzeczywistego

Zdolności do regeneracji i myślenia poprzez zwiększanie poziomu pobudzenia można się nauczyć. Większość ludzi bawi się ze swoimi psami i szczeniakami bez przerw. Przerwy pozwalają jednak szczenięciu zresetować się i nauczyć, jak przechodzić między różnymi stanami podniecenia i pobudzenia. Mogą również powstrzymać szczeniaka przed przesadzeniem.

W filmie najpierw zobaczysz, jak Zip relaksuje się w niewymagającej sytuacji. Następnie Marge przełącza go w tę i z powrotem między relaksem a wstawaniem do zabawy. Marge pracuje z wieloma właścicielami szczeniąt i każe im zaczynać zabawę od 5 sekund (jeden banan, 2 banany, do 5). Zresetuj/odpocznij, a następnie zacznij od nowa. Stopniowo zwiększaj czas trwania i trudność.

W 1:06 obserwuj prawą przednią nogę Zipa. On nie tylko leży; on rozluźnia swoje mięśnie. Później możesz zobaczyć, jak zmienia oddech, gdy jest proszony o relaks. Oglądałem ten film kilka razy i wciąż widzę inne aspekty relaksacji. W ostatniej sesji szarpania, między 2:00 a 3:00 minutą, Zip warczy - jest to dla niego objaw wysokiego pobudzenia. Widać, jak ciężko musi pracować, aby się kontrolować, gdy Marge prosi go o zwolnienie uścisku i zrelaksowanie się. "Ohhhh chcę ugryźć ten but......ale nie zrobię tego". To kolejna wersja kontroli impulsów.

Zwróć także uwagę, jak Marge wzmacnia Zipa za zrelaksowane zachowanie. Używa nagród żywnościowych, dostarczanych z miękkim językiem ciała prosto do jego ust. Nic aktywnego, żadnego rzucania smakołyków. Kontrastuje to z aktywną zabawą z zabawką podczas stanów "w górę".

Ostatnia część filmu pokazuje zastosowanie w świecie rzeczywistym. Nie widać tego w filmie, ale gdy Zip odpoczywa na podłodze w szpitalu dla zwierząt, w pobliżu są dwa bardzo aktywne maluchy i inny pies. W tym miejscu można zobaczyć kolejną korzyść z zabawy w przeciąganie liny ze szczeniakiem (ze strukturą zasad, taką jak stosuje Marge). Stresory środowiskowe mogą również wywoływać stan pobudzenia. Pies nie musi skakać, aby być nadmiernie podekscytowanym. Ale zabawa w przeciąganie pomogła Zipowi nauczyć się, jak "zejść" z tego stanu, a jego lekcje pięknie przenoszą się do nowego środowiska.

Link do filmu dla subskrybentów poczty e-mail.

Podobnie jak ostatnio, jest to kolejna lekcja o tym, jak nauczyć szczeniaka, by czegoś nie robił, korzystając ze szkolenia opartego na pozytywnym wzmocnieniu. Zauważ wszystkie rzeczy, których Zip nie robi?

    Gryzienie Bieganie dookoła z krzykiem Kradnie zabawkę i ucieka Skakanie w górę, aby zbadać innego psa lub dzieci u weterynarza

Wszystko dlatego, że Marge "wypełniła puste miejsca" pożądanymi zachowaniami i uczy Zipa w bardzo młodym wieku, jak się uspokoić.

A wy? Czy Twój szczeniak ma wyłącznik? Jakieś domysły na temat lekcji piątej? Ponieważ pominęliśmy coś WIELKIEGO!

Powiązane posty

Lekcje życia dla mojego szczeniaka (wszystkie)

Inne dobre rzeczy

Eileenanddogs na YouTube

Kanał Marge na YouTube: Subskrybuj i zobacz kolejną lekcję Zipa!

Strona biznesowa Marge na Facebooku: Nagrodzone zachowanie trwa

OK, chwileczkę! Jak to jest, że w ostatniej lekcji Zipa poetycko mówiłem o tym, że zachowania nie mają większego znaczenia, a nagle skupiamy się tylko na jednej rzeczy? I to brzmi tak... zimno! Jak do tego doszliśmy? Czy to oznacza, że Marge zrezygnowała z budowania więzi i pozytywnych wzmocnień oraz tworzenia zabawy dla swojego szczeniaka (oraz tęcz i wróżek, skoro już przy tym jesteśmy)?

Oczywiście, że nie! To, co zrobiła Marge, to uczynienie nauki kontroli impulsów sytuacją korzystną dla obu stron. Dzięki dobremu nauczaniu kontroli impulsów (w tym tego, co ludzie nazywają "Zostaw to", "Zen" lub "To twój wybór") psy uczą się, że kiedy kontrolują się wokół rzeczy, których chcą, mogą dostać jeszcze lepsze rzeczy! Jak mówi Sue Ailsby:

Moim zadaniem nie jest kontrolowanie zwierzęcia. Zadaniem zwierzęcia jest kontrolowanie siebie. Moim zadaniem jest postawienie zwierzęcia w sytuacji, w której może nauczyć się tego, co chcę, aby wiedziało tak szybko i łatwo, jak to możliwe.

Sue nazywa to Zen, ponieważ sposobem na zdobycie rzeczy jest pozostawienie jej w spokoju. To po prostu coś innego do nauczenia się, a Zip ma już za sobą wiele lekcji "nauka to zabawa!".

Ten szczeniak na pewno dużo siedzi!

Jak na szczeniaka, który nie miał żadnych formalnych sesji szkoleniowych na "siad", Zip na pewno dużo siedzi. Jak to się stało? Chociaż Marge mogła nie przeprowadzać żadnych sesji szkoleniowych na temat "siad", nadal uczyła Zipa siadania, wzmacniając to zachowanie, gdy je oferował. Ponieważ, jak powiedziałaby Marge, nagradzane zachowanie trwa, Zip zaczął częściej siadać. Kiedy szczekanie nie działa, aby wydostać się z kojca, spróbuje usiąść i zostanie nagrodzony (można to zobaczyć na filmie). Jeśli bieg w kierunku drzwi nie zadziała, spróbuje usiąść. W ten sposób silnie wzmocnione zachowania mogą zacząć wypełniać puste miejsca. Uwielbiam patrzeć, jak szczenięta łączą dwa i dwa i próbują tego, tak jak Zip.

Posiadanie domyślnych, silnie wzmocnionych zachowań jest jedną z najpiękniejszych rzeczy w szkoleniu z pozytywnym wzmocnieniem. Na początku, podczas nauczania kontroli impulsów, każde zachowanie poza rzucaniem się w kierunku pożądanego obiektu lub celu jest zwykle wzmacniane. Wkrótce jednak trener może wybrać spośród tych innych zachowań, które już wzmocnił, to, które chciałby mieć. Widać, że Marge buduje kontakt wzrokowy i ogólną orientację na nią we wszystkich tych sytuacjach, a także siedzi.

Nawiasem mówiąc, jednym z powodów, dla których Marge nie przeprowadziła żadnego formalnego treningu "siad", jest to, że chce nauczyć Zipa siadu "schowanego" i po prostu jeszcze się do tego nie zabrała. Zip kończy dziś 10 tygodni. Ma mnóstwo czasu.

Co ćwiczą?

Co Marge pokazała nam w Lekcji 3? Zip pracuje nad kontrolą impulsów w następujący sposób:

    Oczekiwanie na pozwolenie na chwycenie zabawki do przeciągania. Uzyskiwanie pozwolenia poprzez patrzenie na Marge. Trzymanie się z dala od jedzenia w dłoni Marge (na poziomie szczeniaka). Zdobywanie jedzenia poprzez patrzenie na Marge. Zachowanie ciszy w kojcu, gdy zbliża się Marge. Siedzi cicho, aby założyć mu smycz (zobacz, ona uczy siadać, ale wciąż nie wypowiedziała tego słowa!). Oczekiwanie na wyjście przez drzwi. Uzyskanie pozwolenia poprzez spojrzenie na Marge. Zmiana orientacji na Marge po tym, jak razem wyjdą za drzwi.

Nie tylko uczy się kontrolować swoje impulsy, ale także uczy się patrzeć na Marge, gdy czegoś chce. Ogromną częścią kontroli impulsów jest skupienie się na przewodniku. A Marge buduje to od pierwszego dnia.

Link do filmu dla subskrybentów wiadomości e-mail.

Wykorzystanie pozytywnego wzmocnienia do nauczenia psa, by czegoś nie robił

Tak wielu z nas przyszło na szkolenie psów, ponieważ nasze psy miały problemy z zachowaniem. Chcieliśmy, aby przestały. Robić. To. I to jest również jedno z głównych pytań, które ludzie zadają na temat szkolenia opartego na pozytywnym wzmocnieniu: jak nauczyć psa, aby czegoś nie robił? Cały dzisiejszy film, a także dwa poprzednie, robią dokładnie to, ale trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę. Kiedy zwiększasz niektóre zachowania, inne zmniejszają się bez większego wysiłku. Niektóre z rzeczy, których Zip uczy się nie robić, to:

    rzucanie się po zabawkę Uciekać z zabawką (odkąd Marge stała się centrum rozrywki - a także dlatego, że zabawka ma uchwyt). pomagać sobie w jedzeniu bez pozwolenia Skakać dookoła, gdy Marge zakłada mu smycz Wybiegać przez drzwi bez pozwolenia Szaleje, gdy znajdzie się na zewnątrz I niezliczone inne zachowania, których ludzie nie preferują!

A wszystko to bez ostrego słowa, surowego spojrzenia, zmuszania do zmiany pozycji, przytrzymywania w miejscu czy jakiejkolwiek kary fizycznej.

Jak nauczyć psa kontroli impulsów?

Powiązane posty

Lekcje życia dla mojego szczeniaka (wszystkie)

Inne dobre rzeczy

Eileenanddogs na YouTube

Kanał Marge na YouTube: Subskrybuj i zobacz kolejną lekcję Zipa!

Strona biznesowa Marge na Facebooku: Rewarded Behavior Continues

Autor

Ambroży fusion

opis autora