Zabawa i aktywność psów ras miniaturowych i małych

Często potrzeby ruchowe małych psów są pomijane. Mamy tendencję do skupiania się na niewielkich rozmiarach i fizycznej delikatności psa, a zapominamy o jego temperamencie i pochodzeniu, które mogą wpływać na jego potrzebę ruchu. Należy pamiętać, że niewystarczająca aktywność może mieć wiele skutków ubocznych. Może się to odbić nie tylko na układach mięśniowo-szkieletowych (np. większe prawdopodobieństwo kontuzji), ale także powodować problemy behawioralne, takie jak szczekanie, agresja lękowa czy znaczenie domowe. Jak ściągnąć miniaturowego psa z kanapy?

Jak wybrać odpowiednią aktywność

Istnieją rasy, które wymagają dużo ruchu, pogoni, silnego instynktu łowieckiego lub zamiłowania do łupu (przy użyciu zabawki). Możemy uczynić nasze życie bardziej komfortowym i pomóc naszemu zwierzakowi zachować zdrowie na przyszłość, pozwalając mu odkryć swoje potrzeby poprzez wspólną aktywność. Przy wyborze wspólnej aktywności należy wziąć pod uwagę potrzeby psa, jego temperament, stan zdrowia i aktualną kondycję. Jeśli Twój pies prowadził bardzo bierny tryb życia, może być konieczne, aby pomóc mu wejść w sport. Jeśli nie mamy pewności co do stanu zdrowia psa, przed rozpoczęciem treningu należy udać się do lekarza weterynarii lub psiego fizjoterapeuty, aby go potwierdzić.

W dalszej części artykułu omówimy kilka zajęć kynologicznych, które mogą być świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu przez psy miniaturowe.

Poznaj sztuczki i sposoby szkolenia psa.

Nauka sztuczek to świetna aktywność na początek. Łączy w sobie aktywność umysłową, jedzenie i doświadczenie z interakcją z właścicielem. Aby zbudować zaufanie i zaangażowanie w szkolenie, zaczynamy od prostych sztuczek (np. kręcenie się wokół własnej osi lub slalom między łapami, nadepnięcie na przedmioty). Jeśli uważasz, że taka nauka jest trudna dla psa lub nudna dla Ciebie, może warto zainteresować się zajęciami z psiego fitnessu. Trening fitness to również zbiór "sztuczek", ale są one tak dobrane, aby poprawić zdolności motoryczne psa. Do takiego treningu wykorzystuje się dodatkowy sprzęt (np. Poduszki sensoryczne, platformy, tyczki), który służy do ćwiczenia psa. Następnie powtarzamy ćwiczenia według ilości powtórzeń i serii. Zaczynamy od prostych czynności, aby zwiększyć świadomość ciała psa. Następnie możemy zaplanować trening, który jest odpowiednikiem wyjścia na siłownię. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia. Należy również zapoznać się z ćwiczeniami w odcinku o ogólnym szkoleniu psów. Rozpoczynając trening w domu należy zadbać o bezpieczeństwo psa. Śliskie podłogi mogą spowodować urazy u naszych czworonożnych przyjaciół, zamiast pomóc im w rozwoju umiejętności motorycznych. Jeśli zamierzasz nauczyć swojego psa dynamicznych sztuczek, takich jak przyspieszenie i skoki, upewnij się, że przestrzegasz procesu okołotreningowego. Po ćwiczeniach rozgrzej się i rozciągnij. Ten artykuł pomoże Ci przygotować psa do treningu i pokaże, jak zrelaksować się po ćwiczeniach.

Zajęcia z obedience - przydatne szkolenie na co dzień

Zajęcia z obedience, rally-o, czyli posłuszeństwa to kolejne dobre zajęcia dla małych psów. Profesjonalne obedience sportowe. Regularne treningi, stopniowe zwiększanie wymagań (stopniowo podnosimy poprzeczkę, gdy pies jest gotowy), oraz sukcesy szkoleniowe mogą być dla psa bardzo satysfakcjonujące. Regularne szkolenie może pomóc nam w stworzeniu jasnego systemu komunikacji z naszym psem. Nauka ćwiczeń podczas szkolenia może być przełożona na sytuacje codzienne. Możemy na przykład nauczyć psa, jak spokojnie położyć się na kanapie i pozostać tam nawet podczas wizyty gości. Ważne jest, aby ćwiczyć posłuszeństwo sportowe i pracować wokół rozpraszaczy, w tym z innymi psami obok. Te aktywności pomogą Ci zbudować silniejszą więź z psem i wzajemne zrozumienie. Warto poszukać wskazówek profesjonalnego trenera lub uczęszczać na zajęcia w renomowanej szkole dla psów, zanim rozpoczniesz tę przygodę.

Nosework - propozycja dla każdego psa

Psy uwielbiają węszyć. Jest to naturalna czynność, która pomaga im się uspokoić i skupić na wykonywanym zadaniu. Regularna praca może również pomóc w ich równowadze emocjonalnej. Warto rozważyć zajęcia z nosework dla swojego psa, jeśli lubi on węszyć.

Nosework to proces wyszukiwania próbek zapachowych (np. Zapach cynamonu w specjalnie przygotowanych pudełkach (lub na zewnątrz). Pies może również przeszukiwać pojazdy. Pies wprowadza swój zapach, uczy się oznaczania próbki, pojawiają się coraz trudniejsze wyzwania. Daje to właścicielom ogromną satysfakcję i uczy nas odczytywania sygnałów od psa.

Wielu właścicieli psów lubi tę aktywność. Jest ona bezpieczna dla ich pupila, odpowiednia dla psów starszych i tych z problemami lękowymi czy ortopedycznymi, można ją wykonywać w domu. Jest świetny na najgorsze dni, jesień i zimę. Nosework można też wykorzystać do podniesienia poziomu szkolenia. Na początku możemy ograniczyć rozproszenia podczas ćwiczeń, aby pies mógł się skupić na wykonywanym zadaniu.

Agility dostępne jest również dla miniatur

Inną opcją jest agility, które jest bardzo konkurencyjnym treningiem. Jest to sport, który testuje siłę i szybkość. Pies musi pokonać przeszkody takie jak skoki, tunele, huśtawki czy slalomy. Przewodnik może kierować psem po torze mówiąc tylko i używając gestów. Ważne jest, aby zapewnić psu bezpieczeństwo podczas treningu poprzez dobór odpowiedniej nawierzchni treningowej, jakości przeszkód oraz odpowiednią rozgrzewkę przed treningiem. Sport ten przeznaczony jest dla psów sprawnych fizycznie i zdrowych. Może być uprawiany przez maksymalnie cztery psy, pod warunkiem, że przeszkody są odpowiedniej wielkości (zawody odbywają się w klasach wielkościowych). Warto uczyć się agility u doświadczonego trenera, który stosuje nowoczesne metody i ma doświadczenie na profesjonalnym torze. Agility daje psu intensywne, rozwijające ćwiczenia i wzmacnia więź z właścicielem. Pozwala też psu na lepszą komunikację z opiekunem.

Długie spacery nie są oceniane

Ostatnią aktywnością, choć często pomijaną, są długie spacery. Ta aktywność jest łatwo dostępna i bardzo korzystna dla wszystkich psów, nawet tych najmniejszych. Spacery powinny być nieodłącznym elementem dnia każdego pupila. Spacer mający na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb psa powinien trwać nie mniej niż 30-40 minut. Zachęcajmy też pupila do dłuższych spacerów w ramach zwiększonej aktywności.

Spacer nie powinien być "kółkiem wokół bloku", aby zapewnić psu potrzebne ćwiczenia. Wybierzmy się na dłuższe wyjście, aby wykonać różne czynności. Możemy wykonywać z psem ćwiczenia z zakresu posłuszeństwa, bawić się zabawkami lub zachęcać go do pozowania do zdjęć na Instagramie. ???? Urozmaicaj tempo - Dobrym pomysłem jest, aby podczas spacerów pies używał różnych chodów (kłus, kantar i okazjonalnie galop). To dobry pomysł, aby Twój pupil był swobodny i pozwalał na poruszanie się w bezpiecznych miejscach bez smyczy, jeśli dobrze reaguje na przywołanie w sytuacjach rozpraszających. Jeśli nie jesteś pewien zachowania swojego pupila lub może on podbiegać do ludzi lub innych psów, możesz zaopatrzyć się w linę treningową. Lina o znacznej długości (5-10m) da psu więcej swobody niż zwykła smycz. Pozwoli Ci również kontrolować, gdzie pies może się udać, co zapewni mu bezpieczeństwo. Dla małych psów należy wybrać cienką linkę z małym karabińczykiem, aby nie dodawała ciężaru podczas długich spacerów.

Bardzo korzystne dla psa jest również to, że może on spacerować w nowym otoczeniu. Dostarczy mu to nowych bodźców i pozwoli na eksplorację. Warto przynajmniej raz w tygodniu zabrać naszego mini pieska na wycieczkę w mniej uczęszczane miejsce. Bezpieczeństwo i komfort są najważniejsze podczas takich wypadów. Więcej o tym jak dbać o mini pieski można przeczytać w artykule.

Spacer ze swoim pupilem to świetny sposób na nawiązanie z nim więzi, jeśli ma dobrego psiego towarzysza.

Szczęście nie jest tylko dla psów, ale wszystkich zwierząt.

Pamiętaj, że psy, które mają możliwość eksploracji otoczenia i pracy z opiekunami są szczęśliwsze i mogą być mniej niespokojne. Dużo przyjemniej jest też wylegiwać się razem na kanapie po sporej dawce wspólnej aktywności.

Autor

Ambroży fusion

opis autora