Marchew w diecie psów - 5 faktów, które warto znać!

Psy są względnymi mięsożercami, ale ich dieta nie jest jednorodna. Ich codzienne pożywienie często zawiera surowce pochodzenia roślinnego. Materiały te można znaleźć w gotowych karmach lub smakołykach, w postaci suszonej, ekstrahowanej lub skoncentrowanej. Mogą być przydatne, jeśli są odpowiednio przygotowane i podawane w rozsądnej ilości.

Jakie warzywa są bezpieczne i dobre dla psów? Obok selera, pietruszki i selera, marchewki są często spotykane w miskach naszych zwierząt domowych. Oto kilka faktów o marchewkach, których mogłeś nie znać.

1. Jest to dobre źródło naturalnych przeciwutleniaczy.

Przeciwutleniacze i wolne rodniki są często wspominane, zwłaszcza jeśli dbasz o swoje zdrowie i to, co jesz.

Wolne rodniki to cząsteczki, które odgrywają ważną rolę w powstawaniu chorób dietozależnych, takich jak nowotwory. Ich obecność w organizmie psa może powodować stres oksydacyjny. Warto podawać psu pokarm bogaty w związki antyoksydacyjne (takie jak karotenoidy, polifenole czy witaminy A,C,E), aby przeciwdziałać negatywnym skutkom działania wolnych rodników. Antyoksydanty odgrywają ważną rolę w ochronie przed negatywnymi skutkami działania wolnych rodników.

Marchew jest dobrym źródłem wspomnianych antyoksydantów. Do najważniejszych składników marchwi należy a- i/lub b-karoten, które są źródłem prowitaminy A. Jednak b-karoten odpowiada za 45-70% całkowitej zawartości karotenoidów. A-karoten stanowi 20-40%, a luteina, likopen i inne przeciwutleniacze składają się na pozostałą część.

Ważne jest, aby zauważyć, że b-karoten może działać w połączeniu z innymi przeciwutleniaczami. Oznacza to, że gdy występują razem, ich działanie wzajemnie się wzmacnia, chroniąc zdrowie psa przed chorobami.

2. Zawiera witaminę A.

Witamina A jest dobrze znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych i odgrywa kluczową rolę w procesach widzenia, wzrostu i reprodukcji. Wspiera również ogólny rozwój i zdrowie organizmu psa. Witamina A jest niezbędnym elementem w prawidłowym metabolizmie i utrzymaniu zdrowej skóry i sierści.

Analizując stężenie witaminy-A w wątrobach i nerkach psów stwierdzono, że surowe marchewki miały wyższy poziom niż te, które jej nie otrzymywały. Psy, które są karmione marchewką, mają wyższy poziom witaminy A ze względu na jej wysoki poziom b-karotenu.

Ważne jest, aby pamiętać o tłuszczach podczas omawiania korzyści z witaminy-A. Tłuszcze są niezbędne w transporcie i wchłanianiu witamin przez organizm psa. Warto podawać marchewki psom z witaminą A. Oto szczegółowy poradnik, jak karmić psa tłuszczami!

Należy wspomnieć, że obróbka termiczna marchwi nie ma wpływu na zawartość karotenoidów.

3. Zawiera witaminę A.

Po ziemniakach, marchew jest głównym źródłem witaminy C w Polsce. Ta witamina reguluje mechanizmy antyoksydacyjne i odgrywa ważną rolę w organizmie psa. Chociaż organizm może samodzielnie wytwarzać witaminę C, to jeśli pies będzie zestresowany lub chory, w jego organizmie szybko zabraknie witaminy C. Wiadomo, że niedobór witaminy C występuje u psów w przypadku stresu, zarówno fizycznego (np. gorączka), jak i emocjonalnego (np. zmiana środowiska). Suplementacja witaminą C może pomóc psom rozwinąć silniejszy układ odpornościowy i oprzeć się chorobom. Witamina C ma wiele efektów metabolicznych. Ułatwia wchłanianie żelaza, a także zapobiega rozwojowi nowotworów. Jest również silnym antyoksydantem. Jest niezbędna w żywieniu osób starszych, szczeniąt i psów sportowych.

4. Jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego.

Korzeń marchwi, który stanowi 40% suchej masy w surowcu, jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Dobrym sposobem na utrzymanie regularnych wypróżnień jest spożywanie odpowiedniej ilości błonnika.

Nierozpuszczalny błonnik pokarmowy (IDF) i rozpuszczalny błonnik pokarmowy (SDF) regulują pracę jelit. Ten pierwszy może wychwytywać związki toksyczne, wpływać na skład mikroflory jelitowej i tworzyć lepkie żele. Obniża również poziom cholesterolu i stężenie glukozy we krwi. W marchwi występuje również pektyna (błonnik rozpuszczalny), która jest ważnym składnikiem teksturyzującym. Błonnik nierozpuszczalny, który mechanicznie drażni ściany jelita grubego, pobudza ukrwienie i przyspiesza perystaltykę.

5. Jest świetny jako przekąska!

Przekąski dla psów mogą być wykorzystywane jako motywator, urozmaicenie posiłku lub źródło dodatkowego odżywiania. Marchewki są świetną przekąską do tego celu. Często podaje się ją zwierzętom domowym na surowo jako przekąskę lub dodatek do dania głównego. Surowa marchew jest bezpieczna dla zdrowia Twojego pupila, w przeciwieństwie do ziemniaków, które ze względu na wysoką zawartość solaniny mogą być niebezpieczne podawane w postaci surowej.

Jakie przekąski i gryzaki są najlepsze dla Twojego psa? Dowiedz się, które z nich powinieneś wybrać!

Lubisz znać dokładny skład swoich przekąsek. Zrób je sam! Możesz zrobić domowe przysmaki dla psa z naszych klopsików dla psów lub ciastek rybnych.

Autor

Ambroży fusion

opis autora