Szkolenie psów - Kiedy i gdzie można zacząć wychowywać psa?

Nie jesteś pewien, kiedy szkolić swojego psa? Nie masz pewności, czego się spodziewać i od czego zacząć? Musisz być przygotowany do szkolenia czworonożnego pupila. Oto kilka wskazówek i porad, które pomogą Ci zacząć. Zapraszamy do poświęcenia czasu na lekturę!

Metody pozytywne to najlepszy sposób na szkolenie psów

John Dog zaleca pozytywne wzmocnienie podczas szkolenia psów. Oznacza to, że nagradzamy psa, gdy wykona określone zadanie i motywujemy go do działania. Nie polecamy karania zwierząt metodami wywołującymi strach, takimi jak bicie, krzyczenie czy stosowanie obroży elektrycznej.

Nie wykluczamy ze szkolenia karania negatywnego. Polega ona na pozbawieniu psa przyjemności, którą odczuwa podczas danego zachowania i zniechęceniu go do ponownego jego wykonania. Na przykład wyprowadzanie psa za bramę, jeśli skacze na ludzi. Inną metodą karania jest ignorowanie, czyli można ignorować zachowanie psa i stopniowo doprowadzać do jego ustania.

5 zasad dotyczących szkolenia psów

#1 Szkolenie szczeniaka - im wcześniej tym lepiej

Kiedy powinieneś zacząć szkolić swojego psa? Im wcześniej zaczniesz szkolić swojego psa, tym lepiej. Szkolenie czworonoga najlepiej przeprowadzić w okolicach 8. tygodnia życia. To właśnie wtedy szczeniak najczęściej trafia pod opiekę nowych opiekunów. Dlaczego. Badania naukowe wykazały, że szczeniak, który ma 49 dni (czyli 7 tygodni) potrafi uczyć się tak samo dobrze jak dorosły czworonóg. Szkolenie szczeniąt już w pierwszym tygodniu życia skutkuje mniejszą ilością problemów behawioralnych niż w przypadku psów, które były szkolone później. Ważne jest, aby nauczyć szczenię dobrych nawyków, aby nie utrwalać złych zachowań. Dlatego właśnie praca z młodymi psami przynosi najlepsze rezultaty. Łatwiej będzie wyszkolić psa do chodzenia przy nodze, niż pozwolić dorosłemu psu ciągnąć na smyczy.

Zanim przyniesiesz do domu szczeniaka, oto kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać.

Skąd wziął się mit, że 6-miesięcznego psa można wyszkolić? Metody szkolenia, które były tradycyjne, wykorzystywały techniki awersyjne. Polegały one na tym, że pies był poddawany negatywnemu bodźcowi, np. szarpaniu smyczy. Aby go uniknąć, wydawano komendę, a pies był posłuszny. Metody te nie były polecane dla szczeniąt, ponieważ opierają się na strachu. Pies przechodzi przez różne etapy lęku do 6 miesiąca życia. Rozwój emocjonalny psa zostałby poważnie zaburzony, gdyby podawano mu dodatkowe bodźce awersyjne.

#2 Gratyfikacja: Dowiedz się, co twój pies kocha najbardziej.

W jaki sposób szkolisz swojego psa? Będziemy stosować podejście oparte na nagrodach, więc musisz zdecydować, co sprawia największą przyjemność Twojemu pupilowi. Dla jednego psa najlepiej sprawdzi się smakołyk treningowy, dla drugiego zabawka do żucia lub lizania, dla trzeciego zabawka do ciągnięcia lub aportowania, a dla czwartego przytulanie, pieszczoty i pochwała słowna. Warto ustalić, co najlepiej działa na Twojego pupila i znaleźć gadżety, które najbardziej kocha i na które reaguje. Dzięki temu szkolenie będzie dla niego przyjemne.

Poznaj 10 zabawek, które są idealne dla Twojego psa.

#3 Motywacja jest kluczem

Należy pamiętać, że szkolenie nie powinno odbywać się bez odpowiedniej motywacji. Szkolenie nie przyniesie efektów, jeśli pupil nie będzie zmotywowany do wykonywania zadań. Jeśli nasz pies nie jest zainteresowany jedzeniem, możemy sprawić, że stanie się ono mniejszym priorytetem i dać mu szansę na zdobycie pokarmu. Ta sztuczka z czasem zwiększy chęć psa do jedzenia pokarmu. Jeśli nasz pupil nie jest zainteresowany zabawą zabawkami, warto wybrać jedną z nich, która jest trudno dostępna i udostępnić ją na krótki czas. Pomoże nam to zbudować odpowiednią motywację dla naszego pupila.

Poznaj nasz przepis na udany program szkoleniowy.

#4 Absolwent z rozproszeniem

Pierwsze treningi powinny odbywać się w odpowiednim miejscu. Powinno to być miejsce, które jest ciche i wolne od rozpraszania uwagi, np. mieszkanie bez zwierząt domowych lub innych domowników. Możesz stopniowo zmieniać lokalizację, aby z czasem było trudniej. Mogą to być miejsca blisko domu, z którymi pies dobrze się czuje, ale gdzie nie ma rozproszeń. Później możesz przenieść szkolenie do trudniejszych miejsc. Na przykład, możesz zmusić psa do przejścia z chodnika na przystanek autobusowy.

Dowiedz się, jak przyzwyczaić psa do miejskich tłumów.

#5 Zacznij od prostych ćwiczeń

Kolejną ważną rzeczą jest to, jakie ćwiczenia wykonujemy wspólnie ze swoim pupilem. Nie zapominajmy, aby zacząć od prostych, przyjemnych zadań, które nasz pupil może wykonać. Mogą to być takie rzeczy jak skupienie uwagi, przywołanie imienia czy reakcja na wołanie. Te ćwiczenia sprawią mu radość i zmotywują do dalszego treningu.

Autor

Ambroży fusion

opis autora