Zabawy z psem: Trening z elementami aportowania

Aportowanie zabawek to popularna aktywność podczas spacerów z psami. Chciałabym zwrócić Waszą uwagę na zasady bezpieczeństwa i ważne kwestie, które można napotkać podczas tego typu zabawy.

Aktywności, które polegają na zabawie z psem przedmiotem (piłką, holowaniem czy frisbee) wynikają z popędu żerowego psów. Są zgodne z ich naturalnymi instynktami i pozwalają zaspokoić wymagania psychofizyczne naszego pupila. Mogą być świetnym uzupełnieniem spacerów i mogą pozytywnie wpłynąć na relację pies - opiekun. Możemy pozwolić psu na wyrażenie emocji, nauczyć go kontrolowania swoich reakcji i stworzyć wspólny język komunikacji. To także pokaże mu, że nawet gdy otoczenie nie jest idealne, wciąż jest coś dla niego. Warto poświęcić czas na przeanalizowanie tego, jak się bawimy i upewnić się, że jest to zarówno bezpieczne, jak i korzystne dla naszej relacji.

Bezpieczna zabawa wymaga spełnienia kilku warunków. Po pierwsze, pies musi być szczęśliwy i umieć się zrelaksować po zabawie. Jeśli zabawa jest zbyt długa lub wiąże się z dużą ilością komunikacji, to pies może potrzebować odpoczynku. Zwróćmy też uwagę na chęć psa do ruchu po odpoczynku. Psy, które są napędzane do aportowania łupów, będą bawić się w aportowanie wszystkimi elementami. Będą tolerować nawet skrajny dyskomfort. Ponieważ pupil jest zbyt pobudzony i zaangażowany w zabawę, możemy nie zauważyć żadnych objawów ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Sprawdźmy, czy pies porusza się nieprawidłowo, gdy po zabawie z kolegami budzi się z drzemki.

PRZECIĄGANIE ZABAWKI Z PRZEWODNIKIEM

Podczas zabawy z piłką, tugiem czy frisbee moją uwagę zwraca interakcja między psem a przewodnikiem. Niezwykle ważne jest, aby człowiek pełnił w zabawie istotną funkcję. Powinien być przyjacielem psa, a nie tylko wyrzutnią piłek. W zabawie z psem często wykorzystuję chwytanie lub wspólne ciągnięcie. Pracuję z opiekunem nad budowaniem wartości holowania, tak aby zabawka była nagrodą dla psa przynoszącego ją. Podczas sesji aportowania spędzam tyle samo czasu na zabawie z człowiekiem, co na rzucaniu zabawki. Pozwala to uniknąć frustracji psa i pomaga zaspokoić jego potrzeby. Ciągnięcie zabawki ze sobą jest również uważane za zamknięcie. Kończy ono łańcuch łowiecki po elemencie, który goni zdobycz (tj. Po złapaniu zabawki polecam, aby opiekun pozwolił psu wygrać podczas zabawy w przeciąganie. Nie należy bać się zabawy z psem. Możesz sprawić, że pies będzie chętniej spędzał z Tobą czas, jeśli zaproponujesz mu zabawne zajęcia. Musisz wybrać odpowiednią zabawkę do tej aktywności. Powinna być łatwa do złapania i bezpieczna dla psa. Psy uwielbiają zabawki, które są długie i wolne. Czują się bardziej zrelaksowane, gdy się z nimi bawią.

APORT! APORT!

Bo aportowanie jest bardzo intensywne z punktu widzenia fizjologii wysiłku. Warto o tym pamiętać planując nasz wspólny czas. Należy pamiętać, że czas startu w zawodach frisbee polega na złapaniu i odzyskaniu dysku frisbee. Maksymalny czas potrzebny na wykonanie tego zadania to 120 sekund. Jest to DWIE minuty ciągłej aktywności. Dzięki temu pies jest w pełni zaangażowany w zabawę w aportowanie, ma siłę, by aportować frisbee, a także unika zmęczenia, które mogłoby doprowadzić do kontuzji. Możesz zaplanować zabawę w aportowanie podczas spacerów w uproszczonych odstępach czasu. Na przykład podawaj psu zabawkę co 8-10 minut podczas spokojnego spaceru. Ten spokojny element pozwoli Twojemu psu nabrać sił i rozgrzać się po ciężkim treningu. Upewnij się, że przynosisz wodę dla swojego psa i jeśli to możliwe, pozwól swojemu pupilowi odpocząć w cieniu. Jeśli Twój pies po kilku minutach nadal jest pobudzony i chce się bawić dalej, możesz pozwolić mu mieć piłkę w pysku, aby mógł ją zabrać ze sobą.

ZASADY BEZPIECZNEJ ZABAWY

  1. Zacznijmy od przygotowania podłoża. Do zabawy w aportowanie potrzebna jest równa, nieśliska i amortyzowana powierzchnia. Nie zaleca się zabawy na betonie lub panelach z płytek, ani na śliskiej podłodze. Równy trawnik to najlepsze miejsce do zabawy dla psa.
  2. Rozgrzewka i schłodzenie, czyli rozciąganie po ćwiczeniach. Jest to nowy temat, więc polecam artykuł: Czy psy muszą się rozgrzewać i rozciągać po ćwiczeniach? Wystarczy nam 8-10 minut spaceru na początku i na końcu zabawy, jeśli pies jest w dobrej kondycji.
  3. Upewnij się, że wybierasz bezpieczny przedmiot! Niebezpieczne jest aportowanie patyka. Patyk może utknąć w pysku psa i spowodować poważne obrażenia. Unikajmy małych piłeczek, gdyż psy mogą je połknąć. Powinniśmy wybierać duże przedmioty, które są bezpieczne dla psów. Najlepsze są zabawki, które odbijają się w kontrolowanych kierunkach. Świetną opcją są piłki na sznurku lub ażurowe. Możemy je również przeciągać w nagrodę.

COŚ, CO UROZMAICI ZABAWĘ

Filmik o aportowaniu pokazuje, jak zmodyfikować zabawy z piłką i holowaniem. Dzięki temu będziecie mogli robić coś więcej niż tylko mechaniczne aportowanie. Zobaczycie następujące modyfikacje i dodatki!

  1. Komunikacja do zabawy =- Prezentacja gier, w tym hasła "puść" lub "złap". - Przesunięcie nagrody, dodanie sztuczek i zadań przed złapaniem.
  2. Tug and Win - pogoń za przewodnikiem trzymając w ręku zabawkę.
  3. Hide the toy - Dodaje to element poszukiwania zabawki i oddalania się od niej (wysyłamy psa na poszukiwania). W nagrodę pies może być holowany lub pozostawiony z zabawką.
  4. Można też dodać psu zadania i sztuczki, wkładając mu zabawkę do pyska.
  5. Elementem pracy jest nagroda za pracę z odłożoną zabawką.

DOGFRISBEE

Jeśli nie masz wystarczająco dużo ochoty na zabawę piłkami lub holownikami, możesz być zainteresowany spróbowaniem swoich sił w dogfrisbee, który jest sportem polegającym na aportowaniu, zabawie i łapaniu zabawek w locie. Frisbee można urozmaicić swoją aktywność dodając kolejną zabawkę. Ważne jest, aby opanować odpowiednią technikę rzucania, aby uniknąć kontuzji.

Swoją przygodę z frisbee możesz zacząć od nauki używania rollera, low floatera i overhand disc grabs. Przykłady tego typu zabaw można zobaczyć w filmie o aportowaniu. Podczas zabawy kluczowa jest komunikacja. Możesz nauczyć swoje dzieci, aby puściły frisbee i odzyskały je. Następnie można je zwrócić do ręki i wymienić na inny dysk. Używaj tylko tych dysków, które są przeznaczone dla psów. Są one bezpieczne dla zębów. Dobrym pomysłem jest, abyś znalazł profesjonalnego trenera w swojej okolicy i wziął kilka lekcji, jeśli jesteś zainteresowany zabawą z frisbee. Trening dogfrisbee powinien być przeprowadzany z psem. Pies, który jest szkolony do gry w dogfrisbee może przybierać na wadze. Nie jest to tak niebezpieczne jak w przypadku psa domowego. Może jednak powodować dodatkowe obciążenie stawów. Tylko zdrowy, sprawny i wysportowany pies jest w stanie znieść obciążenia, którym poddawany jest podczas treningu.

ZABAWA ZE SWOIM PUPILEM

Na koniec chcę wspomnieć o szczeniętach i zabawie związanej z aportowaniem. Rosnący organizm nie jest w stanie znieść powtarzających się, intensywnych obciążeń. Po pewnym okresie możemy wprowadzić do życia szczeniaka holowniki i piłki. Rzucanie ograniczamy jednak do holowania z ludźmi. Uczymy też szczeniaka, że holowanie z ludźmi jest dla niego dobre. Zabawa nie jest psom niezbędna do przeżycia. Jeśli szczeniak dopiero uczy się świata i nie jest pewny siebie w nieznanych sytuacjach, może nie chcieć się bawić w sytuacjach stresowych. Nie zmuszajmy go do zabawy. Skupmy się na pozytywnych doświadczeniach, na tym, by poczuł się w naszym towarzystwie jak w domu, a dopiero potem próbujmy nakłonić psa do zabawy.

Zabawa z frisbee wymaga od nas odczekania do osiągnięcia odpowiedniego etapu rozwoju. Średniej wielkości pies może być szkolony z frisbee w krótkich sesjach około 10-12 miesiąca.

Przed wprowadzeniem skoków i innych elementów rywalizacji freestyle'owej (z reguły między 18-24 miesiącem życia) czekamy do zakończenia wzrostu psa.

Autor

Ambroży fusion

opis autora