Psi savoir vivre czyli 5 sposobów na spokojne święta!

Psy są symbolem dobrych manier, uprzejmości i posłuszeństwa w życiu codziennym. Wakacje - Pies, który nie reaguje na wyuczone komendy, kradnie jedzenie ze stołu i pluje na gości. Czy nauczyłeś się tego od kogoś? Jeśli tak, to nie jesteś sam.

Ale, ta zmiana w zachowaniu Twojego psa może mieć swoje przyczyny. Wakacje są źródłem wielu nowych bodźców i sytuacji, które mogą powodować stres lub nadmierną ekscytację.

Czy kiedykolwiek ściągnąłeś kilka świątecznych psikusów, o których cała Twoja rodzina będzie mówić przez lata? Być może wasze pierwsze wspólne święta jeszcze nie nadeszły i nie jesteście pewni, czy wasz pupil jest gotowy.

Jeśli odpowiedziałeś tak, to nasz artykuł będzie dla Ciebie cennym źródłem informacji. Przedstawiamy w nim pięć zasad, które możesz wykorzystać, aby rodzinne świętowanie z psem nie zamieniło się w katastrofę. Możesz być zaskoczony sytuacjami, w których możesz się znaleźć, a na które jesteś już przygotowany.

1 - Pies szczeka na gości? Zbyt duże podniecenie

Goście są naturalną częścią życia. Zapewne masz za sobą wiele wizyt i wiele prób przyzwyczajenia psa do myśli o obcych ludziach w mieszkaniu (dzwonek do drzwi i dotyk, hałas, szum, nowe zapachy, głosy). Święta to czas, kiedy mamy okazję spędzić wyjątkowe chwile z różnorodną grupą ludzi.

Babcia z dziwnie piskliwym głosem, ciocia, która jest bardzo wokalna i dziadek, który łapie za ogon swojego psa. Dzieci, dla których pies jest kucykiem i obiektem uczuć. Taka kombinacja atrakcji może podniecić lub zestresować każdego psa. Zwłaszcza jeśli Twój pies jest z natury nieśmiały i łagodny i chce spędzać z Tobą czas każdego dnia. Zazwyczaj trudno jest zapanować nad szczekaniem i wzmożoną szczekliwością.

ROZWIĄZANIE: Spraw, aby pies czuł się bezpiecznie w miejscu, do którego może się wycofać (np. w sypialni, do której możesz przenieść jego zabawki i łóżko). Należy dać psu możliwość ucieczki z głośnego pomieszczenia. Ważne jest, aby zachować spokój, gdy do mieszkania wchodzą goście. Jeśli pies szczeka na gości, zabierz go do wydzielonej przestrzeni z bramką. Nagradzaj psa gryzakiem, gdy przestanie szczekać.

2 - Żebranie przy stole. Psy nie będą przyjmować smakołyków!

Prawdziwy łowca smacznych kąsków jest cierpliwy i wytrwały w swoich poszukiwaniach. Nie przegapi okazji i nie mrugnie okiem, by być gotowym na to, kiedy coś smacznego pojawi się pod jego nosem. Nawet jeśli nauczyłeś swojego psa, by nie jadł przy świątecznym stole, jego silna wola może być narażona na wiele pokus. Może mu nie przeszkadzać, że przy świątecznym stole karmią go znudzone dzieci, nawet jeśli słucha Twoich poleceń.

Sprawy nie ułatwiają zapachy unoszące się w powietrzu. Pies czeka, aż zapachy miną.

ROZWIĄZANIE: Powiedz swoim gościom, że pies nie będzie mógł jeść świątecznego jedzenia. Powiedz też dzieciom, w jakich sytuacjach można karmić pupila. Możesz nagradzać go smakołykami po tym, jak zrobi jakąś sztuczkę. Możesz zrobić dla swojego pupila zabawkę, którą będzie mógł żuć i zlizywać smakołyki.

Chcesz poznać sprawdzone metody na powstrzymanie psa przed żebraniem? Dostępny jest nasz artykuł DLACZEGO PIES ŻEBRACZY PRZY STOLE i jak sobie z tym poradzić.

3.Czy psy skaczą na gości? Tak miło jest się z Tobą spotkać!

Starał się być uprzejmy, ale skończył z podartymi rajstopami ciotki, a także obślizgłym garniturem wujka. Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, skakanie na gości jest czymś, co musimy ograniczyć.

Wszyscy znamy naszego psa na tyle dobrze, by wiedzieć, że uwielbia on być radosny, ale nie każdy podziela jego entuzjazm. Każdy jednak wolałby, aby jego świąteczny strój nie trafił w ręce psiego stylisty. Kolacja wigilijna to szczególna okazja, podczas której zawsze jesteśmy eleganccy. Najlepiej, aby ten stan rzeczy nie utrzymywał się przez resztę naszego wieczoru.

ROZWIĄZANIE: Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z pomocy innych osób, które odwiedzają Cię w czasie świąt. Łatwiej będzie pozbyć się nawyku skakania przez psa przy powitaniach. Ćwicz komendę "siad" i wzmacniaj ją przed przyjściem bliskich. Dzięki temu pies opanuje skakanie z radości i skupi swoją uwagę na nagrodzie i komendzie. Możesz go uspokoić, spacerując za bramą.

4. Natrętność psa w stosunku do gości. Wszędzie mnie pełno!

Pogłaszcz mnie, daj mi smakołyk i rzuć mi piłkę! Zadbaj o gości podczas swojej obecności i dopilnuj, by ciasto nie paliło się w piekarniku. Czas, który spędzamy z naszym psem jest święty, nawet w święta. Ważne jest, aby umieć opanować emocje wzburzonego psa. O ile nachalne zaczepianie może być przyjemne przez pierwsze kilka chwil, o tyle wielogodzinne poświęcanie pupilowi swojej uwagi może stać się uciążliwe dla gości. Lepiej dla was obojga, jeśli pies nauczy się różnicy między zabawą a odpoczynkiem.

ROZWIĄZANIE: Zachowania przymusowe (uwaga, zabawa i jedzenie) wyraźnie mają drugie dno. Potrzeba konsekwencji i czasu, aby wyćwiczyć w sobie samokontrolę (np. komendę "czekaj"), a także zrozumienie i zaspokojenie potrzeb pupila. Warto ignorować zaczepki i pozwalać pupilowi na zabawę w preferowanych przez niego porach. Pomocne w kontrolowaniu temperamentu psa mogą być również odpowiednio dopracowane zabawki.

Poznaj przyczyny psich tantr i z pomocą behawiorysty stwórz plan działania, aby skutecznie wytresować swojego psa. Oto przyczyny problemów z zachowaniem Twojego psa. Jak możesz je powstrzymać?

5. Czy jeść na podłodze? Znalezione - nie skradzione - zjedzone!

Zapach jest pierwszy. Jest wiele zapachów. Każdy z nich mówi Ci, że w pobliżu znajduje się coś pysznego. Nie możesz przegapić takiej okazji!

Podczas świąt trudno jest kontrolować popędy psa. Może on nawet ukraść smakołyki z Twojego stołu. Pierwszym krokiem do przezwyciężenia tego zachowania jest zrozumienie jego pierwotnej przyczyny. Potrzeba jedzenia jest najczęstsza. Jeśli psu nie zapewnia się zabaw związanych z tropieniem i ma on stały dostęp do jedzenia, może stać się prawdziwym łowcą smakołyków.

ROZWIĄZANIE: Zapewnij psu zabawy węchowe, dzięki którym będzie mógł znaleźć smakołyki. Nakarm swojego psa tuż przed przygotowaniem kolacji. Kiedy Twój pies szuka świątecznych smakołyków, wzmocnij lub opanuj komendy "nie" lub "zostaw".

Autor

Ambroży fusion

opis autora