Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

Opcji gotowych karm jest wiele, dlatego właściciele czworonożnych przyjaciół mogą mieć problem z wyborem odpowiedniej karmy. Na zakup nowej karmy decydujemy się ze względu na wiele czynników, m.in. wagę psa, jego stan zdrowia oraz ewentualne choroby.

Przed wyborem karmy należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Powinna ona dostarczać wszystkich składników odżywczych i energii, których pies potrzebuje. Pies musi cieszyć się jedzeniem. Ważne jest, aby rozważyć jakość składników, reputację producenta, łatwość podawania i koszt. Dodatkowe informacje dostarczone przez producenta karmy dla psów mogą pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.

Wiek psa, stan fizjologiczny (wzrost, ciąża i laktacja), sposób użytkowania psa, temperatura i długość sierści mogą mieć wpływ na to, ile energii i podstawowych składników odżywczych potrzebuje pies. Wraz z wiekiem zwierząt zmienia się ich metabolizm i zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze. Dorosłe psy wymagają więcej białka, witamin i minerałów niż szczenięta, ale w różnych ilościach. Starsze psy mają również inne wymagania dotyczące składników odżywczych. Ich metabolizm zwalnia, więcej komórek w organizmie ulega katabolizmowi niż anabolizmowi, a problemy zdrowotne, takie jak zmiany stanu uzębienia, wzrost. Producenci dzielą swoje produkty na karmy dla psów dorosłych, karmy dla psów seniorów i karmy dla szczeniąt. Tempo, w jakim pies rośnie i starzeje się, a tym samym zapotrzebowanie na składniki odżywcze, jest zależne od jego wielkości, dlatego wspomniane grupy żywności często są dodatkowo dzielone na grupy wagowe.

Podstawowy podział suchej karmy dla psów według grup wiekowych

 • szczenięta,
 • dorosłe psy,
 • psy starsze (seniorzy).

Rasa psa oraz wielkość dorosłego osobnika będą determinowały tempo wzrostu i wiek dojrzałości. Wzrost jest skomplikowanym procesem, który zależy od żywienia, a także predyspozycji genetycznych i czynników środowiskowych. Ważne jest, aby przy tworzeniu sylwetki rozpoznać i uwzględnić potrzeby szczeniaka. Wszelkie różnice w funkcjonowaniu zwierzęcia odbiją się na jego późniejszym funkcjonowaniu i zwiększą prawdopodobieństwo rozwoju chorobowości.

Ze względu na szybki wzrost organizmów dorosłych, zapotrzebowanie energetyczne może różnić się między szczenięciem w okresie intensywnego wzrostu a młodym psem w kolejnym etapie rozwoju (odsadzenie do osiągnięcia 50% do 80% masy ciała dorosłego, 50% do 80% masy ciała dorosłego i >= 80% masy ciała dorosłego), ale także między szczeniętami ras małych i średnich oraz dużych i olbrzymich. Dla psów dorosłych zapotrzebowanie na białko w stosunku do rosnących szczeniąt jest wyższe (zalecane minimum 20% dla późnego wzrostu i 25% dla wczesnego wzrostu, FEDIAF 2013, 2013).

Ze względu na unikalne potrzeby żywieniowe psów w okresie wzrostu, zbilansowane pożywienie jest niezbędne. Właściwe odżywianie może być problemem, zwłaszcza w przypadku szczeniąt ras dużych i olbrzymich. Psy te jako dorosłe ważą ok. 40-80 kg. Nowonarodzony molos waży po urodzeniu ok. 1% wagi matki. W pierwszych tygodniach życia przybiera na wadze szybciej niż szczenięta mniejszych ras. Psy te rosną szybciej niż mniejsze rasy, ale mają też dłuższy okres wzrostu. Odpowiednią wagę dla dorosłego psa osiągają dopiero po 18-24 miesiącach. Małe rasy i miniatury osiągają wagę dorosłą szybciej niż rasy większe - w granicach 6-10 miesięcy. Szczenię molosów średnio osiąga w tym czasie połowę dorosłej wagi.

Właściciele szczeniąt psów dużych lub olbrzymich ras popełniają największy błąd: próbują przyspieszyć ich wzrost, podając wysokoenergetyczną karmę i nadmiar pokarmu. Szczenięta tych ras przechodzą przez fazę szybkiego wzrostu. To właśnie wtedy najpierw rozwija się szkielet. Po fazie szybkiego wzrostu następuje faza wolnego wzrostu, w której rozwija się masa mięśniowa. Faza ta może trwać od 18-24 miesięcy. Należy pamiętać, że osoba stosująca dietę wysokotłuszczową może stać się otyła i przybrać na masie ciała. Na przykład, nadmierne obciążenie szkieletu może prowadzić do dysplazji stawów biodrowych lub łokciowych. Ogromnym błędem jest karmienie molosów zbyt dużą ilością energii i pokarmu w fazie wzrostu. Na przykład szczenię owczarka niemieckiego przez pierwsze 8 miesięcy będzie wymagało więcej energii niż szczenię rasy mniejszej. W drugiej połowie życia zapotrzebowanie na energię stopniowo maleje.

Częstym błędem jest wczesne przechodzenie na dietę dla psów dorosłych. Wykazano, że zmniejszone spożycie białka u szczeniąt ras dużych i olbrzymich powoduje między innymi zahamowanie wzrostu i utratę wagi. Choć producent poda zalecaną karmę, warto zwrócić uwagę na wygląd zwierzęcia, gdyż różne rasy, temperamenty i cechy indywidualne mogą mieć wpływ na przyjmowanie pokarmu.

Psy doświadczają również innego procesu starzenia się. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wielkość zwierzęcia przy określaniu wieku, w którym pies jest uważany za stary. U psów olbrzymich za starego psa można uznać psa w wieku 5 lat. U ras dużych - w wieku 6 lat i więcej, u ras średnich - w wieku 7 lat. Małe psy (poniżej 10 kg) mogą być uznane za starego psa dopiero w wieku 8 lat. Podawanie karmy dla psów seniorów należy rozpocząć wcześniej w przypadku ras dużych niż małych.

Firmy produkujące karmy dla psów seniorów nie stosują podziałów wagowych i oferują tylko jeden produkt dla wszystkich ras.

Zdrowe psy będą mogły jeść powyższe podziały karm.

Wybór karmy w czasie ciąży lub laktacji

Samice psów podlegają zwiększonemu stresowi fizjologicznemu w czasie ciąży i laktacji.

Dodatkowa energia i składniki odżywcze są wymagane w czasie ciąży do rozwoju płodu i w czasie laktacji do produkcji mleka. Potrzeby energetyczne suki wzrastają od 6 tygodnia ciąży (około 40 dnia). Zaleca się zwiększenie podaży energii do 5 tygodnia ciąży u suk ras dużych i olbrzymich z licznymi miotami. Pozwoli to suce zgromadzić rezerwy na ostatni tydzień, kiedy to apetyty najprawdopodobniej ulegną zmniejszeniu lub całkowicie zanikną. Należy zapewnić wysoką jakość i strawność białka, aby zapewnić żywotność noworodków. Masa urodzeniowa szczeniąt może ulec pogorszeniu w przypadku niedoboru białka u matki.

Okres laktacji jest bardzo wymagający pod względem zapotrzebowania energetycznego. Konieczne jest spożywanie większej ilości energii w celu wyprodukowania mleka w czasie laktacji.

Karmienie psów seniorów

Długość życia zwierząt domowych zwiększa się dzięki postępowi w zapobieganiu chorobom i żywieniu zwierząt. Chociaż 7 lat to standardowy wiek dorosłego i starego psa, jest to tylko przybliżona wskazówka. Istnieje wiele czynników, które bezpośrednio i pośrednio wpływają na proces starzenia się u psów. Zakres wieku, który można uznać za starość jest szeroki. Procesy te można spowolnić poprzez zmianę diety, aby zapewnić zwierzęciu wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Wraz z wiekiem psów zachodzą zmiany w ich organizmach. Zmiany te nie powinny być traktowane jako oznaka choroby, a raczej jako naturalne procesy życiowe. Okres geriatryczny jest kluczowy dla utrzymania dobrego odżywiania i zdrowych psów. Jest to dobry czas na wprowadzenie zmian w pożywieniu. Istnieje wiele karm, które można przygotować dla psów seniorów. Jednak przy wyborze karmy należy wziąć pod uwagę potrzeby każdego psa. Krokiety powinny być dobrane do jego wielkości. Dorosłe psy w pełni sił potrzebują mniej energii niż psy dorosłe. Należy pamiętać, że wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność trawienia pokarmu oraz narządy (wątroba, trzustka). W tym czasie często występują również wielochorobowości. Psom seniorom należy podawać NNKT (n-3, n-6), L-karnitynę, liponowy, witaminę E, witaminy z grupy B, witaminę C i witaminę E, a także luteinę, likopen i selen. Ważne jest, aby w tym czasie zadbać o zęby i dziąsła.

Pokarm dla psów pracujących i sportowych

Pies o wysokich potrzebach energetycznych powinien mieć dietę dostosowaną do rasy, wieku, stanu zdrowia, utrzymania, rodzaju sportu, fazy i wielkości obciążeń treningowych, pory roku, klimatu oraz indywidualnych skłonności. Psy wysokoenergetyczne i wyczynowe potrzebują wysokoenergetycznego, bardzo dobrej jakości, lekkostrawnego pokarmu, aby ich układ pokarmowy nie był przepracowany. Takim psom można podawać łatwo przyswajalne węglowodany, ponieważ wykazano, że poprawiają one zdolności wysiłkowe. Odbudowa glikogenu może być również stymulowana poprzez podawanie psom zaprzęgowym łatwostrawnych polimerów glukozy zaraz po biegu. Psy sportowe i pracujące często spożywają węglowodany z białkiem, aby zwiększyć ilość glikogenu w mięśniach szkieletowych. Białko jest niezbędne do regeneracji organizmu po wysiłku. Kondycja psa, stan skóry i sierści jest najlepszym wskaźnikiem jego potrzeb żywieniowych. Ponieważ psy pracujące bardziej obciążają swój układ mięśniowo-szkieletowy, należy zadbać o zbilansowaną dietę, odpowiednią masę ciała oraz o suplementy wspomagające ochronę stawów. Podstawowe suplementy powinny zawierać chondroitynę i glukozaminę. Substancje te znajdują się w chrząstce stawowej i zapobiegają jej uszkodzeniu podczas ruchu. Wspierają również regenerację. Zmniejszają ból stawów i zapobiegają tarciu pomiędzy ruchomymi stawami, które się ze sobą stykają. Kolejnym składnikiem, który naturalnie występuje w organizmach ludzi i zwierząt jest kwas hialuronowy. Wchodzi on w skład płynu maziowego, który umożliwia płynne ruchy stawów. Warto również dodać do swojej diety L-karnitynę. Suplement ten, wraz z ćwiczeniami, pomaga ograniczyć gromadzenie się tłuszczu i poprawia funkcjonowanie układów mięśniowo-szkieletowych. Witaminy (A, E i C, grupa B), a także minerały (wapń i fosfor; sód, magnez, cynk i miedź są ważne w żywieniu psów sportowych i wyczynowych). Ważne jest, aby uzupełniać pokarm o niezbędne substancje, aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu. Należy pamiętać, że suplementacja nie zastąpi zdrowej diety i dobrze prowadzonego treningu.

Karmienie w zależności od wielkości rasy

Psy małych ras mają szybki metabolizm, co oznacza, że mogą szybko trawić pokarm. Ich zapotrzebowanie na energię może być nawet o 60% większe niż u dużych psów. Mają mniejsze szczęki i zęby, co ma znaczenie dla wielkości ich krokietów. Wybierając karmę dla psów małych ras, należy wziąć pod uwagę: wysokiej jakości białko, które dostarcza energii, małe porcje kalorii, łatwość trawienia oraz wzbogacenie karmy o łatwostrawne pokarmy, które utrzymują zdrową florę jelitową. Nieodpowiednia karma, zwłaszcza w przypadku dużych ras, może prowadzić do wad rozwojowych, przede wszystkim układu kostnego. Szczególną uwagę należy zwrócić na dietę psa w celu utrzymania zdrowia stawów. Wysoki poziom chondroityny lub glukozaminy może pomóc w nawilżeniu chrząstki i stymulować odnowę jej komórek. Korzystny jest również dodatek wielonienasyconych olejów tłuszczowych EPA lub DHA dla zdrowia stawów.

Pokarmy dla chorych psów

Najlepiej jest zmienić dietę psa, gdy jest on chory. Istnieje wiele pokarmów, które mogą być stosowane do leczenia warunków medycznych u psów. Istnieje wiele pokarmów dostępnych dla psów z warunkami medycznymi. Najbardziej popularne oferty są dla psów, które cierpią na:

 • Otyłość
 • kamica moczowa,
 • niewydolność nerek
 • cukrzyca,
 • Zaburzenia jelitowe i żołądkowo-jelitowe
 • Choroby wątroby
 • choroby skóry,
 • Choroby stawów
 • Choroby dziąseł
 • Psy w okresie rekonwalescencji lub po operacji mają zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze.

Jeśli Twój pies ma chorobę, która wymaga leczenia, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie najlepszej diety i karmy leczniczej dla Twojego psa. Dopiero po konsultacji z lekarzem weterynarii możemy polecić karmę weterynaryjną. Pozwoli nam to zdiagnozować problem i odpowiednio dopasować karmę.

Należy pamiętać o prawidłowym żywieniu psa alergika. Ważne jest, aby upewnić się, że Twój pupil nie ma alergii na pokarm. Zdiagnozowanie i leczenie alergii pokarmowej może być trudne. Chorobę tę mogą wywołać zarówno surowce wołowe, jajka, jak i warzywa (soja, kukurydza, pszenica). Przyczyną alergii mogą być syntetyczne dodatki w komercyjnej produkcji żywności. Indywidualny skład diety eliminacyjnej dla każdego pacjenta ustala lekarz weterynarii. Zwierzę otrzymuje pokarm zawierający składniki, których nigdy wcześniej nie jadło. W skład diety wchodzi zazwyczaj jagnięcina, mięsa końskie, mięsa strusi, królik, kaczka oraz ryby. Warto przyjrzeć się karmom, które nie są produkowane z użyciem zbóż. Ziarna te mogą powodować alergie lub pogorszyć stan skóry i sierści. Groch, bataty i ziemniaki to dobre opcje na karmę dla psów. Jeśli alergie powodują biegunkę lub utratę wagi, warto poszukać karmy dla wrażliwych. Najlepsze są karmy weterynaryjne. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić składniki każdej komercyjnej karmy, którą kupujesz dla psa alergika. Należy pamiętać, że alergeny mogą znajdować się w tłuszczach używanych do produkcji żywności.

Składniki wysokiej jakości

Jakość żywności może być bardzo różna. Określa się ją przede wszystkim na podstawie wartości odżywczej, składu składników i smakowitości. Sposób przetwarzania karmy również wpływa na jej jakość. Doświadczony właściciel psa będzie w stanie rozpoznać te różnice i wykorzystać te informacje, aby wybrać najlepszą karmę dla swojego czworonożnego przyjaciela. Współczesne psy są względnymi mięsożercami, co oznacza, że mogą jeść niektóre pokarmy roślinne. W jego posiłkach powinno dominować mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Psy uwielbiają być kochane i akceptowane

Niektóre psy są bardzo wybrednymi zjadaczami. Seniorzy są bardziej podatni na ten problem, ponieważ z wiekiem ich zmysł węchu maleje. Jeśli zwierzę odmawia jedzenia lub nie spożywa wystarczającej ilości pokarmu, nawet najlepszego, nie będzie w stanie zapewnić sobie prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia.

Równie ważna jest łatwość spożywania suchej karmy. Osiąga się to poprzez upewnienie się, że krokiety mają odpowiednią wielkość, kształt i teksturę. Aby zachować zdrowe zęby i dziąsła psa, powinien on żuć. Karma dla psów dużych ras powinna mieć odpowiednią granulację. Małe psy mają mniejsze szczęki i nie są w stanie przeżuwać zbyt dużych krokietów. Krokiety nie powinny być zbyt małe, ponieważ pies będzie je połykał zamiast żuć.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniej karmy dla psów z różnymi schorzeniami zdrowotnymi jest niezwykle istotny. Odpowiednio dobrana karma powinna sprzyjać prawidłowemu trawieniu i skutkować regularnym, zwartym i dobrze uformowanym wydalaniem mas kałowych. Najważniejsze jest to, aby psy dzięki dobrej karmie mogły długo żyć. Efektem tego będzie zdrowa okrywa włosowa, dobry stan skóry oraz zdrowa budowa ciała i napięcie mięśni.

Autor

Ambroży fusion

opis autora