Jak karmić psa - wskazówki dotyczące prawidłowego żywienia psów

Karmienie psów może być skomplikowanym tematem. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko dietę, ale również częstotliwość posiłków. Psy domowe dziedziczą nawyki żywieniowe po swoich dzikich przodkach. Duża część psów domowych szybko je i zje więcej jedzenia, jeśli w pobliżu znajdują się inne psy lub jeśli są częścią grupy. Zachowanie to można kontrolować poprzez karmienie zwierząt o różnych porach dnia lub w oddzielnych pomieszczeniach. Psy są naturalnie przystosowane do dużych posiłków. Pomiędzy tymi posiłkami mogą występować długie okresy czasu bez jedzenia. Psy mogą przystosować się do mniejszych ilości jedzenia, jeśli mają do niego stały dostęp.

Oto kilka pomysłów na karmienie psa

Bierz małe porcje jedzenia

Dzięki temu możesz kontrolować ilość podawanego jedzenia i monitorować wszelkie zmiany. Jest to popularny sposób karmienia psów, które mieszkają ze swoimi właścicielami. Pozwala to na ścisłą kontrolę nad tym, ile jedzenia dostaje każde zwierzę. Psa karmimy od jednego do dwóch posiłków dziennie lub, jeśli zwierzę jest zdrowe, kilka posiłków dziennie. Zapewnia to wystarczającą ilość pokarmu, aby zaspokoić jego potrzeby żywieniowe i energetyczne. Ten sposób karmienia wymaga większej wiedzy i świadomości ze strony właściciela na temat zachowań i potrzeb zwierzęcia.

Psy mogą być karmione do woli

Oznacza to, że zwierzę otrzymuje pokarm w takich ilościach, aby zapewnić mu stały dostęp. Psy mogą jeść zawsze, gdy poczują głód, o każdej godzinie dnia. Schemat ten zakłada, że zwierzę potrafi samodzielnie regulować ilość pobieranej energii i składników odżywczych. Jest to dobra opcja dla psów karmiących, ciężko pracujących oraz tych, które jedzą powoli lub w małych ilościach. Ten sposób karmienia nie jest zalecany, jeśli masz rosnącego psa lub psa, który dużo je i przybiera na wadze.

Plusy:

Ten program karmienia nie wymaga od właściciela zaangażowania ani dużej wiedzy. Może to być świetna opcja dla psich bud, ponieważ zmniejsza hałas, zwalcza nudę i pomaga złagodzić niekorzystne zachowania.

Minusy:

Zwierzęta mogą początkowo jeść nadmierną ilość pokarmu, co może prowadzić do otyłości. Dom z wieloma zwierzętami może mieć stały dostęp do żywności, więc nienasycenie lub żarłoczność u jednego zwierzęcia może pozostać niezauważona, dopóki nie pojawi się więcej objawów klinicznych.

Psy mogą jeść tylko taką karmę, która zaspokaja ich potrzeby energetyczne. Jednak psy mogą zostać oszukane, jeśli otrzymają pokarm, który jest wysoce smakowity lub wysokoenergetyczny.

Czym powinieneś karmić swojego psa?

Opiekunowie psów mają możliwość wyboru pomiędzy gotowymi lub domowymi posiłkami. Właściciele mają ostateczny głos w sprawie diety i wyboru żywności dla swojego psa. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji zrozumieć wady i zalety każdej z diet. Omówiliśmy to w odcinku "Jak to ugryźć ". Nie ma znaczenia, czy robisz własną dietę, czy kupujesz ją od firmy handlowej, musi być zrównoważona i kompletna. Oznacza to, że musi zawierać wszystkie składniki odżywcze, których pies potrzebuje, zapewniać wystarczającą ilość energii oraz utrzymywać zdrowie i dobre samopoczucie psa. Dzięki temu unikniesz błędów żywieniowych, niezależnie od tego, jaką dietę wybierzesz.

Kiedy powinieneś karmić swojego psa?

Ważne jest, aby wiedzieć kiedy, co i jak karmić swojego pupila. Pory spacerów i pory karmienia powinny być ze sobą ściśle skorelowane. Zbyt późne posiłki mogą prowadzić do konieczności wychodzenia na zewnątrz w nocy. Karmienie psa od przypadku do przypadku może utrudniać regularne funkcjonowanie jego układu pokarmowego. Możliwe jest karmienie psa zbyt wcześnie rano. Będzie on tak głodny, że nie pozwoli Ci zjeść kolacji samemu.

Jaka jest najlepsza pora na karmienie psa? Jeśli jemy regularne posiłki, najlepiej karmić psa w tym samym czasie, w którym my jemy. Pora karmienia to ważna część psiego dnia. Psy przyzwyczajają się do regularnych posiłków i odruchowej reakcji na określone pory jedzenia.

Ważne jest, aby pies nie był ćwiczony przez co najmniej godzinę przed i po jedzeniu. Może to spowodować skręt żołądka u psów z predyspozycjami do tego stanu. Między zjedzeniem posiłku, a podjęciem aktywności powinno minąć około dwóch godzin. Najlepiej podawać psu jedzenie po spacerze lub odpoczynku.

Częstotliwość

Nie ma znaczenia, jaki rodzaj diety jest stosowany - komercyjny czy domowy - należy zwrócić uwagę na częstotliwość i ilość posiłków. Powinna być ona dostosowana do możliwości trawienia i przyswajania pokarmu przez psa. Dorosły pies nie powinien być karmiony częściej niż raz dziennie. Dotyczy to zwłaszcza psów ras dużych. Rozszerzenie i skręcenie żołądka może być spowodowane przeciążeniem żołądka i gwałtownym ruchem (choć jest to bardziej prawdopodobne z powodu dysfunkcji żołądka niż diety). Natomiast łapczywe jedzenie może prowadzić do produkcji gazów, aerofagii i wzdęć. Lepiej podawać dwa małe posiłki w ciągu dnia niż jeden duży, długo wyczekiwany przez psa. Zmniejszy się wtedy głód zwierzęcia między posiłkami i rzadziej będzie ono głodne (żebracze).

Z kolei szczeniętom początkowo podaje się zbilansowaną karmę w pięciu-sześciu porcjach. W trzecim miesiącu życia szczenięta są karmione zmniejszoną ilością pokarmu, przy czym przez pierwszy miesiąc podawane są cztery posiłki dziennie, a przez piąty trzy. Dla szczeniąt powyżej siódmego miesiąca życia zaleca się karmienie dwa razy dziennie. Musimy też pamiętać, że rasy miniaturowe i małe szybciej osiągają wagę dorosłą niż rasy większe i potężniejsze. Dzieje się tak dlatego, że mają one 6-9 miesięcy, natomiast rasy duże i masywne osiągają dorosłe rozmiary po 18-24 miesiącach.

Dorosłego psa karmi się dwa razy dziennie. Po porannym spacerze i odpoczynku, dorosły pies jest karmiony dwa razy dziennie. Drugi raz - wieczorem, jako główny posiłek. Każdy pies wymaga innej ilości. Wszystko zależy od metabolizmu, trybu życia i temperamentu psa. Niektórzy zalecają karmienie psa cztery razy dziennie, jeśli mamy bardzo aktywnego dorosłego psa pracującego. Należy karmić psa rano i wieczorem.

Pies nie powinien być karmiony na własną rękę!

Regularność

Ważne jest, by karmić pupila codziennie o tej samej porze. Jedzenie powinno być zawsze podawane w tej samej misce. Pomoże to ustabilizować trawienie Twojego pupila i zachęci go do zjedzenia całego pokarmu znajdującego się w misce. Pozwoli Ci to zapanować nad czasem potrzebnym na spacer Twojego pupila, co jest szczególnie ważne w przypadku szczeniąt. Łatwiej też zmotywować pupila, podając mu smakołyki podczas treningu. Zawsze będziesz wiedział, ile czasu minęło od jego ostatniego posiłku i czy jedzenie go zmotywuje.

Miejsce karmienia

Powinieneś wybrać spokojne, prywatne miejsce. Możesz karmić psy w różnych pomieszczeniach, jeśli masz więcej niż jednego psa. Ważne jest, aby nie przeszkadzać psu podczas posiłku, a po jego zakończeniu pozwolić mu odpocząć.

Temperatura jedzenia

Twój pupil nie powinien dostawać gorącego jedzenia. Nawilżone jedzenie jest bardziej atrakcyjne i łatwiejsze do strawienia. Powinieneś wyjąć jedzenie z lodówki co najmniej godzinę przed podaniem.

Suchą karmę należy podawać psu, aby zachować jej właściwości.

Karma pobierana z wysokiej pozycji

Przez wiele lat tradycją było ustawianie miski na podwyższeniu, aby pies mógł wygodniej jeść. Było to szczególnie ważne w przypadku jedzenia przez duże psy. Eksperci zmienili swoje stanowisko w tej kwestii. Obecnie uważa się, że bardziej naturalne i zdrowsze jest jedzenie bezpośrednio z ziemi. Spożywanie pokarmu w podwyższonej misce jest związane z ryzykiem rozszerzenia lub skręcenia żołądka. Taka postawa może sprawić, że ludzie będą bardziej podatni na ten niebezpieczny stan. Może zwiększyć ryzyko jego wystąpienia nawet o 110%. Pies nie powinien jeść z miski leżącej na ziemi. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy duże psy.

Przez wiele lat zalecano, aby psy z wysokim ryzykiem rozszerzenia lub skręcenia żołądka były karmione z miski na podwyższeniu. Pomagało to psu prawidłowo się odżywiać i zmniejszało ryzyko rozwoju tej choroby. Glickman i zespół badaczy z Indiana University opublikowali swoje wyniki w 2000 roku (Glickman, et al. 2000). Nie wykazały one żadnych korzyści z karmienia psów z podwyższonej miski. Badanie wykazało, że podwyższona miska jest absolutnie przeciwwskazana dla psów. Dlatego też nie jest już zalecana. W rzeczywistości istnieją dwie zupełnie różne teorie na ten temat. Jedni wolą wygodę stojaka od innych.

Pies łatwiej zje, jeśli ma miskę, która jest wyżej niż podłoga. Jeśli będzie musiał schylić się do podłogi, jego łapy będą się rozchodzić. W przypadku psów starszych lub ze zwyrodnieniami kręgosłupa, podniesienie miski jest koniecznością. Każde schylanie się może powodować ból lub niechęć psa do jedzenia. Dobrym wyborem jest stojak na miskę. Najważniejsze dla psów jest jedzenie na podeście lub na ziemi.

Jakiego typu miski powinien używać nasz pies?

Funkcjonalność to najważniejszy aspekt miski. Ważne jest, aby miska i zwierzak były tej samej wielkości.

Najlepsze miski dla ras krótkowłosych będą szerokie i płytkie. Dzięki temu łatwiej będzie wybierać jedzenie do środka.

Dla zwierząt o długich, miękkich i opadających kanałach słuchowych, takich jak beagle, bassety i spaniele, wybór odpowiedniej miski jest kluczowy. Dla psów tych ras najlepsza jest miska, która rozszerza się w dół. Dzięki temu uszy nie będą w środku zalane wodą.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na pojemność miski. Mniejsze psy mogą używać miski do 0,7 litra. Większe psy będą wymagały misek do 1-1,5 litra. Większe psy będą wymagały misek do 3 litrów.

Sezonowość i żywienie psa

Zmiany w przyrodzie to nie jedyna konsekwencja następowania po sobie pór roku. Psy mieszkające w domach nie muszą zmieniać swojej diety wraz ze zmieniającymi się porami roku. Ich dzienne zapotrzebowanie kaloryczne w ciągu całego roku jest takie samo, z tym że ograniczone przez pogodę. W tym przypadku warto zadać sobie pytanie, czy nie podajemy naszemu psu zbyt wielu kalorii.

Jak karmić psa w okresie zimowym?

Zima wymaga od psów, które mieszkają na zewnątrz, w hodowli lub są psami pracującymi, innego odżywiania. Zima to najchłodniejsza pora roku. To powoduje, że organizm spala więcej energii. Psy będą jeść więcej, gdy temperatura spada, ponieważ mają wyższe potrzeby energetyczne. Potrzeby energetyczne psów powinny być ustalane indywidualnie dla każdego psa. Obejmuje to uwzględnienie ich aktualnego stanu zdrowia i kondycji, a także środowiska, w którym żyją. Niskie temperatury powodują, że psy zużywają więcej energii na termoregulację. Czynniki takie jak tkanka tłuszczowa, grubość sierści i aktywność, a także wilgotność, wpływają na ilość energii potrzebnej do utrzymania prawidłowej temperatury ciała w zimnym środowisku.

Dobrym pomysłem jest zapewnienie psu ciepłych posiłków, jeśli zimą mieszkają w szopie. Psy, które mieszkają w ciepłych domach i wychodzą na krótkie spacery tylko trzy razy dziennie, nie potrzebują specjalnego wzbogacenia diety ani ciepłych posiłków. Powinieneś ograniczyć ilość jedzenia, które podajesz swojemu pupilowi, ponieważ zima może spowodować, że będzie on mniej aktywny i będzie potrzebował więcej energii.

Zimą należy uważnie obserwować swoje psy i dostosować dietę do ich potrzeb. Jeśli czworonogi tracą na wadze, powinieneś podawać im bardziej odżywcze jedzenie, które jest bogate w białko zwierzęce. Gdy przybierają na wadze, należy powoli zmniejszać ilość dostarczanej energii.

Wiosenne linienie - Problemy z żywieniem psa

Właściciele psów ras intensywnie zrzucających sierść, takich jak siberian husky czy alaskan malamute, szukają sposobów na pielęgnację sierści swojego pupila, gdy zaczyna się ona wymieniać. Warto wzbogacić dietę psa o składniki, które mogą poprawić kondycję skóry i sierści. W karmie powinny znaleźć się aminokwasy siarkowe, biotyna i cynk, a także witaminy A, C i ryboflawina. Dobrej jakości białko jest niezbędne, gdyż aminokwasy są budulcem sierści. Szczególnie nienasycony kwas tłuszczowy odgrywa kluczową rolę. Ważna jest odpowiednia ilość kwasów tłuszczowych omega-3 i 6 dla zdrowej skóry i sierści. Jest to również niezbędne dla ogólnego funkcjonowania organizmu.

Jak karmić psa w okresie letnim?

Co robić w okresie letnim? Latem, zwłaszcza przy wysokich temperaturach, pies może nawet drastycznie ograniczyć ilość zjadanego pokarmu. Zdarza się, że psy potrafią przejść nawet 1-2 dni bez jedzenia. Nie należy zmuszać psów do jedzenia, jeśli nie mają żadnych objawów choroby lub regularnie przyjmują płyny. Latem najlepiej podawać psu mniejsze śniadanie (mniejsze porcje), a wieczorem, gdy robi się chłodniej, większą kolację (większe porcje). Dostęp do świeżej wody jest niezbędny dla prawidłowego metabolizmu o tej porze roku. Ilość wypijanej wody będzie się zmieniać w zależności od środowiska, diety, intensywności ćwiczeń, stanu zdrowia i innych czynników.

Autor

Ambroży fusion

opis autora