Pływanie z psem to pierwsze doświadczenie

Wielu z nas uwielbia spędzać lato i ciepłe dni nad wodą. Uwielbiamy jeździć nad morze, jeziora, stawy i inne zbiorniki wodne. Często chcemy, aby nasz pies dołączył do nas podczas tych przygód. Warto nauczyć swojego psa pływać. Zanim rozpoczniemy lekcję, ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce. Oto elementy, na które należy zwrócić uwagę.

Łagodne zejście do wody

Wiele historii kończy się panicznym machaniem łapą po pierwszej kąpieli. Wszystko dlatego, że pupil wszedł prosto na głęboką wodę. Zacznij od powolnego przyzwyczajania psa do pływania w głębokiej wodzie. Zacznij od brodzenia wzdłuż brzegu, a następnie przesuwaj się głębiej, aż zwierzak nie będzie miał gruntu pod łapami i będzie mógł zacząć pływać. Najlepszymi miejscami do zabrania psa są jeziora lub stawy, które mają piaszczyste zejście.

Dno bez nieprzyjemnych niespodzianek

Czysta pupa to kolejna ważna kwestia. Unikajmy miejsc, które są uczęszczane przez imprezujących nastolatków. Szkło i puszki mogą bowiem utknąć w dnie zbiornika, co może spowodować zranienie łap naszego pupila.

Czysta woda

Niektóre psy mają wrażliwą skórę. Zbiorniki zawierające dużo mułu lub zanieczyszczeń bakteryjnych mogą powodować alergie i inne problemy zdrowotne u psów. Unikaj zbiorników pływowych położonych w środku lub w pobliżu parków.

Bez wodorostów

Należy sprawdzić, czy w stawie lub jeziorze nie ma dużych ilości wodorostów, które mogłyby zaplątać się wokół łap psa. Jest to niebezpieczne i Twój pupil może wpaść w panikę, jeśli zaplącze się w wodorosty.

Bezwietrzna pogoda

Choć może to nie dotyczyć wybranej przez Ciebie lokalizacji, pogoda wpływa na powierzchnię zbiornika wodnego, na którym Twój pupil będzie uczył się pływać. Rozdrobnione morze w wietrzny jesienny poranek nie jest najlepszym wyborem. Wysokie fale i ich nieprzewidywalność mogą sprawić, że pies będzie zdenerwowany i nie będzie w stanie podejść do zbiornika. Dużo łatwiej będzie Ci przekonać psa do stawu czy jeziora, jeśli będzie ono spokojne i ciepłe. Wtedy będziesz mógł stopniowo uczyć swojego pupila wchodzenia do głębszej i większej wody.

Zasady dotyczące pierwszej lekcji pływania z psem

Gdy już znaleźliśmy idealne miejsce dla naszego psa, czas zastanowić się, jak przygotować się i przeprowadzić pierwszą lekcję.

Kontrola

Psy, które rozumieją pływanie, potrafią przebiec przez wodę łapą, a następnie oddalić się od nas. Trudno jest im zawrócić, więc warto nauczyć je wracać w Twoją stronę. Doskonałe przywołanie na lądzie jest do tego niezbędne. Uwaga: Niektóre rasy, takie jak Labradory czy Nowofundlandy, są naturalnymi pływakami. Warto wyszkolić te psy, aby potrafiły się poddać. Dobrym rozwiązaniem jest trening posłuszeństwa na brzegu, dzięki któremu pies nie "ogłuchnie", gdy będziemy próbowali go przywołać lub ogłosić koniec pływania.

Zachęta

Przyjrzyjmy się sposobom na zachęcenie naszego psa do pozostania w wodzie. Dobrym pomysłem jest przyniesienie psu ulubionej piłki lub innych zabawek (ważne, żeby nie były toksyczne). Czasem najlepszym motywatorem jest opiekun, który jest w wodzie. Najgorszą rzeczą jest próba leczenia psa. Mogą się zadławić i zamoczyć w wodzie. Mogą być przydatne w nauce pływania, ale na etapie pływania nie są zbyt przydatne. Najlepszą zachętą dla czworonogów jest psi kumpel, który umie pływać. Dzięki temu nauka może być dla psa łatwiejsza.

Kierunek

Po wybraniu zbiornika, który ma długie i płaskie zejście, zacznij pierwsze kroki w wodzie równoległej do brzegu. Głębokość nie będzie się zwiększać. Nauczysz też psa zwracać na Ciebie baczną uwagę i obracać się w Twoim kierunku. Możesz też nauczyć psa przebywania w głębszej i trudniejszej wodzie. Jest to szczególnie pomocne dla futrzaków, które nie są naturalnymi pływakami.

Ochrona przed zamarzaniem

Należy pamiętać, że pies pływa, gdy jego mięśnie są ciepłe, a sierść wilgotna. Może poczuć chłód, jeśli wyjdzie z wody, a do tego wieje chłodny wiosenny lub jesienny wiatr. Do wytarcia skóry pupila użyj ręcznika. Dla wrażliwych na pogodę uczniów najlepiej wybierać ciepłe, suche dni.

Stopniowo zwiększaj odległość

Niektóre psy nie mają naturalnej pasji do pływania. Dobrym rozwiązaniem jest powolny trening przyzwyczajania. Najpierw zabierz psa na kilka kroków do wody, potem przejdź kilkanaście, a następnie możesz wyjść z nim na jezioro. Powinieneś też nauczyć psa spokojnego pływania obok ciebie, zamiast biegania za tobą.

Nie ciągnij na siłę

Dwie ważne zasady powiedzą Ci czego unikać. Po pierwsze, nigdy nie należy zmuszać psa do wchodzenia na smyczy do zbiornika. Może to wywołać u niego panikę i utrudnić naukę pływania. Taki sam efekt może wystąpić, jeśli zrzucimy psa z platformy i do zbiornika. Behawiorysta może pomóc zwierzakowi nauczyć się od ataków paniki i strachu.

Autor

Ambroży fusion

opis autora