Jak to ugryźć! Diety dla psów

Na rynku dostępnych jest wiele karm dla zwierząt domowych. Wszystkie one mają różną zawartość wody. Możemy wyróżnić karmy suche, półwilgotne i wilgotne. Każdy pies powinien mieć inny wybór. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę preferencje pupila i ich skład.

Karma sucha

Sucha karma ma w swoim składzie 5-10% wody. Obniża to ryzyko rozwoju pleśni i bakterii, więc nie musi być konserwowana. Jej zaletą jest długie przechowywanie.

Karma sucha to świetny wybór, ponieważ nie wymaga od Ciebie martwienia się o sposób doboru składników odżywczych, ich ilość oraz skład. Zawiera skondensowaną ilość energii, białka i innych niezbędnych związków. Aby stwierdzić, czy karma zawiera wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje Twój pies, wystarczy przeanalizować jej skład.

Wystarczy podjąć właściwą decyzję, kupić, a potem podawać. Karma sucha jest łatwiejsza do strawienia i bardziej przystępna cenowo niż karma zawierająca płyny.

Karma półwilgotna

Pokarm semi-moist ma zawartość wody około 20%. Jest miękka, lekkostrawna i smaczna dzięki dużej zawartości cukrów prostych. Psy uwielbiają ją jeść. Pakowana jest w praktyczne pojemniki, które zawierają dzienny zapas.

Przy zakupie produktu należy zwrócić uwagę, czy nie zawiera on składników, które mogą powodować podrażnienia u naszych pupili, a także sztucznych konserwantów czy barwników. Dodatki te są dość powszechne w karmach półwilgotnych.

Karma wilgotna

Zawiera do 80% wody, jak sama nazwa wskazuje. Ma długi okres przydatności do spożycia dzięki sterylizacji w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Jest chroniona przed światłem i tlenem dzięki zamknięciu w szczelnych pojemnikach. Karma ta jest lekkostrawna i może być bez problemu spożywana przez psy.

Jak wybrać odpowiednią karmę? Psy są zwierzętami mięsożernymi. Dlatego informacja o zawartości mięsa jest najlepszym kryterium. Ważne jest, aby czytać etykiety, aby dokonać właściwego wyboru. Informacje na etykiecie powinny być precyzyjne. Będzie to świadczyło o jakości karmy. Karmienie większych psów karmą wilgotną może być droższe od karmy suchej i wydaje się, że wynika to z tego, że karma wilgotna jest droższa jednostkowo.

Ten artykuł zawiera więcej informacji o karmach gotowych.

Co to jest dieta BARF?

BARF to dieta, która skupia się głównie na surowych mięsach i kościach.

Filozofia ta głosi, że dieta psa powinna być podobna do jego dzikich przodków.

Dieta ta składa się z różnych rodzajów mięsa i kości. Powinna mieć niską zawartość węglowodanów, ale musi zawierać witaminy i minerały. Dieta BARF nie zawiera mięsa. Zawiera również warzywa, owoce i suplementy, takie jak jajka, mleko i surowe ryby. Dieta BARF nie zawiera żadnych konserwantów, ani nadmiernych ilości zbóż. Jest zbilansowana w sposób korzystny dla zdrowia naszych dzieci.

Ten rodzaj żywienia staje się sposobem na życie dla wielu. Metoda ta wymaga od Ciebie głębokiej wiedzy na temat żywienia psów oraz odpowiednich urządzeń domowych, takich jak maszynki do mięsa. Produkty te często nie są dostępne w dyskontach. Ważne jest również, aby wiedzieć, gdzie je przechowywać.

Czy jest to bezpieczne dla psów? Jeśli ściśle przestrzegamy zasad higieny podczas przechowywania czy podawania jedzenia, to tak. Nasi podopieczni są narażeni na zakażenia i inne wirusy.

W tym artykule znajdziesz więcej informacji na temat diety BARF.

Dieta domowa. Co to wszystko oznacza?

Innym sposobem żywienia psa jest dieta domowa. Może to być dieta opracowana przez specjalistów lub to, czym karmimy naszego pupila w domu. Powinno się to traktować oddzielnie od każdej innej kuchni, tak jak członka rodziny na specjalnej diecie. Niestety często musimy ograniczać ilość jedzenia, które podajemy naszym psom.

Aby prawidłowo zaplanować domową dietę, należy określić zapotrzebowanie energetyczne każdego psa. Można to zrobić poprzez przyjrzenie się wielu czynnikom, takim jak masa ciała, warunki życia, aktywność fizyczna. W ten sposób określamy potrzebne składniki odżywcze, mineralne i witaminy.

Musimy zadbać o odpowiednią ilość białka w domu, zarówno zwierzęcego jak i roślinnego, tłuszczów oraz węglowodanów. Najczęstszym błędem jest nieprawidłowy stosunek wapnia i fosforu. Dieta ta może być trudna do zbilansowania pod względem poziomu witamin i minerałów. Należy ją uzupełniać gotowymi produktami.

Autor

Ambroży fusion

opis autora