Dlaczego mój pies jest zawsze głodny?

Pies niecierpliwie czeka na swój posiłek i zjada jedzenie w kilka sekund. Je bardzo szybko i zjada całe jedzenie. Psi żarłok nie przepuści żadnej okazji do jedzenia. Jakie są przyczyny takiego zachowania? I co można zrobić, aby ograniczyć apetyt swojego pupila.

Lola, 3,5-letnia suczka rasy beagle, jest bardzo łakoma i zje wszystko, co znajdzie się w jej misce. Lubi zaglądać w krzaki w poszukiwaniu resztek, a na spacerach zawsze interesuje się tym, co można znaleźć w śmietniku. Te zachowania są niebezpieczne dla psa i denerwujące dla właściciela. Piotr Wojtków, nasz behawiorysta, wykorzysta przypadek Loli, by pokazać kilka ćwiczeń i wskazówek, jak radzić sobie z nadmiernym apetytem i zaspokajać instynkt łowiecki psa. Zaczynamy!!!

Do treningu potrzebne będą następujące rzeczy:

  • Treats
  • Żywność
  • Mata zapachowa
  • Przysmak lub piłka kong
  • Miska spowalniająca jedzenie
  • Książka lub przedmiot, który wydaje głośne dźwięki

Istnieje wiele etapów szkolenia psa, który jest zbyt zainteresowany jedzeniem.

Etap 1: Znalezienie przyczyny źródłowej

Łakome jedzenie czy szukanie resztek na spacerach nie są oznakami, że pies odczuwa prawdziwy głód i potrzebuje natychmiastowego zaspokojenia. Niepohamowane apetyty mogą być czasem oznaką problemów behawioralnych u naszego pupila. Obowiązkiem właściciela jest dokładna interpretacja zachowania psa w celu znalezienia przyczyny źródłowej. Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę?

Przygnębiony nastrój psa może być przyczyną nadmiernego apetytu. Pies może czuć się niepewnie w swoim otoczeniu, np. obawia się głośnych dźwięków, dzieci lub innych nieprzyjemnych bodźców. Strach utrudnia mu poczucie bezpieczeństwa, więc zwraca się w stronę jedzenia jako alternatywnego źródła pozytywnych emocji.

Niezaspokojone potrzeby to druga przyczyna nadmiernego apetytu. Psy myśliwskie takie jak Lola są bardzo głodne i potrzebują jedzenia. Ćwiczenia tropiące mogą poprawić nastrój psa i zwiększyć skuteczność treningu ograniczającego apetyt.

Krok 2: Wykorzystaj ćwiczenia do uspokojenia lęków psa.

Jeśli Twój pies wykazuje zachowania lękowe (np. zwija się i wycofuje, gdy słyszy przejeżdżające samochody lub fajerwerki), możesz pomóc mu je przezwyciężyć.

Możesz schować smakołyki do jednej ręki, a drugą ręką chwycić cięższy przedmiot (np. książkę). Następnie upuść ten przedmiot na ziemię. Nagradzaj psa za spokojne zachowanie.

Pierwsze ćwiczenie polega na upuszczeniu książki z niskiego miejsca i trzymaniu jej z dala od psa. Stopniowo zwiększaj trudność. Za każdym razem nagradzaj psa smakołykiem.

Zacznij ćwiczyć na zewnątrz, jeśli Twój pies jest spokojny, gdy przedmioty spadają z hukiem. Jeśli to tramwaj lub tramwaje sprawiają, że twój zwierzak czuje się nieswojo, możesz umieścić go obok torów.

Krok 3: Wprowadź ćwiczenia i komendy związane z podawaniem jedzenia

Zadowolone psy są szczęśliwe, spokojne i wolne od wszelkich problemów. Zastanów się nad najważniejszymi potrzebami swojego pupila i stwórz ćwiczenia, które je zaspokoją.

Rasy myśliwskie Lola mają naturalną skłonność do tropienia i znajdowania pożywienia. Ćwiczenia mogą być wykorzystane do urozmaicenia pożywienia psa, jeśli równie chętnie węszy i tropi.

Podziel porcję jedzenia na pół. Jedną połowę karmy należy podać psu. Aby uspokoić psa, można też przed posiłkiem użyć komendy "czekaj".

Pies powinien zjeść połowę jedzenia. Jeśli pies nie jest zainteresowany jedzeniem, umieść chrupki na macie, piłce lub kongu. Pies będzie spokojny, jeśli pozwoli mu się wąchać i lizać zabawki z jedzeniem. Będzie spokojniejszy, jeśli będzie skupiony na tych czynnościach, niż gdyby miał do nich łatwy dostęp.

Używaj zabawek uspokajających w sytuacjach, w których pies jest najbardziej niespokojny, np. po spacerze lub po zabawie. Można wpuszczać do nich smakołyki lub pasty, które nie są podstawowym pożywieniem psa.

Autor

Ambroży fusion

opis autora