Zmiana diety psa poprzez konsultację z lekarzem weterynarii

Właściciele psów podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym zadają więcej pytań o dietę swoich pupili. Właściciele psów często pytają o diety swoich znajomych i pupili, które widzieli w telewizji. Pacjenci często przychodzą z problemami żołądkowo-jelitowymi lub problemami skórnymi w wyniku zmian w diecie psa. Nierzadko zdarza się, że zmiana diety jest dokonywana w sposób niewłaściwy lub nierozważny. Warto wiedzieć, że zmiana diety psa to ważna sprawa. Dlaczego.

Dieta psa nie wymaga urozmaicenia

Psy powinny być karmione stałą dietą. Jeśli nasz pupil jest na co dzień karmiony konkretną dietą, niech tak pozostanie. Jeśli pies spożywa suchą karmę zawierającą jako źródło białka wołowinę i jest ona firmowa, to powinniśmy trzymać się tej konkretnej diety. Jeśli pożywienie naszego pupila jest połączeniem karmy mokrej (np. konserwy) lub psich przysmaków, bezpieczniej jest trzymać się jednej firmy.

Dlaczego pies powinien jeść codziennie tę samą karmę?

Utrzymanie stałej diety u psów jest bardzo ważne, ponieważ nagłe zmiany w pożywieniu mogą prowadzić do poważnych problemów z układem pokarmowym. Ze względu na krótkie przewody pokarmowe, przodkowie dzisiejszych czworonogów byli w stanie bez problemu przetrwać w niekorzystnych warunkach. Psy mogły być karmione jednego dnia, a następnego głodne. Dzisiejsze czworonogi mają ten sam układ pokarmowy, ale psy nie lubią częstych zmian składu i ilości pożywienia. Ich przewód pokarmowy jest tak mały, a mikroflora tak uboga (w porównaniu z ludźmi), że nowe pokarmy mogą wywołać silny rozstrój trawienny i zaburzyć florę jelitową. Może to prowadzić do biegunki.

Jakie są oznaki i objawy zaburzeń pracy układu pokarmowego?

Drastyczna zmiana diety lub nagła zmiana źródła białka jest najczęstszą przyczyną problemów z układem pokarmowym u psów. Może się to również zdarzyć u psów, gdy zmiana diety lub nowe leczenie wywołuje niekorzystne objawy. Istnieje wiele sytuacji, w których zmiany w diecie mogą powodować dolegliwości. Oto kilka przykładów.

 • Treats

Wiele psów otrzymuje w nagrodę smakołyki, czyli tak zwane "smakołyki". Zazwyczaj nie dzieje się nic złego. Musimy być ostrożni, ponieważ zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą zależeć również od tego, jak duży był posiłek. O ile kilka smakołyków jest w porządku, to jeśli pupil zje całą paczkę, może to spowodować poważne problemy.

Dzięki tej publikacji dowiesz się, jak wybrać odpowiednie przysmaki dla psa!

 • Większe zmiany w codziennej diecie

Każdemu może się zdarzyć, gdy obiad dla psa jest niedostępny. Odkrywamy niespodziewanie, że karma się skończyła lub że w lodówce nie ma już mięsa. Jeśli Twój pupil jest wyjątkowo delikatny (nasza Gosia określa takich pacjentów mianem "delikwentów"), nie powinieneś pozwalać mu na jedzenie tego, co zostało. Jeśli Twój pupil jest bardzo wrażliwy, to podawanie mu tego, co jest dostępne (tańsze jedzenie w osiedlowym sklepie, resztki z obiadu) może spowodować wiele problemów i kłopotów zdrowotnych, które będą trwały dłużej z poważniejszymi konsekwencjami dla Twojego psa. Lepiej jest podawać pupilowi niewielkie ilości jedzenia niż podawać mu nowe i nieznane pokarmy.

 • Spacer i jedzenie przy stole, lub przekąski podczas spaceru.

Psy, które zjadają nieprzeznaczone dla nich jedzenie, zawsze mają złe konsekwencje, niezależnie od tego, czy dzieje się to nagle, czy z czasem. Okres świąteczny to czas, kiedy najwięcej pacjentów odwiedza gabinety weterynaryjne. Dzieje się tak dlatego, że pies często nie jest karmiony przez właściciela, ale przez rodzinę lub znajomych. Jednak to opiekun ponosi odpowiedzialność za konsekwencje swoich działań, takich jak spędzenie przez psa pierwszego dnia w gabinecie weterynaryjnym. Gosia zauważyła, że najwięcej "karmicieli" kończy u weterynarza z poważnymi problemami trawiennymi, takimi jak choroby trzustki czy wątroby. Schorzenia te są spowodowane szybkimi i niespodziewanymi zmianami w układzie pokarmowym.

Dowiedz się, jak odzwyczaić psa od jedzenia odpadków!

Jak zmienić dietę lub pożywienie psa?

Zmiany w diecie dla Twojego pupila mogą być dokonywane powoli i zawsze powinieneś mieć je na oku. Powiedzmy, że odbierasz szczeniaka ze schroniska i decydujesz się dać mu inny rodzaj jedzenia.

Dowiedz się więcej o tym, jak karmić psa. Ta publikacja pomoże Ci dowiedzieć się więcej o karmieniu szczeniaka.

Jeśli zmienia się pokarm w karmach gotowych (z jednej suchej na kolejną mokrą lub odwrotnie), to obowiązuje zasada mieszania: Przez pierwsze 2-3 dni podaje się 75% "starej karmy" i 25% "nowej". Przez kolejne dwa dni miesza się karmy po 50%. Kolejne 2-3 dni to podawanie 25% "starej" karmy i 75% "nowej". Tydzień później zaczynamy karmić psa wyłącznie nowymi zasadami lub nową karmą. Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na czas wystąpienia niepokojących objawów. Jednak powszechnie uważa się, że najważniejsze jest pierwsze 14 dni. Należy pamiętać, że psy, które przez długi czas były karmione jednym rodzajem karmy lub ograniczoną różnorodnością pokarmów, mogą potrzebować przystosowania do nowych pokarmów.

Jeśli chcemy całkowicie zmienić dietę psa, dobrym rozwiązaniem jest zmiana karmy suchej lub mokrej na surową. Kał i zdrowie psa są monitorowane, aby nie wprowadzać nowych pokarmów naraz.

Dieta musi być również drastycznie zmieniona w przypadku zdiagnozowanych chorób. W takich przypadkach należy zmienić dietę, aby wspomóc leczenie lub zapewnić najlepszą terapię. Lekarz weterynarii zaleci dietę dla psów cierpiących na NLPZ (przewlekła choroba nerek), zapalenie trzustki czy cukrzycę. Powinna ona zostać wdrożona jak najszybciej. Leczenie i powrót do zdrowia psa będzie usprawniony dzięki odpowiedniej diecie.

Biegunki i inne zaburzenia trawienne, które są spowodowane złym odżywianiem lub niezdrowym jedzeniem, również mogą wymagać zmiany diety pupila. W tym przypadku zmiana diety pupila na taką, która jest lecznicza i zawiera odpowiednie ilości składników odżywczych jest niezbędna. Leczenie powinno przynieść efekt w ciągu 14 dni. Lekarz weterynarii może zalecić post 1-dniowy lub 2-dniowy w zależności od stanu zdrowia pacjenta.

Co powinno nas zaniepokoić?

Jednym z najbardziej niepokojących objawów, które mogą pojawić się w wyniku zmiany diety psa, są problemy żołądkowo-jelitowe. Problemy te objawiają się bardzo szybko, viz.

 • biegunka
 • zaparcie
 • Częste odbijanie się
 • wymioty
 • Wzdęcia
 • Bóle w nadbrzuszu
 • Przykry zapach z ust

Problemy skórne i dermatologiczne, które mogą się rozwinąć po pewnym czasie stosowania nowej diety.

 • łupież
 • wypadanie włosów
 • Objawy alergii pokarmowej - i inne:
 • zapalenie ucha
 • Swędzenie skóry (gryzienie lub lizanie łap, czesanie itp.)
 • Zapalenie przestrzeni międzypalcowych
 • Psy o nieprzyjemnym zapachu
 • Inne

Należy zachować czujność, jeśli pies wykazuje jakiekolwiek objawy ze strony układu pokarmowego. Przystosowanie się psa do nowej diety może trwać nawet do 14 dni. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni, np. biegunka lub zaczerwienienie uszu, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem. Możemy również podać psu karmę, którą do tej pory podawaliśmy. Chwilową biegunkę u psa można leczyć środkiem wiążącym kał, np. węglem lub glinką. Dzieje się tak wtedy, gdy pupil jest zdrowy, aktywny i nie pojawiły się u niego żadne nowe objawy. Można też podawać psom odpowiedni probiotyk. Jeśli biegunka nie ustępuje, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Czasami zbyt szybkie wprowadzanie nowej karmy lub zbyt wolne wybieranie takiej, która nie jest odpowiednia dla naszego pupila (np. zbyt tłusta dla członków ras Toy). Ostre zapalenie trzustki może być również spowodowane przez rasy towarzyszące i ozdobne.

Jeśli dolegliwości nie nasilają się, ale stopniowo ustępują, prawdopodobnie były one przejściowe. Może to być spowodowane zmianą diety lub źródła białka. Możliwe jest, że dyskomfort zniknie, jeśli dieta będzie wprowadzana stopniowo.

Niektóre problemy skórne, takie jak nadmierne wypadanie włosów, mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach stosowania nowej diety. Może to świadczyć o niedoborze mikro- lub makroelementów. Warto zabrać psa do lekarza weterynarii, aby sprawdził przyczynę i w razie potrzeby podał suplementację.

Dieta dla chorego psa

Jeśli lekarz weterynarii zaleci nam podawanie psu nowej karmy, a pies wykazuje niepokojące objawy, należy niezwłocznie powiadomić o tym lekarza. Pamiętajmy, że postępowanie dietetyczne w przypadku psa chorego jest inne niż w przypadku psa zdrowego. Wszystko zależy od danego przypadku i jest dostosowane do indywidualnych potrzeb pupila. Będzie też podlegać różnym zasadom w zależności od choroby, wieku i stanu pacjenta.

Jeśli pies jest aktywny, zdrowy, ma piękną sierść, to prawdopodobnie zmiana diety była dobrym posunięciem. Nowa dieta jest dobrze dopasowana do jego potrzeb. Po 2-3 miesiącach dobrze jest, aby Twój pupil miał wykonane badanie krwi.

Psy z alergiami pokarmowymi

Alergie pokarmowe mogą również wymagać zmiany diety. Objawy te często objawiają się jako problemy skórne lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Objawy te mogą występować jednocześnie. W takich przypadkach należy stosować dietę eliminacyjną. Może być ona oparta na hydrolizowanych białkach albo na zupełnie nowym pokarmie z zupełnie nowym źródłem białka. Ten rodzaj diety eliminacyjnej stosuje się zazwyczaj przez dłuższy czas. Obecnie zaleca się, aby stosować ją przez co najmniej 8 tygodni. Lepiej jest jednak stosować ją przez 12 tygodni. Jest to czas potrzebny na zniknięcie z organizmu wszystkich kompleksów immunologicznych związanych z alergenami. Alergię pokarmową u psa możemy stwierdzić jedynie obserwując reakcję psa na zmiany pokarmu. Dieta ta musi być ściśle przestrzegana - pies nie może jeść żadnych smakołyków ani innych pokarmów. Jeśli objawy pupila ustąpiły, to albo dalej będziemy mu podawać dietę eliminacyjną (hydrolizowaną albo na jedno źródło białka). Często zalecane jest podawanie królika. W przypadku nietolerancji pokarmowej spowodowanej przewlekłą biegunką postępujemy tak samo.

Nie ma z góry ustalonej diety na alergie i nietolerancje. Każdy pies powinien być traktowany indywidualnie i zgodnie ze swoim stanem klinicznym.

W niniejszej publikacji poruszono również kwestie żywienia psów chorych lub z alergią.

Podsumowanie

Musimy pamiętać, że zmiana diety psa nie powinna być dokonywana impulsywnie. Powinna być dokładnie zaplanowana. Może się wydawać, że to chwilowa decyzja, ale dla naszego pupila jest to poważna zmiana. Psy nie muszą jeść różnorodnych pokarmów. W rzeczywistości może to być nawet szkodliwe. Nie musisz chcieć karmić swojego pupila różnymi smakami. Dlatego ważne jest, aby przeanalizować sytuację pod każdym kątem, a nie tylko polegać na aktualnych trendach czy reklamach. Niektóre diety, takie jak BARF, wymagają więcej przygotowań, edukacji i organizacji w związku z przygotowaniem posiłków. Inne są prostsze (jak np. dieta, która opiera się na suchych pokarmach), ale upewnij się, że kupujesz tylko jedzenie, które zostało przetestowane pod kątem jakości, strawności i pochodzi od tego samego producenta. Nie daj się skusić na zmianę zdania przy każdej ofercie! ).

Zadbajmy o to, by pies dostawał smakołyki i konserwy zbliżone do głównego pożywienia. Podstawowej karmy, którą nasz pupil zjada codziennie. Nie zapominajmy o alergiach, jeśli nasz pupil jest wrażliwy na białko.

Najważniejsze dla zdrowia psa jest jego odżywianie. Należy pamiętać, że każdy pies ma inne potrzeby dietetyczne i wymagania żywieniowe. Ważne jest, aby wybrać najlepszą dietę dla swojego pupila i wszelkie zmiany wprowadzać z głową. Warto zaznaczyć, że nie ma ostatecznych badań, które mogłyby podpowiedzieć, w którą stronę należy zmienić dietę pupila, czy jest to mieszanie posiłków, czy radykalne zmiany. Możliwe, że zdolność psa do wprowadzania zmian w diecie jest cechą indywidualną. Każdy zwierzak jest wyjątkowy i nie ma jednego właściwego sposobu leczenia ich wszystkich.

Autor

Ambroży fusion

opis autora