Wycieczka rowerowa z psem

Spacer z psem to wspaniałe doświadczenie. Możesz również dzielić chwile radości ze swoim pupilem poprzez wspólną jazdę na rowerze - oboje jedziecie na rowerze, a pies podąża za nimi. Ważne jest, aby upewnić się, że wykonujesz odpowiednie czynności, rozpoczynając tego typu rekreację. Jakie są kluczowe punkty, o których należy pamiętać i których należy unikać podczas uczenia pupila jazdy na rowerze?

Zanim zaczniesz

Powinieneś upewnić się, że Twój pies lubi jeździć na rowerze i że nie wzdryga się, gdy napotyka nieruchomy pojazd, niezależnie od tego, czy jest to pojazd prowadzony przez Ciebie, czy też jadący. Twój pupil może bać się dużych, nieznanych maszyn, które wydają dziwne dźwięki. Niektóre psy mogą gonić lub szczekać na rower. Warto wyszkolić psa, aby zachowywał się spokojnie w pobliżu roweru, jeśli nie jest on Twoją przytulanką. Najpierw nagradzaj psa za zachowanie spokoju, gdy podchodzisz do roweru stacjonarnego. Następnie nagradzaj go, gdy jedziesz powoli. Pamiętaj, aby usiąść na siodełku przez chwilę, zanim zaczniesz jeździć na rowerze przed swoim pupilem. Nagradzaj psa za to, że jest spokojny.

Lokalizacja

Podczas projektowania trasy wycieczki rowerowej należy wziąć pod uwagę dwie ważne kwestie: otoczenie i teren. Ważne jest, aby wybrać spokojne miejsce z dala od ludzi, pociągów, samochodów i innych hałasów. Najlepiej zabrać psa na przedmieścia, do parku, lasu lub innego odpowiedniego terenu. Podłoże powinno być miękkie, aby zapobiec urazom łap, stawów i opuszek psa. Dobrze sprawdzi się droga gruntowa lub ubita ścieżka. Unikaj betonowych powierzchni, ostrych kamyków, asfaltu.

Formy biegania

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest puszczenie psa swobodnie obok roweru. Dzięki temu pies może jechać razem z nami na rowerze i nie być przywiązany. Ważne jest, aby dobrze kierować zachowaniem psa, w tym opanować przywołanie oraz komendy "stój" i "czekaj". Zwierzęta, które biegają na wolności mogą mieć skłonność do węszenia i zmiany tempa. Ważne jest, aby obserwować swojego pupila i dostosowywać jego tempo do jego możliwości. Nie zmuszaj go do szybkiego biegu. Rób przerwy, kiedy zwalnia.

Innym popularnym sposobem na jazdę z pupilem jest prowadzenie psa przy rowerze, z przypiętym do niego krótkim uchwytem. Jest to często krytykowane. Może to być fajny sposób na spędzenie czasu z naszym springerem i wspólny rower. Wystarczy być świadomym kilku zasad. Omówimy je w tekście i na filmie. Nie jesteśmy w stanie kontrolować tempa psa, więc musimy być ostrożni. Więcej o tej formie rekreacji dowiecie się oglądając filmik.

Bikejoring to kolejna forma rekreacji, która spodoba się Twojemu pupilowi. Jest to dyscyplina należąca do psich sportów. Aby zwierzak mógł ciągnąć rower, stosuje się specjalną uprząż. Do kierownicy przymocowany jest wysięgnik. Do kierownicy przymocowana jest linka uderzeniowa, a uprząż do drugiego końca psa. Ta aktywność jest bardzo popularna wśród czworonogów, które uwielbiają ciągnąć i biegać, np. Alaskan Malamute.

Przepisy

Rozpoczynając rekreację z psem na rowerze należy pamiętać o kilku zasadach. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na springera.

Wolne tempo na początek

Powoli zacznij, aby pies nie doznał kontuzji, nie przegrzał się i nie wyczerpał.

Częste przerwy

Ważne jest, aby robić przerwy. Należy znaleźć miejsca, gdzie pies może odpocząć, powąchać i napić się. ).

Zacznij od krótkich dystansów

Jest to szczególnie ważne dla psów, które nie są przyzwyczajone do długich spacerów. Możesz stopniowo zwiększać dystans, ale na początek powinieneś wybierać krótsze trasy.

Tempo i dystans dostosowujemy do warunków pogodowych, psa i miejsca.

Dystans może być dłuższy, jeśli jest zimno, a droga jest miękka. Trasa powinna być krótsza w upalny dzień lub gdy droga jest twarda. Należy pamiętać, że psy będą czuły się zmęczone, nawet jeśli pokonają ten sam dystans. Powinieneś dostosować odległość w oparciu o rozmiar i rasę psa.

Rozgrzewka

Nie przywoź psa samochodem na miejsce treningu. Zamiast tego wsadź go na rower i rozpocznij trening w szybkim tempie. Dobrym pomysłem jest, aby Twój pies rozgrzał się przed rozpoczęciem treningu.

Jaką rasę psa najlepiej trenować do biegania podczas jazdy na rowerze?

To może Cię zaskoczyć. Jednak jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, bieganie przy rowerze można uprawiać z każdym psem. Inaczej będzie wyglądało to w przypadku siberian husky i mopsa. Ważne jest, aby przygotować się do tego typu treningu.

Psy zdrowe, w dobrej kondycji fizycznej

Możesz wyszkolić swojego psa do jazdy na rowerze, jeśli jest zdrowy i aktywny. Są pewne zasady, o których należy pamiętać. Jeśli jednak twój futrzany przyjaciel ma nadwagę i nie jest sportowcem, powinieneś zacząć zwalniać i robić długie spacery. Dzięki temu będzie mógł się wzmocnić.

Entuzjazm psa do biegania a rasa

Niektóre psy będą pokonywać z nami długie dystanse, inne zaś będą odbywać jedynie krótkie, rekreacyjne przejażdżki po parku. Ważne jest, aby upewnić się, że nasz pupil jest rasą, która potrafi jeździć na rowerze.

Greystery

Rasa ta jest idealna dla miłośników bikejoringu. Greystery stanowią doskonałe psy zaprzęgowe, gdyż są szybkie i silne. Nie są polecane dla osób, które prowadzą leniwy tryb życia lub dla tych, którym nie chce się pracować. Rasa ta jest dla osób, które uwielbiają biegi zaprzęgowe lub wspólne bieganie ze swoim pupilem.

Greyhoundy, psy nocne i colty

Opiekunowie tych ras szybko zauważą zamiłowanie do biegania u psów północnych. Malamut prawdopodobnie po 15 km nadal będzie z gracją biegł, podczas gdy labrador i mały terier mogą zwolnić tempo. Nie trzeba wiele, by stwierdzić, że charty i colty uwielbiają biegać.

Co jednak w przypadku mopsów?

Buldogi i psy szybciej się przegrzewają, więc długie przejażdżki rowerowe z tymi rasami to zły pomysł. Dla większych psów dostępne są specjalne przyczepki rowerowe, a dla mniejszych - kosze. Można je wykorzystać, aby umożliwić pupilowi odpoczynek, a także przetransportować go do spokojnych miejsc.

Autor

Ambroży fusion

opis autora