Różnice w zapotrzebowaniu na składniki odżywcze między psami a ludźmi

Psy wymagają kluczowych składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcz, węglowodany, witaminy, minerały i woda. Psy wymagają więcej białka i tłuszczu niż ludzie, ale mniej węglowodanów niż ludzie. Dieta człowieka powinna zawierać największą ilość węglowodanów (60-65%), następnie tłuszcze (25-30%) i białko (10-15%). Psy powinny otrzymywać karmę, która zawiera co najmniej 63% energii z tłuszczów, 30% białka i maksymalnie 7% węglowodanów.

Ważne jest, aby dieta psa była zbilansowana. Należy również pamiętać, że to, jak karmić czworonożnego pupila, zależy od wielu czynników, takich jak rasa, wielkość, wiek, ruch, stan zdrowia, kastracja czy płeć.

Tłuszcze

Zdrowa karma dla psów powinna zawierać zdrową zawartość tłuszczu, która spełnia normy żywieniowe. Jest to ważne, aby zapewnić zwierzęciu odpowiednią ilość składników odżywczych.

Psy potrzebują tłuszczu dla energii. Jest on najbardziej skoncentrowanym źródłem wszystkich energetycznych składników odżywczych. Zawarte w karmie węglowodany i białka mają około 3,5 kcal/g. Tłuszcz natomiast dostarcza więcej energii niż pozostałe składniki pokarmowe (około 8,5kcal/g). Dzięki temu tłuszcz jest głównym wyznacznikiem kaloryczności pokarmu.

Dla zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia dorosłego psa wymagana jest minimalna zawartość tłuszczu 5,5 g/100g suchej masy karmy, a dla szczeniaka 8,5. Psy tolerują wysokie ilości tłuszczu w diecie, nawet jeśli stanowi on ponad 60% całkowitej energii. Tłuszcz odgrywa istotną rolę w pozytywnym wpływie na smakowitość. Stosuje się go na przykład w celu zbilansowania karmy dla wybrednych zwierząt domowych.

Wszystkie niezbędne kwasy tłuszczowe dla psów można znaleźć w olejach zwierzęcych i roślinnych. Organizm ludzki może przekształcać jeden kwas tłuszczowy w drugi i samodzielnie wytwarzać niezbędne kwasy tłuszczowe. Ta zdolność jest bardzo ograniczona u czworonogów.

Psy mogą trawić i wchłaniać duże ilości tłuszczu. Jednak psy mogą zachorować, jeśli spożyją więcej niż może wchłonąć ich przewód pokarmowy. Zbyt duża ilość tłuszczu może prowadzić do otyłości i nadwagi. Dzieje się tak najczęściej, gdy psy otrzymują wysokotłuszczowe resztki ze stołu lub inne "ludzkie przysmaki".

Białko

Psy są zwierzętami mięsożernymi, co oznacza, że mają większe zapotrzebowanie na białko w diecie niż ludzie. Potrafią jednak efektywnie wykorzystywać zarówno surowce pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Psy mają doskonale wykształcony przewód pokarmowy, który potrafi szybko strawić białko (przede wszystkim mięso).

Dla dorosłych psów zalecana minimalna zawartość białka wynosi 18 gramów na 100 g suchej masy. Natomiast dla szczeniąt zalecana minimalna zawartość białka to 25 g/100g suchej masy karmy dla szczeniąt do 14 tygodnia życia i 20 g/100g suchej masy karmy dla tych starszych niż 14 tygodni. Zdrowe psy nie muszą spożywać więcej białka niż jest to konieczne. Każde przekroczenie może spowodować niekorzystne skutki zdrowotne. Zapotrzebowanie na dodatkowe składniki odżywcze wyznacza górną granicę. W praktyce oznacza to, że zdrowe psy nie mogą "przedawkować" białka.

Aminokwasy są elementami składowymi białka. Niezbędne aminokwasy dla psów są bardziej rozbudowane niż dla ludzi. Ten argument przemawia za mięsożernością i wszystkożernością tego gatunku. Psy są mięsożerne i wymagają argininy, aminokwasu występującego w tkankach zwierzęcych. Aminokwas ten nie jest niezbędny w diecie człowieka. Minimalne spożycie białka powinno wynosić co najmniej 50%. Białko pochodzenia zwierzęcego powinno dostarczać 50% zapotrzebowania na białko. Maksymalnie 35% w przypadku ludzi.

Kaloryczność diety powinna być skorelowana z ilością dostarczanego białka. Proporcjonalny wzrost białka powinien być proporcjonalny do ilości spożywanych kalorii.

Gotowe do spożycia karmy pełnoporcjowe, zarówno suche jak i mokre, zawierają odpowiedni poziom białka i składających się na nie aminokwasów - w ilościach gwarantujących spełnienie wymagań żywieniowych i mogą być stosowane jako jedyne źródło pożywienia.

Pamiętajmy, że białko zwierzęce jest sześciokrotnie bardziej strawne dla psów niż białko roślinne. Oznacza to, że nawet jeśli pies zje wystarczającą ilość białka, nie wchłonie go w pełni.

Niedobór białka jest rzadki u psów, które są karmione zbilansowaną karmą komercyjną (taką suchą). Często winni są właściciele, którzy karmią swoje psy niskiej jakości, źle wyprodukowaną karmą w okresie zwiększonego zapotrzebowania na białko (np. w czasie ciąży, laktacji lub intensywnego wysiłku).

Węglowodany

Chociaż węglowodany dla psów mięsożernych nie są niezbędnymi składnikami pokarmowymi, ich jakość i zawartość są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Psy nie potrzebują węglowodanów, jeśli ich dieta zawiera wystarczającą ilość tłuszczów i białka, aby wytworzyć w organizmie odpowiednią ilość związków glukozy.

Psy nie potrzebują węglowodanów. Większość gotowych karm zawiera je w umiarkowanych ilościach. Najczęściej spotykaną formą jest skrobia. Psy nie lubią surowej skrobi, ale lepiej radzą sobie z gotowaną skrobią. Zastosowana obróbka cieplna i wielkość nasion w produkcie może mieć znaczący wpływ na dostępność skrobi. Odpowiednie podgrzewanie, takie jak podczas produkcji suchej karmy dla psów, znacznie poprawia strawność skrobi. Drobno zmielone ziarna również ułatwiają przyswajanie węglowodanów.

Włókno nie jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla psów, ale powinno być obecne w wystarczających ilościach, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie ich układu pokarmowego. Idealna zawartość włókna dla psów wynosi od 3-7% masy suchej karmy.

Należy pamiętać, że psy mogą być wyzwane przez wysoki poziom węglowodanów. Gazy i biegunki to najpoważniejsze konsekwencje wprowadzenia węglowodanów do układu pokarmowego psa. W większości przypadków nadmierne i systematyczne karmienie skutkuje otyłością.

Podsumowanie

Umiar i zdrowy rozsądek to dwie podstawowe zasady żywienia psów. Nie jest sztuką ani umiejętnością wrzucenie do miski najlepszej karmy, parówek czy resztek z obiadu. Psu należy podawać pokarm bogaty w składniki odżywcze i witaminy. Jest to niezbędne dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Psy i ludzie mają różne potrzeby żywieniowe. Psy mają inny układ pokarmowy i metabolizm niż ludzie. Dieta pupila musi być dostosowana do jego unikalnych potrzeb.

Karmy przygotowywane w domu mają jedną zasadniczą wadę: często nie są zbilansowane. Często mają niewystarczającą ilość składników odżywczych. Zarówno ich nadmiar, jak i niedobór może prowadzić do wielu chorób.

W przypadku problemów z dietą psa możemy skorzystać z gotowej suchej karmy. Jest ona zbilansowana. Oznacza to, że zawiera wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania psa, w odpowiednich proporcjach. Naszemu czworonożnemu przyjacielowi zapewnimy najlepsze możliwe pożywienie, wybierając karmę wysokiej jakości i stosując się do zaleceń producenta.

Sucha karma sprawia, że nie musimy wychodzić z domu i kupować innych pokarmów. Gotowe do spożycia karmy pełnoporcjowe są zaprojektowane tak, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe zwierząt. Nie wymagają żadnej suplementacji i mogą być stosowane jako jedyne źródło pożywienia każdego dnia.

Psy wymagają podawania zróżnicowanych posiłków. Nie jest to przeniesienie potrzeb żywieniowych człowieka. Budowa i metabolizm psa znacznie różnią się od budowy i metabolizmu człowieka wszystkożernego. Psy z natury są w stanie jeść mniejszy zakres pokarmów niż ludzie. Mimo, że przez lata udomowienia stał się bardziej elastyczny w żywieniu, nadal daleko mu do wszystkożerności pod względem chęci i akceptacji różnych rodzajów pożywienia.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora