Dlaczego pies nie chce jeść?

W mojej pracy często pojawiają się psy, które odmawiają jedzenia. Odwracają wzrok od miski, odmawiają jedzenia z ręki... Zdarza się, że czworonogi zjedzą z mojej ręki, ale nie z miski.

Dowiedz się, jaka jest przyczyna odmowy jedzenia przez psa

W pierwszej kolejności pytam opiekunów, czy konsultowali problem swojego psa z lekarzem weterynarii. Niemożność jedzenia przez psa, brak apetytu lub senność mogą być oznaką wielu chorób. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii. Kiedy lekarz psa wykluczy wszelkie kwestie medyczne, możemy zacząć szukać przyczyn behawioralnych. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych przyczyn. Nie muszą się one wzajemnie wykluczać. Często mamy do czynienia jednocześnie z wieloma przyczynami niejedzenia.

Nudne życie mięsożercy

Pamiętam jeszcze jak jako dziecko oglądałem film przyrodniczy, w którym dwa lwy polowały na antylopę. Gonili ją, ale gdy ta zatrzymała się, bo utknęła w błocie, oni też się zatrzymali i nie mieli ochoty zabijać antylopy. Dlaczego? Dlaczego? Cóż, nie. Nie. Nie próbuję wyciągać porównania między zachowaniem i psami lwów. Drapieżnik potrzebuje pożywienia. Aby go zdobyć, musi wykonać określoną sekwencję czynności. Choć u psów domowych zaszło wiele zmian w porównaniu z dzikimi drapieżnikami w sferze społecznej, to instynkt łowiecki i "zdobywcza" natura psów domowych nie uległa zmianie.

Wróćmy do świata ludzi i psów. Jak wspomniałam, w swojej pracy behawiorysty często spotykam się z zaburzeniami odżywiania i awersjami pokarmowymi. Przypominam sobie przypadek, w którym pies trafił do mnie z powodu dziwnych nawyków żywieniowych. Przez cały dzień potrafił jeść ze swojej miski, ale odmawiał jedzenia. Pies był przyjazny i wesoły, gdy odwiedziłam opiekunów. Zauważyłam, że w kuchni stoi miska z jedzeniem. Piesek podbiegł do miski i chwycił kawałek suchej karmy. Następnie spojrzał na mnie, merdając ogonem, i rzucił go pod nogi. Odruchowo kopnęłam go, a on przeleciał metr przede mną. Piesek następnie pobiegł za nią i ją zjadł. To był jedyny sposób, by go nakarmić - twierdzą jego opiekunowie.

Przyjrzyjmy się, co może być przyczyną takiego zachowania. Jak wspomniałem wyżej, psy są drapieżnikami i muszą wykonywać pewne czynności, aby zdobyć pożywienie. Pies znalazł nudną miskę z jedzeniem, więc wymyślił grę, aby pobudzić swoje instynkty łowieckie. Wielu z Was może się zastanawiać, czy to oznacza, że można dawać psu smakołyki lub pozwolić mu polować. Należy jednak pamiętać, że psy często łakną jedzenia po zaangażowaniu się w emocjonalnie stymulujące działanie. Psy, które mają stały dostęp do jedzenia, są bardziej skłonne do odczuwania głodu po spacerze. Czworonogi często szukają później jedzenia, rozrzucając je dookoła. Jest to kolejna wskazówka, że potrzebują stymulacji, aby mieć ochotę na jedzenie.

Psy, które mają stały dostęp do jedzenia, a ich spacery są monotonne i przewidywalne, mogą doświadczyć spadku nastroju. Mogą popaść w depresję lub stać się sfrustrowane, rozzłoszczone. Ważne jest, aby rozważyć wszystkie aspekty problemu. Spacery należy uczynić bardziej atrakcyjnymi (jak to zrobić, sugerowałam w tym tekście), a sposób karmienia zmienić tak, by wymagał od pupila większej aktywności.

Psy, które są stale dokarmiane przez miskę z jedzeniem, będą często szukały jedzenia na trawnikach podczas spacerów. Dzieje się tak dlatego, że? Czyżby były głodne? Być może nie są głodne, ale mogą być zadowolone ze sposobu zdobywania jedzenia. Dla tych psów ekscytujące jest szukanie jedzenia w pobliskich parkach czy pod blokiem. Nudne jest jedzenie z miski.

Co zrobić, gdy pies nie chce jeść?

Oto kilka zasad, o których warto pamiętać pracując z wybrednym pupilem lub próbując zmotywować go do jedzenia (np. wykorzystując jedzenie w treningu).

  1. Wyeliminuj potrzebę stałego dostępu do jedzenia.

Podawaj swojemu pupilowi pokarm co najmniej dwa razy dziennie.

  1. Jeśli pies odmawia zjedzenia karmy, zabierz ją.

Pozwól psu zjeść tyle, ile lubi, a następnie wyjmij resztę. Następnym razem podaj miskę ponownie.

  1. Twój pies powinien być w stanie podbić.

Wykonuj ze swoim pupilem ćwiczenia z nagrodami. Możesz też wykorzystać część jedzenia jako materiał szkoleniowy. Dzięki temu pies będzie kojarzył jedzenie z ciekawymi rzeczami i będzie mógł je zdobywać.

  1. Karm swojego psa po ćwiczeniach.

Psy potrzebują stymulacji przed jedzeniem, jak wspomniałem wyżej. Rzadko zdarza się, aby spokojne, zmęczone psy zjadły całą karmę. Możesz nakarmić psa po spacerze lub treningu. Ważne jest, aby nie podawać psu jedzenia od razu po intensywnych ćwiczeniach. Odczekaj chwilę zanim podasz swojemu pupilowi jedzenie. Dzięki temu unikniesz skrętu żołądka. Jeśli nie chcesz, aby Twój pies jadł po spacerze, poproś go o kilka jego ulubionych sztuczek lub ćwiczeń, a potem dopiero podaj jedzenie.

  1. Używaj zabawek interaktywnych.

Aby uczynić jedzenie bardziej interaktywnym i wprowadzić aktywne formy podawania pokarmu, warto zastosować proste zabawki interaktywne.

Podsumowanie

Na koniec dodam, że nie sugeruję, aby karmić wszystkie psy w opisany przeze mnie sposób. Nie będę zachęcać ludzi do karmienia swoich pupili żarłokami. One jedzą chętnie, lubią jeść z miski, cieszą się z nagród i jedzą radośnie. Dopóki pies jest zdrowy, a jego waga prawidłowa, nie widzę problemu z innymi metodami karmienia, o czym napisała Wioletta w swojej fascynującej publikacji na temat prawidłowego żywienia psów.

Gdy zauważam u swojego pupila oznaki wybredności lub obniżonego nastroju spowodowanego brakiem zaspokojenia jego potrzeb (najczęściej łowieckich), szybko wdrażam zasady. Zmiany te nie będą miały natychmiastowego wpływu na Twojego pupila, ale konsekwentne ich przestrzeganie powinno przynieść widoczne rezultaty po kilku tygodniach.

Autor

Ambroży fusion

opis autora