Problem otyłości u psów. Jak bezpiecznie i skutecznie odchudzić psa?

Otyłość to nie tylko problem ludzi; dotyczy również naszych psów. W ostatnich latach otyłość i nadwaga u zwierząt gwałtownie wzrosła. Obecnie dotyka ona co najwyżej 1/3 psów gospodarskich w kraju.

Do głównych czynników prowadzących do otyłości u psów należą:

 • AGE - Kiedy zwierzę się starzeje, doświadcza zmniejszenia tempa metabolizmu i masy mięśniowej, co powoduje spadek całkowitego dziennego zapotrzebowania na energię. Następuje również spadek aktywności zwierzęcia.
 • RASA - Badania wykazały, że niektóre rasy, takie jak cairn terrier i west highland terrier, Scottish terrier i Shetland sheepdogs, bassett hound, cavalier king charles spaniel jamnik, labrador retriever i beagle, są bardziej narażone na nadwagę.
 • KASTRACJA/STERYLIZACJA - spadek poziomu hormonów płciowych prowadzi z jednej strony do spowolnienia tempa przemiany materii, a z drugiej do wzrostu apetytu, który wcześniej był regulowany za pomocą estrogenów. Kastracja i sterylizacja są uważane za procedury, które wymagają zmiany diety i dostosowania spożycia kalorii do zmniejszającego się zapotrzebowania energetycznego. Kobiety mają średnio o 16% więcej tkanki tłuszczowej i mają większą nadwagę niż ich męscy odpowiednicy.

W tej publikacji znajdziesz więcej informacji na temat sterylizacji i kastracji psów.

 • ŻYWNOŚĆ - a głównie czynniki uwarunkowane przez właściciela (liczba i rodzaj dostarczanych posiłków i przekąsek, karmienie ad-libitum, zjadanie resztek ze stołu, ilość ruchu).

Otyłość u psów może być spowodowana niedopasowaniem poboru i wydatkowania energii (przewlekły ujemny bilans energetyczny). Objawia się ona nadmiernym otłuszczeniem ciała. Otyłość ma poważne i wielokierunkowe konsekwencje. Zaczynamy dowiadywać się więcej o otyłości u psów (patrz tabela). U psów otyłych mogą się rozwijać:

 • Choroby układu krążenia i układu oddechowego (zaburzenia rytmu serca i nadciśnienie, wtórne i/lub trzeciorzędowe choroby serca, nerek i naczyń; nieprawidłowy profil lipidowy krwi; upośledzenie znieczulenia)
 • choroby endokrynologiczne (cukrzyca, hiperadrenokortycyzm, niedoczynność tarczycy),
 • Choroby ortopedyczne obejmują stany zapalne i zwyrodnienia stawów, więzadeł, zaniki mięśniowe, dyskopatie.
 • Niedobór odporności (podatność na zakażenia drobnoustrojami)
 • Choroby nowotworowe (guzy w gruczole piersiowym, komórki przedrakowe)
 • Choroby dermatologiczne
 • zaburzenia rozrodu ,
 • Krótsza średnia długość życia

Ocena i diagnostyka nadwagi/otyłości u psów

Masa ciała. Ogólnie przyjmuje się, że psy z nadwagą to takie, u których masa ciała jest o 10-15% większa od optymalnej masy ciała. Z otyłością mamy do czynienia, gdy optymalna masa ciała danej osoby wynosi 30 lub więcej.

Dobrym pomysłem jest obliczanie nadmiaru masy ciała w procentach. Ta informacja może być myląca dla właścicieli, którzy wiedzą, że ich pies powinien ważyć 10 kg, ale ma 5 kg nadwagi. Nawet jeśli 5 kg nie jest problemem dla człowieka, to dla psa jest to już problem. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że masa ciała psa jest o 50% wyższa od optymalnej, a waży on o 50% mniej, to widzimy problem. Problem będzie jeszcze bardziej widoczny, jeśli pies będzie miał 90 kg.

Chociaż masa ciała jest obiektywną i dokładną miarą, nie daje wystarczających informacji, aby określić, czy jest ona optymalna. Stosuje się również wskaźnik BCS (body condition score), czyli wizualną ocenę stanu odżywienia zwierzęcia. BCS body condition score w połączeniu z masą ciała zapewnia lepszą ocenę kondycji zwierzęcia, jak również lepszą podstawę do obliczenia zapotrzebowania energetycznego. Jest to również przydatne narzędzie dla opiekunów, którzy często nie są w stanie rozpoznać otyłości lub nadwagi swoich zwierząt. Indeks BCS może być oceniany w skali 5- lub 9-punktowej. Metoda ta wykorzystuje wizualną i palpacyjną ocenę podskórnej tkanki tłuszczowej, oszacowanie otyłości brzusznej i obliczenie formacji mięśniowej. BCS pozwala na ocenę składu ciała zwierzęcia. Zawiera procentowy udział BF (bodyfat) i pozwala na oszacowanie nadwagi/otyłości/niedowagi zwierzęcia. Poniżej znajduje się tabela, która przedstawia BCS wraz z opisami i odpowiadającym im procentem tkanki tłuszczowej oraz zwiększeniem lub zmniejszeniem masy ciała powyżej lub poniżej optimum.

Praktyczne zastosowanie i interpretacja BCS. Wynik 5 w skali od 1 do 9 powinien oznaczać optymalny procent tłuszczu w organizmie (%BF) dla psów w granicach 15-25%.

Ważne jest, aby nie porównywać odczytów wagi w sposób przypadkowy. Nawet w obrębie jednej rasy mogą występować duże różnice. Pies o mocnych kościach może ważyć więcej niż ten o drobnej budowie, ale otyły. Dobrym pomysłem jest jednoczesne obliczanie BCS i ważenie psa.

Działania terapeutyczne w otyłości psów polegają na prowadzeniu diety i zwiększeniu aktywności fizycznej.

U psów z nadwagą lub otyłością wymagana jest specjalna terapia odchudzająca. Jeśli Twój pies ma nadwagę, powinieneś podjąć działania profilaktyczne, aby powstrzymać rozwój otyłości.

Podstawowym wymogiem w zarządzaniu wagą psów z nadwagą jest terapia dietetyczna. Zwiększenie ćwiczeń i terapia behawioralna są pomocne wsparcie. Możliwe jest wyeliminowanie otyłości i nadwagi u psów, ale wymaga to cierpliwości i zaangażowania ze strony rodziców zwierząt. Zmiany w stylu życia i codziennej rutynie mogą być konieczne do osiągnięcia sukcesu w terapii.

Przestrzeganie tych zasad jest kluczem do udanego procesu odchudzania. Właściciele psów są odpowiedzialni za zapewnienie swoim pupilom odpowiedniej ilości karmy i przekąsek, regularne ważenie ich, dostosowanie karmy i upewnienie się, że ćwiczą.

Autor

Ambroży fusion

opis autora