Studium przypadku: Pies domaga się Twojej uwagi. Jak oduczyć go tego zachowania?

Pracujesz w domu i spędzasz godziny przy komputerze? Czy twój pies próbuje zrobić wszystko, aby zwrócić twoją uwagę? Słyszysz jak szczeka, piszczy lub szturcha łapami, skacze, albo jedno i drugie? Czy czujesz się tak samo? Wielu właścicieli psów zmaga się z natrętnością, jaką mogą wywołać ich czworonożni pupile. Przyzwyczaili się oni do tego, że ich ukochana pani lub ukochany pan zawsze są w domu. Nie inaczej jest w przypadku Bono, półtorarocznego charta, który robi wszystko, by rozproszyć swoją opiekunkę Karolinę i jej męża i zwrócić ich uwagę. Nie lubi zabawek i gryzaków, które są mu podawane. Bono szybko traci zainteresowanie i próbuje zwrócić na siebie uwagę opiekunów. Ci nie mają na to czasu. Karolina wyjaśniła nam, że Bono codziennie rano przed pracą jest zabierany na spacer po łące, aby zapewnić mu spokój. Może biegać, gonić za piłką i bawić się z innymi psami. Nie powoduje to, że pies staje się zmęczony lub niespokojny w ciągu dnia. Jak możemy rozwiązać ten problem? Karolina, jej mąż i ich pies muszą umieć poradzić sobie z ciągłą potrzebą uwagi ze strony psa.

1. Zmęczenie na porannych spacerach i uspokojenie po nich

Poranne spacery są pełne aktywności, łącznie z wielokrotnym rzucaniem psu piłki. Kontakt z innymi zwierzętami domowymi dostarcza psu wiele stymulacji. Pamiętaj, że najbardziej stresującą i stymulującą częścią sekwencji polowania jest moment rzucania psu piłki. "Ofiara" goni ją - tu piłkę, łapie i wraca. Kontakt z innymi psami to kolejny czynnik. Pies może mieć trudności z uspokojeniem się po tym, jak w takiej sytuacji wydziela się dużo kortyzolu i adrenaliny. Wraca też do domu, w którym nie ma żadnej aktywności i nie może wykorzystać swojego pobudzenia. Ostatnie 30-20 minut nie powinno być wypełnione intensywnym pobudzeniem. Zamiast tego powinien zaangażować się w ćwiczenia umysłowe, takie jak poszukiwanie, śledzenie i wąchanie. Możemy np. schować w trawie piłkę, a następnie pozwolić psu na jej poszukiwanie. Warto uczyć sztuczek i chodzenia przy nodze psa. Nagradzać go za wykonywanie określonych kombinacji. Powinniśmy dać psu możliwość poznania terenu w spokoju i bez kontaktu z innymi psami. Po powrocie do domu pies będzie zmęczony, ale spokojny. Ważne jest, aby po spacerze zapewnić psu spokojne zajęcia. Żucie lub lizanie to świetny sposób na uspokojenie go. Polecamy zaopatrzyć pupila w zabawkę, która mu w tym pomoże.

Te dwa punkty są kluczowe. Pierwszy to powolne, płynne i spokojne przejście ze stanu, który pobudza psa do stanu, w którym jest on spokojny. Po drugie, dajmy psu zabawkę, gdy jest spokojny i nie zmuszajmy go do zwrócenia uwagi. Dzięki temu zrozumie, że za bycie grzecznym zostanie nagrodzony.

2. Stymulacja umysłowa i węchowa w twoim domu

Bono jest inteligentnym psem. Potrzebuje stymulacji umysłowej i nauki. Powinieneś spędzić czas ze swoim psem i zrozumieć jego potrzeby. Omówimy z Tobą najlepsze ćwiczenia, których możesz nauczyć swojego pupila. Ćwiczenia te powinny być wykonywane regularnie, dlatego zachęcamy do ich wykonywania. Ważne jest, aby ćwiczenia były wykonywane, gdy pies nie jest rozpraszany przez inne rzeczy. Pies musi być w stanie skoncentrować się przez dłuższy czas, aby osiągnąć nagrodę.

Chodzenie przy nogach to pierwsze ćwiczenie. Pies musi pozostać w bliskiej pozycji przy nodze przewodnika przez długi okres czasu. Musimy podzielić się smakołykiem. Wołamy do psa i gdy przestanie angażować się w tę samą czynność co wcześniej, otrzymuje pierwszą nagrodę. Następnie pokazujemy psu smakołyk i ustawiamy się przed nim z rękami przy klatce piersiowej. Gdy zwierzak przejdzie razem z nami około 10 kroków, nadchodzi czas na nagrodę. Pies musi zrozumieć, że aby otrzymać nagrodę, musi pozostać skupiony na zadaniu przez dłuższy czas. Kontynuujemy to ćwiczenie kilka razy, a następnie kończymy sesję, mówiąc "Koniec!". Następnie dajemy psu kilka smakołyków, których może spokojnie szukać, aby pomóc mu przejść ze stanu pobudzenia i wspólnej pracy do spokoju. Powinien teraz zapomnieć o ćwiczeniu i skupić się na wąchaniu.

Inne ćwiczenia, które możemy wykonywać wspólnie z psem, to m.in. siedzenie w miejscu, czekanie w ciszy i pozostawanie w miejscu.

Ćwiczenia te mają na celu poprawę cierpliwości psa. Przypominamy, że tych ćwiczeń nie należy wykonywać, gdy pies nie szuka kontaktu z nami, lub gdy jest rozproszony zabawkami lub samym sobą. Pomoże mu to zrozumieć, że proponuje mu się coś przyjemnego, co jest związane z jego opiekunami. Sesje te powinny być powtarzane około 5-10 razy dziennie. Po około miesiącu pies będzie w stanie zrozumieć, że jeśli będzie spokojny i nie będzie wymuszał kontaktu, dostanie to, czego najbardziej pragnie: uwagę swoich opiekunów.

Interaktywna zabawka, w której chowamy smakołyki to kolejna atrakcja dla psów, które potrzebują stymulacji umysłowej. Pies podczas zabawy tą interaktywną zabawką musi wymyślić, jak zdobyć smakołyki, odsłonić niektóre klapki i co zrobić, aby dostać się do nagrody. Zabawka ta powinna być podawana psu tylko wtedy, gdy jest spokojny. Możemy początkowo pomóc psu w znalezieniu smakołyków, ale docelowo chcemy, aby sam poradził sobie z zabawką.

3. Izolacja od strefy pracy

Czasami musimy mieć możliwość pracy bez rozpraszania uwagi przez naszego psa. W takich przypadkach niezwykle pomocne będzie odizolowanie strefy, w której pracujemy. Można stworzyć barierę lub zwykły płot czy parawan, który oddzieli psa od strefy biurowej w mieszkaniu, jeśli nie mamy do dyspozycji pomieszczenia. Możemy fizycznie powstrzymać go przed gryzieniem, zaczepianiem czy zbliżaniem się do nas, ale nadal będzie mógł nas widzieć i słyszeć, co zapewni mu pewien komfort.

Bramka może przynieść chwilową ulgę, ale nie wyeliminuje frustracji i uporu psa. Aby rozwiązać problem z tym, że domaga się on naszej uwagi, musimy zmienić jego nastawienie emocjonalne. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na punktach 1 i 2. Celem jest nauczenie psa cierpliwości, spokoju, samodzielności, samodzielnej zabawy i dbania o własne potrzeby. Można to osiągnąć tylko poprzez pracę z nim i zmianę pewnych nawyków. Należy pamiętać, że nastawienie psa zmieni się po około miesiącu. Pies był bardzo przyzwyczajony do stymulacji ze spacerów. Brak stymulacji w domu doprowadził do frustracji i nachalnego zachowania. Bono zacznie się dostosowywać do tego, że poranne spacery są mniej stymulujące. Łatwiej będzie mu się uspokoić i być spokojnym. Rozumie też, że nagrodą dla niego będą wspólne treningi z opiekunami. Oznacza to, że otrzymuje ich uwagę podczas zajmowania się sobą.

Polecamy wszystkim opiekunom zwierząt zapoznanie się z powyższymi metodami. Trzymajcie kciuki, aby zostały one wdrożone w życie!

Autor

Ambroży fusion

opis autora