Nie ma odwołania bez... przypomnienia!

Przywoływanie to podstawowa umiejętność, której należy nauczyć swojego pupila. Będziemy czuli się pewniej na spacerze z naszym pupilem, jeśli pies będzie reagował na komendę przywołania w sposób spokojny. Możemy puścić psa wolno i odpiąć smycz. Wróci do nas, gdy go zawołamy. Przywoływanie nie powinno być stosowane po to, by ograniczyć psu swobodę, ale by pozwolić mu na większą kontrolę. Spacer z psem jest przyjemniejszy, gdy może on swobodnie biegać. Psy wybiegane mogą również węszyć i zaspokajać swoje naturalne potrzeby, dzięki czemu w domu są spokojniejsze. Taka sytuacja sprawi, że Twój pies będzie szczęśliwszy, to oczywiste!

Opiekunowie muszą udzielić instrukcji, jak nauczyć psa przywoływania lub wołania. Skuteczność przywoływania zależy od tego, jak blisko zwierzaka jesteśmy. Ma na nią wpływ również to, jak go traktujemy. Jak osiągnąć dobre przywołanie? Pokażemy, na co zwrócić baczną uwagę podczas szkolenia.

ZMYSŁ BEZPIECZEŃSTWA

Być może zadajesz sobie pytanie, co poczucie bezpieczeństwa ma wspólnego z przywołaniem? Wszyscy lubimy przebywać w otoczeniu ludzi, którzy są bezpieczni. Nie chcemy przebywać w pobliżu szefa w pracy, który nas strofuje i karze karami lub krzykiem. Będziemy unikać wszelkich kontaktów z nim i pozwalać sobie na spędzanie z nim czasu tylko z konieczności. Pies będzie czuł się tak samo w otoczeniu osób, które stale go ograniczają i karcą. Będzie od niej za wszelką cenę uciekał i odchodził.

Zanim rozpoczniemy trening przywołania, ustalmy najpierw, czy nasz pupil dobrze się z nami czuje. Jeśli nie, zobaczmy, co można zrobić, by poczuł się pewniej. Być może jesteśmy dla niego zbyt surowi. Być może powinniśmy częściej chwalić naszego pupila, gdy zachowuje się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Zauważyłam, że opiekunowie nie są zbyt dobrzy w nagradzaniu swoich psów za poprawne zachowanie. Nie oznacza to, że pies nie powinien mieć jasno określonych zasad i konsekwentnie ich przestrzegać. One również dają mu poczucie bezpieczeństwa.

ZASPOKAJANIE POTRZEB

To może nie mieć natychmiastowego wpływu na przywołanie, jednak zapewnia solidne podstawy do szkolenia. Twój pies będzie Cię kochał, jeśli będziesz w stanie zaspokoić jego najbardziej podstawowe potrzeby. Pamiętasz swoje dzieciństwo? Twojego wujka, który tworzył zabawne gry i zajęcia tylko dla Ciebie? Nie chcesz się nudzić, ale chcesz czuć radość i fascynację. Dobry opiekun powinien zapewnić swojemu pupilowi zajęcia, które sprawiają mu przyjemność. Border collie może uwielbiać uczyć się sztuczek i pokonywać tor przeszkód. Wałach - zabawy z wąchaniem, nosework i nosework to dobra opcja. Terier - dynamiczne bieganie, uciekanie przed nim, chowanie się czy zabawa w przeciąganie to kolejna opcja. Znajdź to, co przynosi Ci radość i baw się z psem w sposób, który sprawia mu przyjemność. Pamiętaj, że każdy pies potrzebuje możliwości węszenia i swobody podczas spacerów. Powinieneś pozwolić swojemu pupilowi na włóczenie się w wyznaczonych miejscach. Nie powinieneś poprawiać swojego pupila i utrudniać mu swobodnego poruszania się. Może to spowodować frustrację i zniechęcenie w kontaktach z człowiekiem.

Gdy stworzysz solidne podstawy, pies będzie czuł się przy Tobie bezpiecznie. Wtedy można rozpocząć szkolenie.

Na początku pomyśl o tym, co Twój pies kocha najbardziej. Mogą to być ulubione smakołyki Twojego psa. Możesz dać jeden duży smakołyk lub serię małych, przeplatanych pochwałami. Możesz też rzucać smakołyki na trawę, aby pies ich szukał, po tym jak powiesz "szukaj". Być może będzie to zabawka. Być może delikatny chwyt z futrem (żaden terier nie oprze się takiemu działaniu), być może na dłuższym sznurku, żeby było bardziej ekscytująco i dynamicznie, albo piłka na sznurku, jeśli Twój pies uwielbia piłki. Być może w parku znajdziesz kilka liści, które będą świetnym miejscem do zabawy dla Twojego psa. Być może Twój pies uwielbia być zaskakiwany i nagradzany na różne sposoby. Zauważyłam, że im bardziej spontaniczny opiekun psa, tym bardziej zwierzak będzie do niego wracał.

ZBUDUJ DOBRE PODSTAWY SZKOLENIA

Na początku treningu ćwicz w miejscu, które nie rozprasza. Możesz trenować w spokojnym miejscu w parku lub na bezpiecznym parkingu w lokalnym sąsiedztwie. Podczas ćwiczeń powinieneś być z dala od swojego psa. Psy uwielbiają bawić się w berka. Jednak to Twój zwierzak powinien być zawsze taggerem. To samo dotyczy Twojego pupila. Pamiętaj, aby chwalić swojego pupila i nagradzać go, kiedy tylko możesz.

TRENUJ APEL

Rozpocznij trening przywołania, gdy Twój pies potrafi już przywoływać w prostych warunkach. Jest to kolejny ważny etap nauki. Twój pies nauczy się rezygnować z czegoś, co kocha, aby wrócić do Ciebie. Po powrocie do Ciebie dostanie coś jeszcze fajniejszego lub lepszego. Te ćwiczenia znajdziesz w artykule Jak nauczyć psa posłuszeństwa.

Powinieneś często ćwiczyć przywołanie, ale nie przesadzaj z tym. Trening przywołania powinien być przeplatany prostymi, łatwymi ćwiczeniami na przywołanie. Podobnie jak dziecko w szkole, nie będzie rozwiązywało trudnych zadań przez cały czas. Nauka będzie przyjemniejsza i bardziej efektywna, jeśli będzie uczony różnych prostych ćwiczeń przypominania.

STOP BŁĘDOM

Zapamiętaj najczęstsze błędy, jakie popełniają przewodnicy podczas szkolenia.

  1. Nie karz psa, jeśli do ciebie wróci. Nawet jeśli Twój pupil zrobił w przeszłości coś, co Cię zdenerwowało, to i tak powinieneś być miły dla psa, gdy ten do Ciebie wróci. Pamiętaj, że Twój pupil będzie kojarzył karę z poprzednim zachowaniem, czyli powrotem.
  2. Możesz ukarać psa, każąc mu spiąć smycz po powrocie. Powinieneś wielokrotnie szkolić psa metodą "przywołujesz - nagradzasz i puszczasz". Jeśli pies jest już na smyczy, najpierw nagrodź go lub pobaw się z nim, a następnie zapnij.
  3. Nie należy gonić psa. To Ty powinieneś zawsze być tym uciekającym, a Twój czworonożny przyjaciel powinien gonić Ciebie. Przymocuj do psa długą linkę, jeśli nie jesteś pewien. Może być ona trzymana przez Ciebie, podczas gdy pies nie wraca.

Autor

Ambroży fusion

opis autora