Luźna smycz czyli jak nauczyć psa chodzić na luźnej smyczy

Spacery z luźną smyczą sprawią, że Twój pies poczuje się swobodniej, a Ty będziesz czuł się znacznie bardziej komfortowo. Ale, ważne jest, aby zacząć powoli! Na czym polega spacer z luźną smyczą? Możesz pozwolić swojemu psu na spacer pod warunkiem, że podczas takich spacerów smycz nie będzie ciągnięta ani napinana.

Poznajcie Dot! Kropka to west highland white terrier w wieku dwóch lat. Jest pełna energii i czasem ciągnie na smyczy. Zobacz jak nasz behawiorysta demonstruje jak oduczyć Kropkę tego zachowania!

Co to jest chodzenie z luźną smyczą?

Luźne chodzenie to skłonność psa do powolnego chodzenia na smyczy. Wolno, ponieważ psy poruszają się z prędkością dwukrotnie większą niż ludzie. To zwierzę dopasowuje się do prędkości swojego przewodnika. Jest to również jedna z najważniejszych umiejętności, jakich właściciele psów chcą nauczyć swojego psa. Smycz to sznurek, za pomocą którego przywiązujemy do nas czworonożnego przyjaciela. Dobrze, że pies ma trochę luzu, zwykle około 2-3 metrów. Czy to wystarczy, aby pies czuł się komfortowo i swobodnie? Czy to możliwe, aby abstrakcyjne pojęcie, jakim jest chodzenie na luźnej smyczy, nabrało konkretnego wymiaru? Abstrakcyjne, bo nie ma jasnych reguł - pies może być przede mną, za mną, po lewej lub po prawej stronie. Może też węszyć i zwracać uwagę na swojego przewodnika. Czego możemy się po tym psie ostatecznie spodziewać? Te pytania związane są z nauką chodzenia na luźnej smyczy. Postaram się na nie odpowiedzieć w tym artykule.

Dlaczego ważne jest nauczenie psa chodzenia na luźnej smyczy?

Jest to bardzo niekomfortowe dla wszystkich, jeśli pies ciągnie na smyczy. Każdy opiekun chce nauczyć swojego psa luźnego chodzenia. Oto kilka innych korzyści z chodzenia z psem na luźnej smyczy.

Komunikacja

Pamiętaj, że psy chodzące na smyczy komunikują się ze swoimi opiekunami. Napięcie na smyczy z czegoś wynika. Warto przyjrzeć się, co ono oznacza. Łatwiej będzie znaleźć odpowiednie działanie dla naszego czworonożnego przyjaciela.

Emocje psa.

Intryguje mnie zachowanie polegające na ciągnięciu na smyczy u psów. Czy jest to stres? Czy napinanie smyczy jest wynikiem niepokoju, strachu lub frustracji? Czy jest wynikiem skrajnego podniecenia i nieumiejętności lub siły radzenia sobie z silnymi emocjami? Możesz pomóc swojemu psu poczuć się lepiej, identyfikując przyczynę i ułatwiając mu relaks. Pies, który nie ciągnie, jest bardziej zrównoważony.

Emocje przewodnika

Pętla negatywnych emocji może wynikać z ciągnięcia na smyczy. Ponieważ pies jest zestresowany, ciągnie. Opiekun denerwuje się, gdy pies ciągnie go za ramiona. Zwierzę wyczuwa napięcie u opiekuna i będzie odciągać od niego ramiona.

Zdrowie psa

Urazy i podrażnienia szyi mogą być spowodowane nadmiernym ciągnięciem lub nagłymi szarpnięciami. W takich sytuacjach można zastosować szelki ochronne, które zastąpią obrożę.

Mam nadzieję, że przekonały Cię moje argumenty, aby nawiązać dobre relacje i nauczyć się komunikować z psem, gdy ten chodzi na smyczy. Czy jednak możliwe jest nauczenie psa chodzenia na luźnej smyczy?

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Przedstawiłam Ci złożoność problemu z chodzeniem na luźnej smyczy. Wyjaśniłam przyczyny tego zachowania. Stało się jasne, że pies powinien czuć się komfortowo w otoczeniu ludzi, aby móc chodzić na luźnej smyczy. Trudno mi było zatem stworzyć punkt po punkcie instrukcję, która odpowiadałaby na pytanie, jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy. Taka instrukcja jest moim zdaniem po prostu niemożliwa. Mam jednak kilka wskazówek, które pomogą Ci opanować trudną sztukę i harmonię chodzenia z psem. W tym tekście skupiam się bardziej na działaniach proaktywnych, czyli jak nawiązać dobre relacje z psem podczas chodzenia na smyczy. Nie będę się skupiać na ciągnięciu. Napisałem o tym osobny artykuł: Jak oduczyć się ciągnięcia ze smyczy.

Harmonizuj ze swoim psem

Pamiętaj, że pies jest jedynym uczestnikiem spaceru. Twoim obowiązkiem będzie dostosowanie swojego tempa do tempa psa. Twój pies będzie czuł się bezpieczniej, bardziej rozumiany, bardziej Ci zaufa i będzie mniej zestresowany, jeśli wprowadzisz kilka zasad.

Tempo jest ważnym elementem, który pomoże Twojemu psu poczuć się bardziej zrelaksowanym na smyczy. Ważne jest, aby dostosować tempo. Zwolnij, gdy twój pies zwalnia. Jeśli przyspiesza, przyspiesz swoje kroki. Zatrzymaj się, gdy on się zatrzymuje. Jest to ważne, aby twój pies mógł wyczuć otoczenie. Twój pies będzie czuł się bezpieczniej, jeśli będzie mógł obserwować te sytuacje z daleka.

Kierunek - Ustaw się w tym samym kierunku co Twój pies. Następnie zastanów się, czy Twój pies chciałby podążać za Tobą w tym kierunku. Pies często będzie próbował zmienić kierunek, gdy zobaczy w oddali zagrożenie. Nie może odejść od smyczy i nagle znajduje się w zbyt trudnej sytuacji. Jeśli Twój pies próbuje zmienić kierunek, zastanów się, czy nie próbuje Cię skłonić do zwiększenia dystansu od innych psów, ludzi, czy jadących rowerów itp.

Rób przystanki i przerwy

Spacer z psem nie jest aktem elitaryzmu. To czas, w którym Twój pies może zapoznać się z otoczeniem i poczuć się bezpiecznie. Pozwól psu na eksplorację otoczenia. Jeśli Twój pies chce zostać dłużej w danym miejscu, pozwól mu na to. Nawet jeśli spacerujecie tylko przez godzinę, to nadal jest to cenny czas. Twój pies będzie szczęśliwszy, jeśli to zrobisz.

Być może zadajesz sobie to pytanie. Co to ma wspólnego z ciągnięciem na smyczy. Otóż bardzo dużo. Rozluźnienie psa jest tym, co powoduje ciągnięcie na smyczy. Dajemy psu czas na rozluźnienie poprzez wąchanie. Dzięki temu Twój czworonożny przyjaciel będzie mniej niespokojny, spięty i być może mniej skłonny do ciągnięcia.

Zadbaj o pozytywne emocje swojego psa

Pamiętaj, że ciągnięcie na smyczy może sprawić, że pies poczuje się nie na miejscu. Możesz sprawić, że pies będzie czuł się bardziej komfortowo w środowisku, zapoznając go z różnymi sytuacjami, zwiększając jego bezpieczeństwo i pielęgnując jego rozwój społeczny z innymi ludźmi i zwierzętami. Wiąże się to z mniejszym ciągnięciem, jak zapewne wiesz.

Zadbaj o potrzeby swojego psa

Brak zaspokojenia potrzeb to kolejny czynnik, który może powodować stres u psów. Zadaj sobie pytanie: Na ile swobodnego węszenia pozwalasz swojemu psu? Czy ma możliwość dokonywania wyborów podczas spacerów? Czy są organizowane przez niego zabawy lub zajęcia myśliwskie? Czy może transportować zabawki? Czy potrafi się po nich przeciągnąć? Spacer jest często tym, co powoduje, że pies staje się bardzo niespokojny. Jest to spowodowane tym, że jest to tylko krótki czas, kiedy może opuścić mieszkanie. Musisz poświęcić czas na zastanowienie się, jak możesz poprawić jakość czasu spędzanego przez Twojego pupila z Tobą.

Unikaj konfliktów ze swoim psem

Stres u psów jest często spowodowany stanem emocjonalnym opiekuna. Czasami nie jesteśmy w stanie kontrolować sytuacji, jak np. gdy nasz szef jest zdenerwowany w pracy lub po powrocie do domu czujemy niepokój. Czasami jednak możemy nie być świadomi, że przypadkowo wprowadziliśmy psa w konflikt. To jest właśnie metoda starej szkoły szkolenia. W dawnych czasach ciągnięcie i odciąganie psa było normą. Przestań pozwalać psu ciągnąć na smyczy, jeśli jest spięty. Możesz wziąć kilka głębokich oddechów i zastanowić się, czy pies jest czymś hiper-agitowany. Albo czy możesz go uspokoić grą w przeciąganie liny lub puszczaniem piłki. Możesz zaproponować zmianę trasy jego spaceru i przeniesienie w spokojniejszą okolicę. Nie polecam przyciągania psa do siebie, odciągania go siłą, czy szarpania. Jest to czasem konieczne, ale nie powinno być normą. W ten sposób możemy spowodować ciągnięcie i często robimy to nieświadomie. Pies może w przyszłości próbować nas unikać, mocniej ciągnąć na smyczy lub chcieć być dalej.

Naucz chodzenia przy nodze

Szkolenie psa w zakresie chodzenia przy nodze można rozpocząć, jeśli pies dobrze czuje się w swoim otoczeniu, nie jest zestresowany i zrealizował swoje potrzeby. Pies, który chodzi przy nodze, nie ciągnie na smyczy. Ma też bardzo jasne i wyraźne wskazówki dotyczące tego, gdzie powinien być - z której strony, jak daleko itp. Tę umiejętność można z czasem wykorzystać, aby pomóc psu na codziennych spacerach. Możesz na przykład poprosić psa, aby trzymał się blisko Ciebie w miejscach, w których chcesz mieć nad nim większą kontrolę i zapewnić mu bezpieczeństwo. Twój pies nie może przejść całego dystansu przy Twojej nodze. Ta umiejętność może być wykorzystywana w trudniejszych momentach, ale przez większość czasu spacer nie powinien być dla psa przykrym obowiązkiem.

Masz prawo do popełniania błędów

Jako behawiorysta z wieloletnim doświadczeniem, to moja rada na koniec. Mam super wyszkolonego psa domowego. Jest to bardzo zdolny pies. Jest również bardzo adeptem społecznym, zarówno w stosunku do psów jak i ludzi. Reaguje na każde przywołanie i dość często można go spuścić ze smyczy. Wczoraj był wspaniały dzień z tym super wyszkolonym psem. Został zbadany i podano mu kroplówkę. Po wyjściu z kliniki zaczął ciągnąć. Nie było to nic, co by mi przeszkadzało. Pozwoliłam mu się podciągnąć do najbliższej linki. Tam go pocieszałam. Starałam się jak mogłam, żeby poczuł się lepiej. Szarpał się, bo był zestresowany i miał nieprzyjemne doświadczenia w ośrodku leczniczym. Po chwili uspokoił się i zostaliśmy razem. Obwąchał samochód i już wracał na luźnej smyczy. Ponieważ czasami pozwalam, aby mój pies mnie ciągnął, w twoim własnym życiu może być psychiczne miejsce na błąd. Ważne jest, aby z każdej sytuacji wyciągać wnioski, które pomogą nam lepiej zrozumieć i pokochać naszego psa.

Ile czasu zajęła Ci nauka chodzenia z luźną smyczą?

Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od osobowości i temperamentu każdego czworonożnego przyjaciela. Niektóre rasy psów, takie jak teriery czy pinczery, mogą potrzebować więcej czasu na osiągnięcie równowagi emocjonalnej. Nie wynika to z niskiej inteligencji. To po prostu wynik wysokiego temperamentu, wysokich potrzeb, a czasem trudności ze znalezieniem czasu i przestrzeni na zaspokojenie tych potrzeb. Muszą poczuć, co pomaga im uwolnić nadmiar emocji. Muszą nauczyć się, jakie strategie radzenia sobie ze stresem działają w ich przypadku. Czy to oznacza, że muszą poświęcić więcej czasu na naukę chodzenia na smyczy. To mało prawdopodobne. Wolałbym polegać na indywidualnych cechach każdego psa. Nie ma znaczenia, jaka to rasa. Każde wychowanie i szkolenie należy rozpocząć od lepszego poznania psa. Będziemy żyć raczej obok siebie niż razem. Czasami ze szczeniakiem ta droga jest trudniejsza niż z dorosłym psem. Dlaczego? Bo nauka nie jest zależna od stopniowego szkolenia. Jest zależna od stanu emocjonalnego i relacji między opiekunem a szczeniakiem. W miarę dorastania szczeniąt zmieniają się ich osobowości. Przechodzą przez wiele faz rozwoju. Dopiero gdy są stabilne emocjonalnie, możemy mówić o trwałych efektach pracy na luźnej smyczy. Skomplikowana? Na początku może się to wydawać skomplikowane, ale gdy już poznacie swoje psy, stanie się to wspaniałą przygodą, która nigdy się nie kończy.

Podsumowanie

Wiem, że moje filmy okazały się dla Ciebie pomocne. Mogę pokazać Ci jak nauczyć psa pewnych zachowań. Niestety, nie jest to prosta wskazówka. Luźna smycz może doprowadzić do tego, że pies będzie chodził przy nodze. Powinieneś sprawić, aby Twój pies czuł się przy Tobie bezpiecznie. Poznaj go, zrozum jego zachowanie i wspieraj w trudnych chwilach. Zadbaj o jego potrzeby. Temat luźnej smyczy nie będzie już dla Ciebie ważny. Twój pies może czuć się bardziej komfortowo podczas spacerów na luźnej smyczy.

Autor

Ambroży fusion

opis autora