Czy psy muszą się rozciągać i rozgrzewać po ćwiczeniach?

Wielu właścicieli czworonogów uwzględnia w swoim programie czas na aktywną zabawę z psem, aportowanie, aportowanie i szkolenie. Co możemy zrobić, aby zapewnić naszemu psu bezpieczeństwo, aby mógł cieszyć się tymi aktywnościami przez wiele lat? Ważne są regularne badania kontrolne, właściwe odżywianie i odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na postępowanie okołotreningowe. Polega ono na przygotowaniu psa do wysiłku fizycznego oraz na uspokojeniu, rozciągnięciu i odreagowaniu po nim.

Istotne jest, aby rozgrzać

Rozgrzewka to pewnie coś, co kojarzy Ci się ze straszną częścią lekcji wychowania fizycznego. Robiliśmy ją dla własnego rozsądku. Jest ona niezbędna, aby przygotować ciało na stres, któremu będzie poddawane podczas treningu lub intensywnego spaceru. Ciepło lub rozgrzanie, które wynika z tych czynności, jest efektem ubocznym procesów wewnętrznych. Wysiłek fizyczny odnosi się do pracy organizmu w szybszym tempie. Układ mięśniowo-szkieletowy jest mobilizowany do wykonania, a mięśnie wymagają paliwa do funkcjonowania. Krew dostarcza tlen poprzez krew, aby zapewnić dostępność tlenu do wszystkich struktur. Serce musi pracować szybciej i wydajniej, aby krążenie było sprawne i mogło sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu związanemu z aktywnością fizyczną. Bicie serca przyspiesza, rozszerza naczynia krwionośne i wytwarza ciepło. Dzięki temu tkanki miękkie układu mięśniowo-szkieletowego pracują wydajniej, są elastyczne i mają lepszą wytrzymałość. Oznacza to mniejsze prawdopodobieństwo kontuzji i szybszy powrót do zdrowia po takim treningu.

Jak powinna wyglądać rozgrzewka?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj aktywności czeka Twojego psa. Im krótsza i bardziej intensywna aktywność (np. bieganie po torze agility czy zabawa w aportowanie z frisbee), tym dłuższa i bardziej metodyczna będzie rozgrzewka. Rozgrzewka powinna zawsze zaczynać się od spaceru na smyczy (od 5-10 minut). Jest to szczególnie ważne, jeśli zabieramy psa na długi spacer. Po wyjściu z samochodu należy pozwolić psu na krótki spacer. Zwracamy uwagę, aby pies szedł spokojnym, jednostajnym tempem i unikał szybkiego biegu. To wystarczy, aby rozgrzać pupila przed zabraniem go na aktywny spacer. Po prostu stopniowo zwiększajmy intensywność ruchu i możemy uznać, że nasz pupil jest gotowy do zabawy! Jeśli chcemy bawić się w aportowanie, sprinty, skoki i hamowanie, będziemy musieli dodać aktywności. Spacerujmy z naszym psem na spokojniejszej smyczy. Teraz nauczmy go kilku aktywnych sztuczek, które zwiększą wysiłek i spowodują jeszcze większy stres. Oto kilka propozycji: Obroty wokół własnej osi. Slalom między jego nogami. Wycofywanie się do tyłu. Okrążanie drzewa. Start z pozycji siedzącej. Z powodzeniem można też wykorzystać zabawkę do ciągnięcia i wdrożyć czas takiej aktywności w ramach rozgrzewki. Możemy wtedy pozwolić psu wygrać i zachęcić go do przyniesienia zdobyczy. Cała rozgrzewka powinna trwać zaledwie kilka minut, najlepiej 3-5 minut. Ma to na celu zapewnienie, że pies nie będzie zbyt zmęczony przed treningiem.

Pies po rozgrzewce może trochę dyszeć, a jego oddech może przyspieszyć. Zmęczenie nie powinno jednak przeszkadzać w płynnym przejściu z treningu do dalszego działania. Długość i intensywność rozgrzewki powinna być dostosowana do potrzeb psa i czekającej go aktywności. Najważniejsze jest stopniowe zwiększanie wysiłku psa, a także tempa jego ruchu.

Postępowanie po treningu

Ważny jest okres regeneracji po ćwiczeniach. Post-workout management można określić jako "cool down", co można również przetłumaczyć jako "relaks". Dekompresja potreningowa pozwala organizmowi powoli uspokoić się po ciężkim treningu. Jest to kluczowe dla regeneracji powysiłkowej. Twój pies może czuć się mniej sztywny po treningu siłowym, ze względu na powysiłkowe ochłodzenie. Mięśnie są stale pobudzane do skurczu podczas intensywnej aktywności. Pozwolenie im na rozciąganie i rozciągnięcie się po nim pomaga utrzymać optymalną długość mięśni i ruchomość stawów. Również spokojny ruch ułatwia krążenie krwi (pompa mięśniowa cały czas pracuje), co pozwala na sprawniejsze usuwanie z mięśni metabolitów. Te procesy pozwalają psu wrócić do spokojnego stanu i przyspieszają regenerację. Kłus jest najlepszym rodzajem ruchu na ochłodzenie. Polega on na wykorzystaniu przez psa dużej ilości ruchów w stawach i symetrycznym obciążeniu wszystkich kończyn. Dwa proste ćwiczenia rozciągające są zalecane dla psów po treningu. Ćwiczenia te nie wymagają specjalnego sprzętu ani dużego wysiłku. Wystarczy kilka smakołyków i gładka powierzchnia, po której pies nie będzie się ślizgał.

Stretching

Twój pies powinien być w stanie rozciągnąć swoje tylne nogi i mięśnie kręgosłupa przez pierwsze ćwiczenia. Mobilność w stawach biodrowych jest niezbędna do wielu codziennych czynności, takich jak wchodzenie po schodach. Instruujemy psa, aby stanął na przednich łapach na podwyższeniu (często spotykany jest pień, ławka lub kanapa), które będzie sięgało mniej więcej do łokci. Dajemy psu smakołyk i prosimy o wyprostowanie tylnych i tylnych łap. Następnie pies może być utrzymywany w tej pozycji przez 20-30 sekund. Po tym czasie zwalniamy go z pozycji i kontynuujemy ćwiczenie przez 2-4 razy.

Drugie ćwiczenie rozciągnie mięśnie szyi i kręgosłupa. Pies jest ustawiony przez nas prowadząc smakołyk między nogami. Nasze nogi powinny znajdować się za żebrami psa. Dajemy psu smakołyk i zachęcamy go do odwrócenia się plecami w kierunku naszych bioder. Pies może wtedy jeść lub lizać smakołyk przez około 10-20 sekund. Ćwiczenie powtarzamy na drugiej stronie. Spacer po rozciąganiu i ćwiczeniach powinien trwać nie mniej niż 10 minut.

Może to być stały element naszej potreningowej rutyny spacerowej!

Jeśli Twój pies wykazuje nietypowe objawy po wysiłku, takie jak sztywność czy kulawizna, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, najlepiej ortopedą, lub psim fizjoterapeutą.

Autor

Ambroży fusion

opis autora