Aktywni właściciele i ich psy potrzebują tych niezbędnych informacji

Długo wyczekiwana wiosna wreszcie nadeszła! Robi się cieplej, a dni są coraz dłuższe, więc to idealna pora roku na aktywność na świeżym powietrzu. Wspominaliśmy już, że pies to świetny motywator do wspólnych spacerów. Piesek może nam towarzyszyć w joggingu i przejażdżkach rowerowych!

REGULARNOŚĆ JEST KLUCZEM!

Musimy podkreślić, że ta aktywność powinna być wykonywana regularnie. Nie powinno być tak, że biegamy trzy-cztery razy w tygodniu, gdy jest ładna pogoda i nie musimy trenować, gdy pada deszcz. Pies przyzwyczaja się do pewnych czynności i stają się one jego potrzebami - zarówno fizycznymi, jak i emocjonalnymi. Nawet jeśli biegamy tylko kilka kilometrów, zadbajmy o ich pokrycie.

Nie zapominaj o kwestiach zdrowotnych związanych ze sportem. Przeczytaj też nasz przewodnik po powszechnych urazach i kontuzjach psów trenerów.

KLUCZEM JEST NIEDROGI SPRZĘT

Jakiego sprzętu potrzebujesz, aby wspólnie wykonywać ćwiczenia na świeżym powietrzu? Potrzebny jest odpowiedni sprzęt! Poniżej przedstawiliśmy informacje o tym, jaki sprzęt należy kupić i dlaczego.

BIEGANIE Z PSEM

Jeśli chcesz, aby Twój pies podążał za Tobą podczas biegu, a Ty masz smycz, możesz użyć szelek. Do biegania z psem świetnie nadają się szelki zaprzęgowe. Owijają się one wokół ciała psa na całej jego długości. Miejsce do przypięcia smyczy do szelek znajduje się u nasady ogona. To akcesorium jest najbezpieczniejsze i najwygodniejsze, aby nasz pupil mógł nas ciągnąć. Stosuje się je również w psich zaprzęgach. Taka uprząż jest również bardzo bezpieczna i zapobiega urazom. Jeśli jesteśmy w stanie tylko rekreacyjnie biegać z psem, możemy zdecydować się na uprząż zaprzęgową, która jest bardziej wygodna i miękka. Takie uprzęże są świetne dla psów o krótkiej sierści.

PIOTR OPOWIADA W TYM FILMIE, JAK PRAWIDŁOWO BIEGAĆ Z PSEM. WATCH!

Zdarza się, że podczas biegu pies mocniej pociągnie za smycz lub gwałtowniej ją szarpnie. W takich sytuacjach idealnie sprawdzi się smycz do biegania z amortyzatorami. Do smyczy z amortyzatorem polecamy np.

Do joggingu idealnie nadaje się pas biodrowy z kieszenią na wodę i smycz. Ten, który sprzedajemy, polecamy amatorom joggingu i ich pupilom. Dostępne są profesjonalne uprzęże do biegania z pupilem. Można je wykorzystać do treningu canicrossingu. Są bardziej ergonomiczne i wspierają biodra, a także pośladki.

Warto wspomnieć o smyczy odblaskowej, która przydaje się podczas biegania po zmroku. Dzięki niej jesteśmy widoczni dla innych biegaczy, spacerowiczów, a także kierowców.

CYKLING

Aby Twój pupil mógł jeździć na rowerze obok Ciebie, możesz użyć porządnych ochraniaczy lub uproszczonej wersji szelek. Są one miękkie i wygodne, dzięki czemu idealnie nadają się dla psów krótkowłosych. Nie nadają się do sportu wyczynowego, ale do jazdy rekreacyjnej.

W przypadku smyczy należy pamiętać, że tylko podczas jazdy na jednośladzie mogą zdarzyć się sytuacje, w których pies ją nadwyręży. Ważne jest, aby wybrać smycz do tej aktywności.

Z amortyzatorem

JAK JEŹDZIĆ NA ROWERZE Z PSEM NA SMYCZY? Ta publikacja pomoże Ci zrozumieć podstawy.

Podczas spaceru z psem przy rowerze ważne jest, aby trzymać smycz w rękach. Jeśli Twój pupil mocno szarpie, możesz go puścić. Nie zalecamy jazdy ze smyczą pupila przewieszoną przez ramię. Jest to niebezpieczne. Jeśli pupil mocno pociągnie, może to spowodować, że zostaniemy przewróceni wraz z rowerem.

TREKKING Z PSEM

Świetną opcją do tej aktywności są szelki zaprzęgowe. Są one świetne, jeśli planujesz zabrać psa na wędrówkę po górach lub uprawiać dogtrekking. Uprzęże te nie nadają się do uprawiania sportów wyczynowych.

CZYM JEST DOGTREKKING? PRZECZYTAJ NASZ ARTYKUŁ

Pasy biodrowe mogą służyć do przypięcia smyczy i posiadają kieszeń na butelki z wodą. Pas biodrowy jest zalecany dla amatorów biegania, jeśli interesuje Cię dogtrekking.

O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ?

Przypominamy o podawaniu psu wody. Należy zapewnić psu odpowiednią ilość wody, zwłaszcza jeśli planujemy zabrać pupila w długą podróż w upalny dzień. Bardzo przydatna jest również miska turystyczna. Można też zaopatrzyć się w specjalne bidony, które mają w zestawie poidełko dla pupila.

Jeśli planujemy zabrać pupila na dłuższe przejażdżki rowerowe, warto rozważyć zakup specjalnego urządzenia, np. wysięgnika, który można przypiąć do kierownicy. Jest to bezpieczna opcja, ponieważ cały czas widzimy psa, mamy nad nim kontrolę, pupil może nieco pociągnąć rower (jeśli ma odpowiednie szelki, o których już wspominaliśmy). Wyprowadzacz można przypiąć do siodełka. Jest to jednak rozwiązanie mniej skuteczne i bardziej amatorskie, ponieważ pies nie może ciągnąć roweru.

Należy pamiętać, że opuszki łap psów mogą ulec kontuzji podczas długich wycieczek. Najlepiej jest jeździć lub biegać po miękkich ścieżkach. Można jednak kupić pupilowi specjalne buty dla psów, które ochronią jego łapy przed urazami.

Autor

Ambroży fusion

opis autora