Znaleziono psa!" Jak uniknąć takich ogłoszeń

Wiosną psy często wagarują. Jakie są przyczyny psich ucieczek? Jak można ich uniknąć? I co zrobić, gdy pupil zaginie na jakiś czas? Oto kilka sprawdzonych metod Piotra, naszego behawiorysty.

Zrozumienie natury swojego psa to pierwszy krok.

Psy muszą mieć możliwość odkrywania nowego terytorium i uczenia się nowych rzeczy. Czasami psy mogą tak bardzo przywiązać się do swoich opiekunów, że zapominają o sobie. Niektóre psy są bardziej skłonne do biegania niż inne. Wszystko zależy od osobowości psa i rasy. Lękliwe przed nowymi kontaktami społecznymi i nieśmiałe psy będą trzymały się blisko swoich opiekunów, bo tak jest bezpieczniej. Nigdy nie widzieliśmy psa, który nie będzie przebywał ze swoimi opiekunami dłużej niż 10 metrów. Psy te często nie są chętne do interakcji z innymi psami. Nie mają silnej potrzeby poznawania, eksploracji czy wąchania. Najważniejsza jest dla nich bliskość opiekunów, która daje im poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony są psy, które są bardziej niezależne. Dużą niezależność mają psy ras północnych, takich jak Siberian Husky czy Alaskan malamute. Psy te uwielbiają eksplorować lasy i łąki w poszukiwaniu zapachów innych zwierząt. Te czworonogi wymagają szczególnej opieki.

Jak zapobiegać ucieczkom psów

Najważniejsza zasada ze wszystkich brzmi: "Zawsze, gdy nie masz kontroli nad zachowaniem psa, stosuj wyłączenie!". Oznacza to, że przywołania należy uczyć psa dopiero po jego opanowaniu. Dla psów o wysokim popędzie łowieckim zalecana jest smycz treningowa. Pozwoli mu to na eksplorację, bieganie i zaspokojenie jego naturalnych potrzeb. Psy tak jak ludzie potrzebują informacji ze wszystkich mediów. Da nam to pewność, że w przypadku próby ucieczki pupila, utrzymamy linię.

Takie zabezpieczenie przed ucieczką należy rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy samiec jest niekastrowany i ma tendencje do gonienia suk (pamiętajmy, że estrus może wystąpić o każdej porze roku) lub suki w czasie rui. Jeśli nie zamierzamy rozmnażać naszego pupila, kastracja lub kastracja jest dobrym rozwiązaniem.

Jak ograniczyć chęć ucieczki?

Ważne jest, aby zapewnić psu zabawę i trening, który zmniejszy jego skłonność do ucieczki lub zmniejszy motywację do tego zachowania. Powiedzmy, że mamy czworonoga, który potrzebuje gonić i łapać, więc zadbajmy o to, by zabawka miała na sobie futerko lub coś, co wygląda jak futerko. Długi sznur jest niezbędny, aby pies miał frajdę z gonienia jej. Władek pokazuje na filmie, jak to zrobić. Taki sznur można przywiązać do zabawki typu tug lub używać go samodzielnie. Warto organizować zabawy węszące podczas spacerów dla psów, które uwielbiają węszyć (takie jak ta pokazana na filmiku z Lolkiem).

To, wraz z trenowaniem komend i zapobieganiem ucieczkom za pomocą linki (co omówimy w kolejnym akapicie), powinno przynieść dobre rezultaty. Ponieważ wie, że opiekunowie są źródłem jego atencji, pies chętniej będzie się na nich skupiał.

Nauka komend lub szkolenie

Aby nauczyć psa przywoływania, należy najpierw nauczyć go komendy "do mnie". Podobnie jak w przypadku psów myśliwskich, możemy je wyszkolić, aby reagowały na gwizdek. Zamiast używać komendy "do mnie" używamy gwizdka. Gdy już opanujemy komendę, warto trenować przywołanie.

Niektóre psy niechętnie wracają do domu, zwłaszcza gdy widzą innego psa lub wiewiórkę. Warto nauczyć te czworonogi komendy "czekaj" - zademonstrowaliśmy, jak można ją ćwiczyć w terenie za pomocą linki. Po nauczeniu psa cierpliwości, zwierzaki powinny umieć się zatrzymać po usłyszeniu komendy. Mogą jednak dalej obserwować wiewiórkę lub innego zwierzaka. Należy powoli i spokojnie podchodzić do psa. Mamy większą kontrolę nad zachowaniem psa, gdy jesteśmy bliżej.

Dobrym pomysłem jest, aby psy były wolne po przeszkoleniu ich w komendach przywołania lub "czekaj". Częstym błędem jest przywoływanie psa, a następnie przypinanie smyczy. Może to spowodować, że zwierzak nie będzie chciał wracać, nawet jeśli zaoferuje mu się najlepsze nagrody. Powrót kojarzy mu się z utratą wolności i swobody, na czym najbardziej zależy mu podczas spaceru. Podczas spacerów ważne jest, aby często wołać psa, nagradzać go, a następnie pozwolić mu pobiegać. Taki nawyk warto powtarzać kilkanaście razy podczas całego spaceru. W razie nagłej sytuacji możesz przypiąć do swojego pupila smycz, aby zapewnić mu łatwe przywołanie. Dzięki zastosowaniu wielu powtórzeń będziesz w stanie przywołać i utrwalić komendę.

Co zrobić, gdy nasz pies ucieknie?

Przyjrzyjmy się dwóm scenariuszom: - kiedy wyszliśmy z mieszkania na spacer, lub - kiedy razem z psem wybraliśmy się na przejażdżkę (na przykład do parku lub na łąkę).

Jeśli pies wychodzi na spacer, istnieje duża szansa, że wróci do domu tą samą trasą, co wcześniej. Jeśli codziennie chodzimy podobną trasą, to szanse są jeszcze większe. Pies jest w stanie zapamiętać trasę i ma doskonałą orientację. Spacery w mieście są niebezpieczne. Pies może natknąć się na samochody, tramwaje i pociągi. Pies nie odróżnia świateł drogowych i może przebiegać na czerwonym .....

W drugim przypadku (jazda samochodem), należy spokojnie zawołać psa do właściciela, aby wrócił do samochodu. Kiedy psiak zorientuje się, że jest sam, może szukać znajomego zapachu lub podążać własną ścieżką. Może iść tą samą ścieżką, którą wcześniej sam chodził. Jeśli to możliwe, unikaj odjeżdżania samochodem i nie organizuj poszukiwań. Pies wróci w to samo miejsce, w którym był wcześniej, ale nie będzie miał gdzie czekać na swojego przewodnika.

W obu przypadkach najlepiej unikać paniki i chodzenia po lesie w poszukiwaniu psa. Lepiej jest podążać tą samą trasą, którą chodziliście tego dnia. Dzięki temu łatwiej będzie Twojemu pupilowi Cię odnaleźć, jeśli się zgubi.

A co z psimi lękami?

Dość często zdarzają się paniczne ucieczki, zwłaszcza podczas wiosennych burz czy sylwestra. Warto nauczyć lękliwego psa, że w trudnych chwilach jesteśmy przy nim. Jak to zrobić? Możesz odczulić psa, trenując go, by kucał, by podejść do ciebie, gdy jest czymś zaniepokojony. Zrobiliśmy to w filmiku o strachu przed odkurzaczem. Jeśli zwierzak wie, że w trudnych sytuacjach otrzyma od nas wsparcie, będzie go częściej szukał.

Ta technika może nie działać u wszystkich psów. Warto porozmawiać z behawiorystą, jeśli mamy taki problem.

GPS - nowoczesne rozwiązanie

Do obroży psa można przyczepić nadajnik GPS jako rozwiązanie awaryjne. Producenci ciągle wymyślają nowe, lepsze rozwiązania i pomysły. Tak jak kilkadziesiąt lat temu nadajniki były drogie, tak teraz są znacznie tańsze. Dotyczy to zwłaszcza starszych modeli. Cena nowszej wersji może spaść czasem nawet kilkukrotnie. Urządzenia te są często kompatybilne ze smartfonami i mogą być sterowane zdalnie za pomocą aplikacji. Urządzenia te ułatwiają szybkie i łatwe zlokalizowanie zagubionego psa.

Chip to także świetny sposób na identyfikację czworonożnego przyjaciela na wypadek, gdyby się zgubił lub został skradziony.

Więź to podstawa!

Warto wspomnieć, że skuteczne przywoływanie opiera się na silnej, pozytywnej relacji z psem. Potrzeba ucieczki jest znacznie mniejsza, jeśli pupil czuje się przy nas bezpiecznie i ma z nami wiele pozytywnych skojarzeń. Można to wzmocnić poprzez wspólną zabawę i trening z nagrodami.

Autor

Ambroży fusion

opis autora