Jak sobie radzić z wymiotami u psa?

Niestrawność u psa nie jest czymś nowym dla opiekunów zwierząt. W końcu każdy pies przynajmniej raz w życiu doświadczył wymiotów, nudności czy bólu brzucha. W jaki sposób możesz pomóc swojemu pupilowi?

CO TO JEST NIESTRAWNOŚĆ U PSA?

Niestrawność to nie tylko problem ludzi. Może przytrafić się również psom.

JAK ROZPOZNAĆ NIESTRAWNOŚĆ U PSA

Niestrawność u psów jest podobna do tej u ludzi. Co powinno nas zaniepokoić? Po pierwsze, zaparcia, wzdęcia, biegunka i powiększenie obrysu brzucha to objawy, na które należy zwrócić uwagę. Niestrawności u psów mogą towarzyszyć także wymioty, gazy, odbijanie się. Pies może mieć trudności z oddawaniem kału i przyjmować pozycję skurczoną. Mogą być również ospałe i ospałe.

PRZYCZYNY NIESTRAWNOŚCI - PSY

Każdego dnia dbamy o to, aby nasz pies jadł dobrze zbilansowane posiłki. Ale, czy na pewno mamy czyste sumienie? Czy możemy przysiąc, że nie zjadł nic na stole ani nie dostał ze stołu? Psy często mają problemy z trawieniem pokarmów. Dotyczy to przede wszystkim produktów, które mogą wywołać u psów biegunkę. Nawet niewielkie ilości czekolady, orzechów czy winogron mogą powodować poważne problemy zdrowotne u psów. Poważniejsze objawy może wywołać czosnek i cebula, które są częstymi składnikami naszej kuchni. Wzdęcia, biegunkę i inne objawy mogą wywołać pokarmy tłuste, solone lub mocno przyprawione.

Równie niebezpieczne mogą być przypadkowe przekąski, np. śmieci. Możliwe, że Twój pupil zjada coś, czego nawet nie zauważasz. Mogą to być resztki lub stare jedzenie, które zostało skażone toksyczną pleśnią. Martwe zwierzęta (w tym zatrute, jak myszy), padlina, zepsute jedzenie lub ryby - wszystko to może być tykającą bombą, jeśli dostanie się do żołądka psa. Wystarczy, że zagadniesz sąsiada, a Twój pies będzie mógł cieszyć się pyszną ucztą. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pies szybko zorientuje się, że właśnie coś zjadł. Jeśli twój pies zostanie złapany na gorącym uczynku, powinieneś natychmiast zabrać go do weterynarza, aby wywołać wymioty (do 2 godzin po jedzeniu). ).

Niepohamowany apetyt psa może również powodować niestrawność u zwierząt domowych. Psy mogą być impulsywne i będą jeść, co chcą. Wielu właścicieli wierzy, że ich pies jest jeszcze głodny i daje im małą przekąskę. To może dodać się do całego posiłku. Te psy często są głodne i czasami mają zespół spaczonego apetytu. Właściciel musi kontrolować co i kiedy jedzą. Przekarmienie może nastąpić, jeśli nie znamy zasad i pozwalamy psu na smakołyki co jakiś czas. Nieświadomie członek rodziny lub gość może doprowadzić do przekarmienia, podając psu smakołyki za naszymi plecami. W takich przypadkach należy odliczyć odpowiednią ilość kalorii z dziennej porcji jedzenia. Możemy zwabić pupila do otyłości poprzez otumanienie go. Jest to poważny problem, który dotyczy ponad połowy wszystkich psów.

NIEWŁAŚCIWA DIETA - MISKA PSA POD LUPĄ.

Czy korzystasz z gotowych karm? Czy kiedykolwiek miałeś problemy z jedzeniem? Powinieneś zadbać o odpowiednie przechowywanie karmy i regularne sprawdzanie dat ważności. Możliwe, że Twój pupil ma alergię na jeden ze składników lub objawy nietolerancji pokarmowej. Możesz również znaleźć w jego pożywieniu roztocza spiżowe, które mogą powodować alergie. Zmiany w jedzeniu powinny być wprowadzane stopniowo, aby uniknąć niestrawności.

Nie należy karmić psa jedzeniem ze stołu. Jest ono pełne tłuszczów i przypraw, które spowodują niestrawność u psa. To jest zły pomysł! Uważaj na pokarmy, które mogą zatruć Twojego psa, takie jak czekolada, czosnek, nabiał i nadmierne ilości warzyw, takich jak fasola i kalafior. Wbrew powszechnej opinii nie powinieneś dawać swojemu pupilowi żadnych kości, zwłaszcza małych. Mogą one spowodować uszkodzenie jego układu pokarmowego. Jeśli Twój pies uwielbia kompost lub jedzenie resztek ze śmietnika, bądź świadomy. Uważaj, jeśli twój pies jest łapczywy. Może on połknąć całe kawałki folii, opakowań lub zabawek.

domowe sposoby na ból brzucha u psa

Co powinieneś zrobić, jeśli Twój pies ma niestrawność? Należy zafundować psu głodówkę przez 24 godziny. Twój pies powinien mieć zawsze dostęp do wody. Z domowej apteczki można podać pupilowi leki osłaniające żołądek (inhibitory pomp protonowych). Niestrawność u psa można też leczyć odwarami z siemienia lnianego. Podawaj psu zagęszczony, przegotowany roztwór bez nasion. Jeśli pies czuje się lepiej, możesz podać mu bardziej strawną dietę. Nie czekaj z wizytą u lekarza, jeśli Twój pies wykazuje oznaki odwodnienia lub niepokojące objawy.

CO ROBIĆ, GDY TWÓJ PIES MA NIESTRAWNOŚĆ?

Po pierwsze, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Doradzi Ci on, jakie kroki najlepiej podjąć, aby nie tylko doraźnie naprawić problem, ale także zapobiec jego ponownemu wystąpieniu. W niektórych przypadkach częstej niestrawności konieczne może być zastosowanie leków poprawiających motorykę przewodu pokarmowego oraz leków ochronnych dla błony śluzowej żołądka. Ważne jest, aby jeść pokarmy lekkostrawne, o niskiej zawartości tłuszczu, o wysokiej zawartości błonnika, prebiotyków i białka. Nawet niewielka zmiana w sposobie przygotowania jedzenia może czasem przynieść niesamowite rezultaty. Niektórzy pacjenci z włosami mogą potrzebować bardziej skomplikowanych terapii lekowych lub operacji. Czasami może być wymagana specjalna dieta przez całe życie lub odpowiednie leki czy suplementy.

PRZEWLEKŁA NIESTRAWNOŚĆ U PSA - CO ROBIĆ?

Jeśli pies ma częste niestrawności, możemy wykluczyć inne przyczyny, takie jak zła karma, przekarmianie, czy podawanie resztek ze stołu. Musimy szukać innych przyczyn problemów żołądkowych, takich jak stres związany z przebywaniem pod jednym dachem nowych osób, członków rodziny czy zwierząt domowych. Jeśli żadna z nich nie występuje, ważne jest postawienie diagnozy i dobranie odpowiedniej diety, probiotyków, leków i suplementów, które poprawią stan żołądka i jelit.

Nawracająca niestrawność jest objawem wielu chorób. Lekarz może zlecić badania krwi, zarówno podstawowe, jak i bardziej specjalistyczne, aby sprawdzić funkcje egzokrynne i jelitowe. Nierzadko zlecane są badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie i USG jamy brzusznej. Czasami pomocne może być badanie endoskopowe, takie jak kolonoskopia lub gastroskopia przewodu pokarmowego. Lekarze często zlecają badania stolca w kierunku pasożytów i pierwotniaków.

JAKIE CHOROBY MOGĄ ZROZUMIEĆ SWOJĄ INDYWIDUALNOŚĆ?

Wiele chorób może być spowodowanych problemami żołądkowymi. Stres może powodować problemy żołądkowe u psów tak samo jak u ludzi. Jest to jednak rzadkie zjawisko. Najczęstszą przyczyną są choroby pasożytnicze układu pokarmowego. Pies może wyzdrowieć, jeśli zostanie zastosowane odpowiednie leczenie odrobaczające (najlepiej przez lekarza na podstawie badania kału). W przypadku psów cierpiących na zapalenie przewodu pokarmowego, odpowiednie leczenie jest niezbędne, aby zatrzymać dyskomfort. Może on ulec pogorszeniu w przypadku przewlekłego schorzenia, jakim jest choroba trzustki. Powoduje ona, że enzymy trawienne są produkowane w nieprawidłowy sposób, co skutkuje złym trawieniem lub enteropatią. Dzieje się tak, gdy cząstki żywności nie są prawidłowo wchłaniane w jelitach. Wymaga to dłuższego planu leczenia i wprowadzenia diety bogatej w błonnik, prebiotyki oraz zdrowego trybu życia. Istnieje wiele chorób, które mogą objawiać się w taki sam sposób jak zwykła niestrawność. Należą do nich choroby nowotworowe przewodu pokarmowego, niewydolność wątroby, zaburzenia endokrynologiczne, niewydolność wątroby, zapalenie błony śluzowej żołądka oraz zmiany rozrostowe w obrębie żołądka i przewodu pokarmowego. Aby ustalić przyczynę i móc je zwalczyć, niezbędne są odpowiednie badania.

Autor

Ambroży fusion

opis autora