Chodzenie przy nodze - czy to przydatna umiejętność?

Pies ciągnący swojego właściciela wzdłuż smyczy do innego zwierzaka, do krzaka lub do człowieka... To prawdziwa fotografia, którą można zobaczyć codziennie na ulicach. Czasami może się wydawać, że to zwierzak odprowadza pana. Właściciel jest wściekły i obcina smycz tak, że pies idzie przy nogach. Smycz jest zbyt krótka, aby pies mógł prawidłowo chodzić. Taka sytuacja to przepis na frustrację i negatywne emocje u psa. Powoli ucz psa chodzenia przy nodze, jeśli chcesz, aby spokojnie chodził na smyczy. Choć nie możesz oczekiwać, że Twój pies będzie tak chodził codziennie na spacerze, ta umiejętność jest bardzo przydatna.

Czy umiejętność chodzenia przy nodze jest dla psa przydatna?

Naszych sąsiadów często mijamy podczas spaceru z psem. Czasami nasz pies będzie próbował zobaczyć siatkę sąsiadki lub przywitać ją podskakując i brudząc spodnie swoimi włosami. Możemy uniknąć niekomfortowych sytuacji ucząc naszego psa chodzenia przy nodze, gdy wychodzimy na spacery. Jeśli schody są zbyt długie, pies będzie dużo ciągnął, aby dostać się na kolejny trawnik. Zaleca się szkolenie psa w takich warunkach. Zacznij od małych kroków i stopniowo zwiększaj odległość chodzenia przy nodze, aż pies będzie mógł spokojnie dojść do najbliższej trawy.

Przechodzenie obok innego psa

Psy mogą być nieprzewidywalne i konfliktowe, co może przysporzyć opiekunom wiele kłopotów. Można to naprawić, ucząc psa chodzenia przy nodze. Trenuj psa w odległości od innych zwierząt domowych, ale na tyle blisko, aby zwierzę mogło Cię zauważyć, np. idąc wzdłuż chodnika. Możesz też naśladować kroki innego psa, np. podążając ścieżką oddalającego się zwierzaka. Aby nie denerwować drugiego psa, zachowaj bezpieczną odległość.

Zatłoczone miejsca

Koniecznie trzeba mieć możliwość chodzenia psa za nogi, gdy mijamy przystanek autobusowy. Dotyczy to również miejsc, gdzie ludzie odpoczywają, kucną na ławkach i innych. Zacznij od treningu w spokojnym miejscu, niezbyt oddalonym od problematycznego obszaru. Stopniowo zmniejszaj odległość do niego tak, aby w ostatniej fazie szkolenia pies grzecznie chodził przy Twojej nodze.

Bardzo przydatne jest wyszkolenie psa, aby chodził przy nodze, gdy idziesz na spacer. Warto nauczyć swojego pupila tej umiejętności, choć może to wymagać cierpliwości. Aby zmniejszyć rozproszenie uwagi, powinieneś uczyć swojego pupila powoli i małymi krokami. Na przykład najpierw spróbuj prowadzić go za nogi w większej odległości niż źródło rozproszenia.

Znasz już korzyści płynące z chodzenia przy nodze. Dowiedzmy się teraz, jak nauczyć swojego pupila tej sztuczki.

Autor

Ambroży fusion

opis autora