Wszystko, co musisz wiedzieć o karmie dla psów

Gotowe karmy to świetny sposób na dobre odżywianie psa. Jest zbilansowana, zdrowa i ekonomiczna. Jest dostępna we wszystkich sklepach, w różnych cenach - od bardzo tanich po takie, które kosztują kilkaset złotych za 12-kilogramowy worek). W ostatnich latach na rynku karm dla zwierząt zaszło wiele zmian. Wiele sklepów dodało do swoich zapasów produkty dla zwierząt, pojawiło się też wiele nowych marek. Wielu właścicieli psów zastanawia się, jaki rodzaj karmy powinni wybrać. Opiekunowie zwierząt często zadają to pytanie w mediach społecznościowych i na forach internetowych. Co warto wiedzieć na ten temat?

Pamiętaj, że nie ma "produktów, które pasują każdemu". Dlatego wybór odpowiedniej karmy dla psa powinien opierać się na dwóch rzeczach: umiejętności czytania etykiet i reakcji zwierzęcia. Zrozumienie rzeczywistych potrzeb psa (etap życia, poziom ćwiczeń, specyficzne potrzeby) to podstawa.

Spożywanie pełnowartościowych pokarmów w zalecanych ilościach powinno odbywać się w sposób świadomy, aby uniknąć otyłości.

Jednak niezrównoważone żywienie może powodować różnorodne zaburzenia niedoborów (witaminowych, mineralnych, aminokwasowych itp.). Może to skutkować nieprawidłowym wzrostem i rozwojem u młodych zwierząt oraz problemami z rozrodem u dorosłych.

Podział pasz w zależności od procesu produkcji (zawartość wody).

Najpopularniejsze rodzaje karm dla zwierząt domowych to:

  • Karmy suche
  • pasze półwilgotne,
  • pasze wilgotne.

Pokarmy suche

Suche karmy stają się coraz częstszym sposobem żywienia psów. Sucha karma zawiera zazwyczaj od 5% do 8,5% wody. Taka zawartość wilgoci sprawia, że prawdopodobieństwo obecności czynników zakaźnych (bakterii lub pleśni) jest mniejsze, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania konserwantów. Do tej kategorii zaliczamy karmy ekstrudowane (wytłaczane), oraz granulki (karmy pieczone).

Ekstruzja jest główną metodą produkcji suchej karmy dla psów (około 95%)

Ekstrudowane karmy suche są przede wszystkim bogate w białko. Obejmuje to mączkę mięsną, mięso i kości (z drobiu, wołowiny lub jagnięciny), mączkę rybną. Zboża (kukurydza, ryż i pszenica) są głównym źródłem węglowodanów. Karmy suche mają tę zaletę, że są bardzo lekkostrawne. Skrobia zawarta w produkcie jest dokładnie ugotowana, dzięki czemu jest bardziej strawna i smaczna.

Pokarmy półwilgotne

Żywność półwilgotna jest produkowana w taki sam sposób jak żywność sucha. Jedyną różnicą jest krótszy czas suszenia po wytłoczeniu. Dzięki temu uzyskuje się żywność o wilgotności około 20%. Żywność półwilgotna zawiera głównie świeże lub mrożone produkty zwierzęce, ziarna zbóż, tłuszcze i cukry proste.

Karmy półwilgotne mają podobną zawartość węglowodanów jak karmy suche. Jedyna różnica polega na tym, że pokarmy półwilgotne składają się głównie z cukrów prostych, a bardzo mało ze skrobi. Pokarmy półwilgotne składają się z cukrów prostych i syropu kukurydzianego. Działają one jako konserwanty, ponieważ mają zdolność wiązania wody, czyniąc ją niedostępną dla mikroorganizmów.

Karmy półwilgotne dla zwierząt domowych stanowią niewielką część obecnego rynku. Kategoria ta składa się głównie z przekąsek i nagród dla zwierząt domowych.

Karmy wilgotne

Wysoka zawartość wody (70-83%) jest jednym z czynników wyróżniających pokarmy wilgotne i suche. Inną cechą są różne proporcje dla podstawowych składników, które są głównie niską zawartością węglowodanów. Żywność wilgotną można określić jako pasztety, kawałki galaretki, filety mięsne z sosem własnym lub luźno połączone składniki. Dostępne są w batonach, puszkach i saszetkach.

Do konserwacji żywności mokrej nie jest wymagane stosowanie związków syntetycznych. Uzyskuje się to poprzez sterylizację żywności w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Ponieważ nie są one narażone na działanie tlenu i światła, ich okres przydatności do spożycia jest bardzo długi. Mokra żywność zawiera również inne składniki, takie jak główne składniki receptury. Te dodatki obejmują środki emulgujące i zagęszczające (gumy. gliceryna. skrobia modyfikowana). Mimo że karmy mokre nie mogą zawierać produktów mięsnych, takich produktów jest bardzo mało.

Zgodnie z rozporządzeniem UE nr 1069/2009 do produkcji karm mokrych mogą być wykorzystywane również pozostałości poubojowe. Do surowców tych należą m.in. tuszki i wątroby drobiowe, żołądki. jelita. śledziony krwi. płuca, nerki, śledziony. Surowce te nie są uznawane za gorsze źródła białka zwierzęcego od mięsa mięśniowego, które po części jest w nich zawarte. Nie ma powodu, by sądzić inaczej. Surowce roślinne występują znacznie częściej niż w karmach suchych. Surowce roślinne są stosowane w celu dostarczenia błonnika pokarmowego i utrzymania tekstury karmy.

Degradacja jakościowa karm dla psów

Jakość może być różna w poszczególnych karmach dla psów. Słabe surowce lub nieprzestrzeganie norm jakościowych może sprawić, że karma nie będzie satysfakcjonująca.

Nie ma przepisów, które regulowałyby jakość karmy. Segmentacja umowna odnosi się do grup różniących się ceną, składem, jakością, składnikami, dodatkami (naturalnymi, prozdrowotnymi lub syntetycznymi) oraz dostępnością. Na rynku można znaleźć żywność marketową super premium, super premium, premium i extra premium.

Nie ma żadnych norm dotyczących klasyfikacji żywności do którejś z dwóch grup. Oznacza to, że producent może oznakować karmy jak tylko chce. Najlepszym kryterium jest zawartość mięsa oraz wszelkie certyfikaty świadczące o wysokiej jakości.

Karma wysokiej jakości wyróżnia się poprzez:

  • Wysoki udział mięsa i innych surowców pochodzenia zwierzęcego
  • Brak lub bardzo niska zawartość w zbożach
  • Wyższa strawność składników niż w przypadku standardowych rodzajów żywności
  • Są wzbogacone o dodatki funkcjonalne, nutraceutyki (składniki, które mają korzyści zdrowotne dla psa)
  • Produkty te są tworzone dla psów na konkretnych etapach ich życia, wymagają określonego poziomu lub stylu życia.

Podsumowanie

Zdrowie psa zależy od jego odżywiania. Najprostszym sposobem na zapewnienie pupilowi najlepszego odżywiania jest stosowanie gotowych karm, zarówno suchych jak i w puszkach.

Gotowe karmy, które spełniają wszystkie wymagania żywieniowe psa są kompletne. Nie wymagają suplementacji i są lekkostrawne. Jest to ważne dla zdrowia Twojego psa. Wystarczy, że je zakupisz i każdego dnia umieścisz odpowiednią ilość w misce swojego pupila. Zajmuje to bardzo mało czasu, jest łatwe do czyszczenia i nie wymaga krojenia, mielenia czy gotowania. Właściciele psów, którzy decydują się na karmienie ich wyłącznie taką karmą, mogą być pewni, że dbają o swoich pupili w najlepszy sposób. Wystarczy bowiem wybrać dobrą karmę.

Należy pamiętać, że produkcja gotowych karm dla psów jest kontrolowana przez wyznaczone służby i podlega regulacji. Prawo regulujące produkcję karmy dla psów ma na celu ochronę konsumentów (zarówno zwierząt, jak i ludzi). Nakłada ono szereg wymogów, które muszą być spełnione przez producentów, aby karma była bezpieczna w sprzedaży. Jednak nie wszystkie gotowe karmy są sobie równe. Na rynku jest szeroki wybór produktów. Trzeba wybrać te najlepsze. Jak wybrać najlepszą karmę dla psa? O tym będzie mowa w najbliższym czasie...

Autor

Ambroży fusion

opis autora