Jak dbać o psa miniaturowego i małej rasy?

Życie z miniaturowymi psami może być bardzo wygodne. Możemy je przewozić na rękach, używać mniejszych akcesoriów, mieć mniejsze pojemniki na karmę i leki. Psy mini mogą stanowić wyjątkowe wyzwania, które nie dotyczą większych psów. Na co powinniśmy zwracać uwagę w codziennych czynnościach i innych wspólnych działaniach, aby zapewnić komfort i zdrowie mini i małych psów? W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania.

Mały pies w swoim środowisku domowym

Przyjrzyjmy się najpierw, jak przystosować dom do przyjęcia małego psa. Przed naszym małym psem stoi wiele wyzwań i pułapek, a my jako odpowiedzialni właściciele możemy pomóc mu je pokonać. Przyjrzyjmy się, jak małe zmiany mogą ułatwić codzienne życie małym psom.

Podłogi w domu, w którym mieszka mały pies

Na początek zwróćmy uwagę na podłogi w naszych domach. Nie jest konieczne wymienianie podłogi w całym mieszkaniu. Warto jednak zabezpieczyć wszelkie przejścia i inne miejsca, w których pies mógłby się skaleczyć. Miejsca te można zabezpieczyć antypoślizgowymi dryblasami lub dywanikami, albo piankowymi puzzlami. Szczególnie w tych miejscach, gdzie pies porusza się najdynamiczniej i najintensywniej, jak okolice, gdzie skacze po meblach, zakamarki w korytarzu, czy przy wejściu do kuchni. To tam prawdopodobnie będzie się codziennie ścigał z opiekunami, aby dostać się do miski w porze karmienia.

Należy przygotować podłogę do nauki sztuczek i wieczornego treningu psiej sprawności w domu. Niestabilne podłogi mogą powodować dyskomfort w ruchach psa, a nawet niechęć lub odmowę ćwiczeń.

Meble w domu z małymi psami

Wysokość mebli to kolejna ważna kwestia do rozważenia. Psy potrafią skakać z mebli, ale robienie tego w pośpiechu może być dla nich niebezpieczne. Jeśli Twój pies uwielbia spać na kanapie lub łóżku, warto rozejrzeć się za innymi rozwiązaniami. Polecamy antypoślizgowe platformy lub schodki. Możesz zamówić ten mebel w dowolnym rozmiarze.

Największym zagrożeniem dla psa jest zeskakiwanie z mebli. Psy, które ucięły sobie drzemkę lub spały na kanapie, często będą skakać na ziemię po jej nieociepleniu. Wskakiwanie na meble może powodować nadwyrężenie, ale nie tak duże napięcie mięśni. Skoki w dół mogą stanowić zagrożenie, jeśli pies nie jest w dobrej kondycji i jego układ mięśniowo-szkieletowy nie jest w stanie zamortyzować lądowania.

Warto zwrócić uwagę na najczęstsze problemy ortopedyczne tej grupy pacjentów. Problemy ze złamaniami i zwichnięciami kończyn u psów małych i miniaturowych są powszechne. Psy z predyspozycjami do tych urazów mogą być bardziej zagrożone, jeśli nie będą w stanie dostosować domu do swoich potrzeb.

Należy skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie ortopedii, jeśli niepokoją nas ruchy psa. Wiele dysfunkcji nie powoduje, że pies nie może się poruszać lub kuleje. Pies uczy się żyć z przewlekłym schorzeniem i może nawet nie być tego świadomy. Błędne jest również założenie, że dysplazja dotyka tylko duże, otyłe psy. Chociaż dysplazja może być bardziej dotkliwa u dużych psów, nie jest rzadkością u małych psów.

Masa ciała małego psa

Opiekunowie małych psów muszą zadbać o to, aby ich pupile miały odpowiednią wagę. Niewłaściwe odżywianie i nieodpowiednia dieta mogą doprowadzić do znacznej nadwagi u małych zwierząt domowych. Otyłość i nadwaga znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia problemów ortopedycznych, objawów bólowych oraz upośledzają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Problemy z sercem są powszechne u psów tej rasy. W przypadku karmienia psa rasy mini suchą karmą, należy zwrócić uwagę na wielkość granulek karmy. Granulki są mniejsze, więc musimy mieć ich więcej niż zalecana gramatura. Każda granulka jest niezbędna, jeśli chcesz szkolić swojego pupila. Właściciele psów ras miniaturowych często dodają do karmy smakołyki, podają pupilowi miskę z karmą lub karmią go podczas posiłków. Te niewielkie ilości mogą być "zgubione" u większych psów, ale mały pies może potrzebować więcej niż połowę swojej dziennej porcji. Schudnięcie u psa jest trudne. Potrzeba do tego konsekwencji. Pół kilograma nadwagi u malucha to 10% u pięciokilogramowego psa. To tak, jakby 60-kg osoba przytyła 6 kg. Jest to znaczny wzrost masy ciała. Uważam, że lepiej zapobiegać przybieraniu przez psy dodatkowych deko i/lub kilogramów niż później z nimi walczyć.

Mały pies to dużo zabawy

Właściciele często stwierdzają, że małe i miniaturowe psy mają dużo więcej energii niż większe rasy. Starają się oni wykorzystać tę energię poprzez interakcję ze swoimi psami. W kontekście takich zabaw warto wspomnieć o dwóch tematach. Po pierwsze, bądź odpowiedzialny przy wyborze psich towarzyszy na podstawie wielkości i stylu zabawy. Wiele psów, mimo najlepszych intencji, preferuje zabawy z dużą ilością kontaktu fizycznego i metod siłowych. Duża różnica wagi może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Drugim aspektem jest to, jak dobrze psy współdziałają ze sobą. Małe psy mogą być dość agresywne i często zdarza się, że w kontaktach z większymi psami czują się niepewnie. Możliwe jest jednak, że większy pies po pozytywnym spotkaniu może nawet zapolować na mniejszego psa. Nie musi to być agresywne lub gryzące. Jednak mini pies może odczuwać dużo większy dyskomfort niż większy pies i może to wpłynąć na jego zachowanie wobec innych psów w przyszłości. Należy dokładnie rozważyć, czy chcemy dodać towarzysza do istniejącej rodziny psa.

Należy również pamiętać o możliwych spotkaniach podczas spacerów. Nawet najbardziej pozytywnie nastawione psy mogą nieumyślnie wyrządzić krzywdę Twoim dzieciom. Nie jest rozsądne izolowanie psa od wszystkich innych przedstawicieli jego gatunku. Możesz jednak zdecydować się na zapewnienie mu towarzystwa.

Spacer z małym psem

Istnieje błędne przekonanie, że małe psy wymagają mniej ćwiczeń i są bardziej narażone na trudne warunki atmosferyczne. Organizm małego psa potrzebuje tych samych rzeczy co większych psów. Spacery pomagają nam zadbać o ciało naszych psów. Stymulujemy układ krążenia, oddechowy i mięśniowo-szkieletowy. Cały organizm będzie pracował wydajniej. Może to poprawić ogólną odporność psa. Długość i styl spaceru powinny być dostosowane do potrzeb i preferencji psa. Jednak regularne spacery w różnych środowiskach powinny być stałym elementem każdego czworonoga, niezależnie od jego wielkości. Maluch o większej masie mięśniowej i lepszej gęstości kości będzie bezpieczniejszy od urazów. Jeśli planujesz spędzić czas w bezruchu lub wybrać się na wycieczkę w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, koniecznie zaopatrz się w odpowiednie akcesoria spacerowe i ubranie dla psa. Jeśli planujesz zabrać psa w góry, do psiej świetlicy lub na inne szkolenie, warto rozważyć zabranie ze sobą ubranka. Będzie czas, kiedy Twój pies nie będzie się ruszał i wtedy jest bardziej podatny na wychłodzenie. W tym artykule omówimy znaczenie wyboru akcesoriów i ubrań.

Mały pies może zabrać Cię w długie i intensywne podróże

Planując wypad w trudniejszy teren lub długą podróż mamy dwie opcje. Do dłuższych dystansów najlepiej przygotować psa stopniowo. Dobrym pomysłem jest, aby pies zaczął chodzić na dłuższe dystanse jak najwcześniej. Możesz również zaopatrzyć się w przystosowaną do tego celu torbę transportową lub plecak. Jeśli Twój pies odczuwa zmęczenie lub znajduje się w bardziej stresujących sytuacjach, możesz tymczasowo transportować go w ten sposób. Musisz również przyzwyczaić psa do transportera lub klatki w jego środowisku domowym.

Transport małego psa

Przewożenie w samochodzie małego lub miniaturowego psa rasowego to kwestia zarówno bezpieczeństwa, jak i komfortu. Ludzie uwielbiają mieć mini pieska na kolanach dziecka, mimo jego niewielkich rozmiarów i uroczego wyrazu pyszczka. Albo na siedzeniu pasażera. Jest to niezgodne z prawem i niezwykle niebezpieczne zarówno dla psa, jak i dla nas. Zastanów się, co może stać się z Twoim psem, jeśli wykonasz awaryjne hamowanie. To może się zdarzyć wszędzie, nawet w małej miejskiej przejażdżce. Jako odpowiedzialni opiekunowie musimy zadbać o bezpieczny transport naszego psa. Istnieją dwie główne opcje. Najlepszą opcją jest zamocowanie go w transporterze samochodowym. To dobry pomysł, aby pies był do nich przyzwyczajony przed wyruszeniem w podróż. Producenci przeprowadzili nawet testy zderzeniowe na klatkach. Aby przymocować psa do miejsca włożenia pasów bezpieczeństwa, można użyć dopasowanej uprzęży. Możesz kupić uprzęże, które są specjalnie zaprojektowane do jazdy w samochodach, lub możesz dołączyć pasek do codziennej uprzęży i użyć go jako pasa bezpieczeństwa. Niektórym może się to wydawać ograniczeniem wolności psa, ale w fotelikach samochodowych jeżdżą również dzieci.

Niezależność małego psa

Temat podróży jest ściśle związany z kwestią niezależności mini psa w codziennych czynnościach. Możliwe, że niezbędne będą szelki, transporter czy ubranko. Warto rozważyć nauczenie psa korzystania z tych dobrodziejstw cywilizacji, zanim zaczniemy go szkolić w zakresie korzystania z transportera lub pomożemy mu samodzielnie założyć szelki. Kiedy pies oswaja się z transporterem lub klatką, na początku nie zamykamy drzwi. Pozwalamy mu dostosować się do sytuacji. Warto karmić psa w transporterze lub dać mu czas na zjedzenie samemu w transporterze, aby kojarzył przebywanie tam z dobrymi rzeczami. Ważne jest, aby nauczyć psa, że samo otwarcie drzwi transportera nie oznacza, że wypuszczasz psa. Twój czworonożny przyjaciel będzie czuł się bardziej komfortowo podczas postojów na ruchliwych drogach i autostradach, jeśli nauczysz go wychodzić z transportera dopiero po komendzie "uwolnij". Aby ułatwić nam obu zakładanie szelek lub ubrań, możemy nauczyć małe psy wskakiwać na nasze kolana.

Zabawki dla małych psów

Zabawki mogą być używane jako nagroda za ćwiczenia lub jako dodatek do aktywności. Należy pamiętać, że małe psy mają delikatne zęby. Miękkie zabawki i zabawki o jednolitej fakturze są dla nich łatwiejsze do uchwycenia w pysku. Należy starannie dobierać przedmioty do aportowania, ponieważ zbyt duża ich ilość może spowodować, że pies będzie gubił łapy podczas biegu. Dobrze zaplanowane aportowanie lub przeciąganie zabawki może być wspaniałym zajęciem, które pozwoli minipom na zabawę i miłe spędzenie czasu ze swoimi właścicielami. Musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża do takich zabaw.

Ważne jest, aby socjalizować małe psy i zachęcać je do poznawania nowych miejsc, powierzchni i sytuacji. Ćwiczenia, szkolenia, wspólne wypady pomogą zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie naszych małych towarzyszy. Dostarczą też wiele radości nam obu. Ważne są regularne wizyty u weterynarza. Pomocna może być również wizyta u psiego fizjoterapeuty, który oceni psa i zaleci najlepszą dla niego aktywność.

Autor

Ambroży fusion

opis autora