Jak nauczyć psa wycierania łap?

Zima, posypane solą chodniki i jesienna plucha to częste sytuacje, w których musimy chronić łapy naszego psa i wycierać je ręcznikiem. Jest to problem, który dla wielu czworonogów jest bardzo nieprzyjemny i stanowi duży kłopot. Psie łapy mogą być bardzo wrażliwe. Po drugie, psy mogą stać się niespokojne lub lękliwe, jeśli ktoś dotyka ich łap. Dzikie zwierzęta nie dotykają swoich łap.

Wielu właścicieli zwierząt nie rozpoznaje sygnałów niepokoju swoich pupili i na siłę wyciera im łapy. Może to prowadzić do uczulenia. Pies może poczuć się przestraszony lub wręcz przerażony i może zareagować agresją lub ucieczką. W tym odcinku dowiesz się, jak kontrolować zachowania psa związane z wycieraniem łap i jak nauczyć go, by robił to sam. Wszystkiego dowiecie się od Bordo i Piotra.

Do tego potrzebny będzie trening.

Pasta w tubie

Aromatyczne smakołyki

Clicker

- Ręcznik lub koc

JAK ROZPOZNAĆ PSA ZESTRESOWANEGO, GDY WYCIERA ŁAPY?

Jeśli twój pies jest zestresowany i próbuje uciekać od ciebie, gdy dotykasz lub wycierasz mu łapy, lub jeśli liże nos językiem podczas dotykania łap, to prawdopodobnie kuli uszy. Powinien stać się bardziej komfortowy będąc dotykanym w takich sytuacjach.

W tym odcinku pokazano również, jak program habituacji można stosować profilaktycznie, aby zapobiec wystąpieniu problemu.

WYCIERANIE ŁAPY PSA

DOTYKANIE ŁAPY = LUBIENIE PASTY

Musisz najpierw sprawić, by pies kojarzył dotyk łapy z czymś przyjemnym. Do tego celu możesz użyć pasty z tubki. Daj psu pastę zaraz po dotknięciu łapy. Po zakończeniu pracy zabierz pastę z ręki. Kontynuuj to ćwiczenie, dotykając każdej łapy z osobna i nagradzając psa za każdą z nich. Dzięki temu nauczysz swojego pupila, że wycieranie łap może być oznaką czegoś dobrego.

DOTKNIĘCIE ZA SMAKOŁYK

Kolejnym etapem jest opóźnienie nagrody. Najpierw dotknij łapę psa ręcznikiem. Następnie nagradzaj go smakołykiem. Stopniowo zwiększaj czas do 8-10 sekund. Tyle czasu zajmuje wytarcie jednej łapy.

NAGRODY ZA DWIE, TRZY I CZTERY ŁAPY

Aby skłonić psa do wytarcia wszystkich czterech łap, stopniowo opóźniaj moment podania nagrody. Najpierw należy poczekać, aż pies wytrze dwie łapy. Następnie można poczekać, aż pies wytrze trzy łapy. Pies będzie zadowolony, gdy łapy zostaną dotknięte.

SAMODZIELNA PRACA Z ŁAPAMI

Jeśli Twój pies mimo wielokrotnych prób nie pozwala Ci dotykać swoich łap, możesz nauczyć go, jak robić to samodzielnie. Można przygotować koc lub ręcznik odpowiedniej wielkości dla psa, wraz z klikerem i kilkoma aromatycznymi smakołykami.

SCHOWAJ SMAKOŁYKI POD KOCEM

Zawiń smakołyki w koc, aby Twój pupil nie mógł ich wydostać, ale mógł je wyczuć. Możesz trzymać koc w ręku, aby powstrzymać psa przed próbą ich chwycenia. Jeśli Twój pupil dotknie koca jedną z łap lub poruszy się tak, jakby chciał, aby się pod nim zakopać, wydaj dźwięk klikera, aby zaznaczyć ten moment i nagrodź go smakołykiem. Dzięki temu nauczysz psa kojarzyć kopanie pod kocem z nagrodą.

WYDŁUŻAJ CZAS OCZEKIWANIA NA NAGRODĘ

Możesz również wydłużyć czas, jaki pies spędza na kopaniu w kocu. Nie nagradzaj psa, jeśli dotknie koca jedną łapą. Poczekaj, aż wykona dwa do trzech ruchów, zanim podasz mu smakołyk.

DODAJ KOD SŁOWNY

Kiedy pies wyciera łapy o koc, możesz wydać mu komendę słowną, np. "łapy" i "wytrzyj". Nie należy chować smakołyków pod kocem, ale można udawać, że się to robi. Możesz nagrodzić psa smakołykiem, jeśli zacznie wycierać łapy o koc, wydając dźwięk klikera.

BUTY DLA PSÓW

Dobrym pomysłem jest, aby Twój pies nauczył się nosić buty. Takie rozwiązanie jest przydatne, jeśli łapy Twojego pupila są uszkodzone od soli, piasku lub nierównych powierzchni. Będziesz musiał stopniowo przyzwyczajać psa do noszenia butów. Zacznij od nagradzania go za jedną łapę w każdym bucie, potem dwie, a na koniec cztery.

Autor

Ambroży fusion

opis autora